Šťáhlavy

Šťáhlavy leží jižně od Plzně na březích řeky Úslavy. Ze západu střeží údolí vrch Radyně se stejnojmenným mohutným hradem, na východních svazích se zelenají lesy, které se odtud táhnou až k Rokycanům a Spálenému Poříčí. Na jejich okraji objevíte klasicistní lovecký zámek Kozel.

Co musíte vidět ve Šťáhlavech

Ve stínu ojedinělého venkovského šlechtického sídla zůstává renesanční zámek ve Šťáhlavech, který nechal vybudovat Karel Kokořovec z Kokořova. Další majitelé panství Černínové z Chudenic přestavěli zámeckou kapli na kostel sv. Vojtěcha, půvabnou stavbu se třemi kupolemi. Zajímavou památkou je i osmiboká kaple Povýšení sv. Kříže, jejíž krypta slouží jako valdštejnská a černínská hrobka; stojí u silnice od Starého Plzence na severním okraji Šťáhlav.
 

Jaký kozel dal jméno zámku Kozel?

Zámek Kozel si nechal postavit hrabě Jan Vojtěch Černín z Chudenic, tehdy nejvyšší lovčí Království českého. Jméno prý sídlo dostalo dávného pohanského zvyku, kdy právě v těchto místech naši předkové obětovali v době rovnodennosti na usmíření bohů a v naději na dobrou úrodu kozla. Prohlídky interiérů doplňují akce a výstavy v zámecké jízdárně, strašlivého hradního pána z blízké Radyně připomínají pohádkové prohlídky s Radoušem, spojené se získáváním klíčů od 13. komnaty.
 

Kolem Kozlu k Lopatě a rotundě

K procházkám kolem zámku láká rozsáhlý anglický park i naučná stezka Okolo Kozlu. Z ní můžete pokračovat po sítí stezek pro cyklisty i pěší dál do lesů, v nichž se skrývá nejenom několik starých hradišť a tvrzí, ale i zřícenina hradu Lopata a vyhlídkový altán Mariina skála. Hezké výhledy se otvírají také od rotundy sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci, která patří k nejstarším dochovaným církevním památkám v Česku. A protože jste na Plzeňsku, měli byste ochutnat pivo ušatého rytíře Radouše.

Aktivity v obci Šťáhlavy

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata se nachází nedaleko obce Šťáhlavy, asi 2,5 km od zámku Kozel. Je typickým představitelem těch hradů, jejichž páni patřili ve své době k obávaným loupeživým rytířům. I když se z hradu mnoho nedochovalo, uchovává osobité si místo v hlubokých lesích romantické kouzlo.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Naučná stezka Okolo Kozlu

Naučná trasa v délce 2 km obsahuje celkem sedm informačních tabulí. Děti i dospělí, se na nich seznámí formou čtivého textu, populárních kvízů a zvídavých dotazů například s tématy jako místní lesy, stromy, rostliny nebo živočichové. Nechybí však ani atraktivní téma lesních strašidel a skřítků.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Bludiště u zámku Kozel – hledejte poklad minotaura

Projděte se bájným labyrintem ve Šťáhlavech na ploše 1 400 m² a získejte při úspěšném splnění úkolu Minotaura část z jeho pokladu!
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Kostel sv. Vojtěcha ve Šťáhlavech

Původní šestibokou kapli postavil roku 1638 jeden ze synů Jiříka Kokořovce z Kokořan. Za Černínů roku 1778 byla kaple přestavěna a rozšířena ve stylu K. I. Dienzenhofera.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Zámek Šťáhlavy

Počátky historie zámku jsou spojeny s Jiříkem Kokořovcem z Kokořova a jeho syny. Jeden ze synů, Karel Kokořovec postavil v polovině 16. stol na návsi tvrz a později ji rozšířil v renesanční zámek.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Kaple Povýšení sv. Kříže s hrobkou rodu Černínů

Šťáhlavskou kapli Povýšení sv. Kříže si jako místo svého posledního odpočinku vyvolili poslední majitelé šťáhlavského panství Černínové a Valdštejnové.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Socha sv. Jana Nepomuckého ve Šťáhlavech

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého ve Šťáhlavech, původně umístěná na mostě přes řeku Úslavu, nyní stojí na podstavci v parčíku vpravo od Kozelské ulice.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jižní Plzeňsko


Výlet za západočeskými barokními skvosty

Plzeňský region je po okraj plný nádherných barokních památek, které navíc velmi intenzivně žijí. Zdejší kraj oplývá barokním bohatstvím, je místem setkání architektů Santiniho a Dientzenhofera, barokní krajina tu má svoji neopakovatelnou atmosféru a kostely, kláštery a města čekají na svoje nové návštěvníky.

Na kole okolo Rokycan

Projeďte se na kole pěknou přírodou okolo Rokycan na Plzeňsku. Čeká vás lovecký zámek Kozel, vodní hamr v Dobřívi – unikátní technická památka anebo vojenské Muzeum Brd ve Strašicích, která se nachází v prostoru bývalých kasáren. Korunou výletu pak bude průjezd Přírodním parkem Trhoň.

Výlet za největším vodním hamrem v České republice

V malebné podbrdské vesničce Dobřív se kromě starobylých zemědělských usedlostí a barokního mostu dochoval vodní hamr s funkčním, z velké části původním zařízením. Hamr byl v provozu až do poloviny 20. století a v roce 1967 byl zpřístupněn veřejnosti jako funkční technická památka.
Dobřív a okolí, Cesty poznání

Poznávání Plzeňska na kole

Plzeň jako jediné město v České republice nabízí speciální výlety na kole s cykloprůvodcem. Seznámíte se s přírodními zajímavostmi, chráněnými lokalitami a zajímavými místy ve městě i za humny. Právě díky netradičním cílům se účastníci vracejí, aby si projeli i další nabízené okruhy.