Předhradí

Prozkoumejte obec Předhradí, která leží na Chrudimsku, asi 4 km od Skutče, a její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Dominantou obce je hrad Rychmburk.
Obec Předhradí se nachází v turistické oblasti Chrudimsko – Hlinecko. První zmínka o vzniku obce je z roku 1654. V roce 1998 obec získala titul Vesnice roku. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: hrad Rychmburk s hradní spižírnou, v centru obce se nachází fara se starou školní třídou. Nejznámějším rodákem je Adolf Heyduk (1835 – 1923), básník, který na rodném domě svou bustu. V roce 1990 byla vyhlášená Městská památková zóna Přehradí.

Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Adrenalinový nadšenci jistě ocení viu ferrata – Šilinkův důl. Na procházku či na kole se můžete vydat na nedalekou rozhlednu Borůvku. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Předhradí

Šilinkův důl – via ferrata

Toužíte po dobrodružství na dosah ruky a chtěli byste si vyzkoušet techniku lezení po via ferratě? Projděte se údolím řeky Krounky – nudit se nebudete. Nejde však o cesu pro horolezce s vybavením, jedná se o jednoduchou trasu zajištěnou řetězy a můstky, kterou určitě zvládnou i děti.
Předhradí, Pardubický kraj

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od roku 2022 je však otevřený turistům.
Předhradí, Pardubický kraj

Fara Předhradí – přeneste se do první republiky

Uprostřed obce Předhradí stojí budova staré fary. Najdete v ní školní třídu plnou kalamářů, učebnic i map, na kterých je Podkarpatská Rus ještě součástí republiky. Pokud si chcete prohlédnout, jak se učily děti v roce 1926, máte jedinečnou příležitost.
Předhradí, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v obci Předhradí

Hradní spižírna na Rychmburku

Naleznete zde anglické jídlo, kvalitní kávu Nebe Sky a hlavně naší domácí kopečkovou zmrzlinu vyrobenou pouze ze smetany a kvalitních surovin. K tomu všemu i námi vyrobené domácí dezerty.
Předhradí, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Chrudimsko – Hlinecko


S osobností na procházku: krajinou kolem Ronova nad Doubravou s malířem Antonínem Chitussim

Vydejte se s Kudy z nudy do Ronova nad Doubravou! V roce 1847 se tu narodil Antonín Chittussi (1847–1891), jeden z nejslavnějších krajinářů 19. století. K jeho oblíbeným místům patřilo malebné okolí řeky Doubravy, které zvěčnil na řadě obrazů. Pojďte se s námi projít městečkem i okolím v Chitussiho stopách.
Pardubický kraj, Pěšky po Česku

Okolím Třemošnice za poklady přírody i historie

Třemošnice, malé městečko pod Železnými horami, je místem historie, pověstí, památek i divoké přírody. Vydejte se k Berlově vápence po stopách vápenictví, objevte Lovětínskou rokli, kde je příroda ponechána sama sobě. Prozkoumejte rozsáhlý středověký hrad Lichnici i s rozhlednou Milada, která odkazuje na pověst o Dívčím kameni a krásné, ale velmi kruté hradní paní. Odpočiňte si pod Žižkovým dubem, který s vámi, když budete dobře naslouchat, bude sdílet příběhy dávných staletí.

Poutní trasy: Pardubickem ze Skály k bývalým Svatoanenským lázním

Kostely, kaple a kláštery, k nimž od nepaměti kráčely nohy poutníků, a také zapomenuté lázně v tichém údolí stranou rušného světa: tak vypadá jedna z poutních tras portálu Kudy z nudy, která láká k výletu na Chrudimsko. Pokud hledáte klidná místa k rozjímání, kde si v létě oddechnete od veder a jindy alespoň od davů turistů, Skála ve Chrasti a nedaleké Svatoanenské lázně jsou dobrý tip.
pěšky ze Skály ke Svatoanenským lázním, Cesty poznání

Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Středně náročný 45 km dlouhý výlet začíná v Nasavrkách, kam se také nakonec vrací. Trasa vás povede podél řeky Chrudimky k Sečské i Křižanovické přehradě, cestou uvidíte přírodní rezervaci Oheb i památnou tisíciletou Klokočovskou lípu. Cesta vede převážně po asfaltovém povrchu, je však nutné počítat s horských charakterem trasy – sjezdy i stoupáky.