Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.
Litovelským Pomoravím vede řada značených cyklostezek, nejznámější je
Moravská stezka, kterou doprovází naučná stezka Luhy Litovelského Pomoraví. Pro své mimořádné přírodní hodnoty zde bylo vyhlášeno několik maloplošných
zvláště chráněných území (NPR Ramena řeky Moravy a Vrapač, PR Litovelské luhy), dále např. komplex mokřadních luk na samém okraji
Olomouce (PR Plané loučky a Chomoutovské jezero – významná ornitologická lokalita).
Mokřadní část CHKO byla v roce
1993 zařazena do
Ramsarského seznamu významných mokřadů. Druhou polovinu oblasti tvoří masiv Doubravy, mírně zvlněná pahorkatina, kde se díky rozumnému hospodaření v minulosti (lichtensteinské panství) zachoval komplex chlumních doubrav.
Objevte CHKO Litovelské Pomoraví, oblast bohatou na mokřady, lužní lesy a zvláště chráněná území, ideální pro cykloturistiku.
CHKO Litovelské Pomoraví je chráněná krajinná oblast podél horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice.
V oblasti se nachází komplex lužních lesů, mokřadních luk s tůněmi a mírně zvlněná pahorkatina Doubravy.
Oblast je ideální pro cyklistiku díky řadě značených cyklostezek, včetně Moravské stezky s naučnou stezkou Luhy Litovelského Pomoraví.
Ano, v oblasti se nachází několik maloplošných zvláště chráněných území, jako NPR Ramena řeky Moravy a Vrapač, PR Litovelské luhy a další.
V oblasti se nachází PR Plané loučky a Chomoutovské jezero, což jsou významné ornitologické lokality.
Ano, mokřadní část této CHKO byla v roce 1993 zařazena do Ramsarského seznamu významných mokřadů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.