Moravský Beroun

Jedna z bran Nízkého Jeseníku leží přibližně v polovině cesty mezi Šternberkem a vodní nádrží Slezská Harta. Pramení tu minerální voda, podle místí části Ondrášov nazývaná Ondrášovka, na milovníky železniční nostalgie čeká výlet po zaniklé úzkokolejce do Dvorců.

Moravský Beroun: dějiny města připomíná lípa na náměstí

Uprostřed malebného náměstí s radnicí roste památný strom, oceněný v několika soutěžích: více než dvousetletá lípa připomíná požár roku 1779, při němž vyhořelo téměř celé město. Nedaleko stojí renesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie, severně od něj pak objevíte Křížový vrch, park se zahradními a lesními partiemi, základy středověkého hradu, půvabnou kapličkou a křížovou cestou. Na úpatí kopce u silnice k Bruntálu stojí barokní kostelík Povýšení sv. Kříže, dějiště koncertů a výstav, s historií města a okolí vás seznámí stálá expozice.
 

Učitel Jakuba Jana Ryby

Jednou z památek v centru města na náměstí 9. května je rodný dům P. Františka Cassiána Hanela (1751–1820). Vynikající pedagog a hudebník působil na piaristickém gymnáziu v Praze, v dnešní Panské ulici, a byl učitelem a rádcem Jakuba Jana Ryby, budoucího autora České mše vánoční. Právě Hanel prý přiměl nadaného studenta k tomu, aby se zajímal o komponování a muzicírování. Později, když Hanel působil jako farář ve Staré Vodě, patřil k jeho žákům Jan Evangelista Purkyně, budoucí světoznámý vědec.
 

Ondrášovka, úzkokolejka a světová výstava

V Moravském Berouně, místní části Ondrášov vyvěrá minerální voda Ondrášovka; její prameny byly objeveny již ve 13. století. Milovníci starých železnic se mohou vydat na výlet po trati zrušené úzkokolejky z Ondrášova do Dvorců; dodnes se dochoval například most nebo budovy někdejších nádraží. Zajímavou technickou památkou je bývalý lovecký zámeček v Nových Valteřicích; jeho litinová konstrukce kdysi sloužila jako pavilon na světové výstavě, kde ji odkoupili majitelé panství Lichtenštejnové.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Moravský Beroun

Pramen Ondrášovské kyselky u Moravského Berouna

Přírodní minerální voda Ondrášovka je jímána ze zdrojů v Sedmi Dvorech u Moravského Berouna v podzemním rezervoáru.
Moravský Beroun, Olomoucký kraj

Ondrášovka – minerální voda z Nízkého Jeseníku

Minerální voda Ondrášovka pramení v malé obci Ondrášov, v podhůří Nízkého Jeseníku. Ondrášovka je známá od 13. století. Původně zde byly lázně, které po válce zanikly.
Moravský Beroun, Olomoucký kraj

Zámeček Nové Valteřice v Moravském Berouně

Zajímavou technickou památkou je bývalý lovecký zámeček v Nových Valteřicích. Jeho litinová konstrukce kdysi sloužila jako pavilon na světové výstavě, kde ji odkoupili majitelé panství Lichtenštejnové.
Moravský Beroun, Olomoucký kraj

Renesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie v Moravském Berouně

Nejcennější památkou města moravský beroun je renesanční farní kostel Nanebevzetí P. Marie z 1. poloviny 16. století, který postavil kníže Karel z Münsterberka původně jako luteránský kostel Nejsvětější Trojice.
Moravský Beroun, Olomoucký kraj

Barokní kostel Povýšení sv. Kříže v Moravském Berouně

Barokní kostel byl postaven v roce 1754 na místě původního kostela postaveného pravděpodobně po roce 1336 při vzniku obce. Kostel byl později přestavěn architektem Mikulášem Thalherrem. Po II. světové válce byl interiér kostela zcela zničen. V letech 1998 – 1999 proběhla rekonstrukce kostela.
Moravský Beroun, Olomoucký kraj

Park na Křížovém vrchu

Křížový vrch je kopec nacházející se v Moravském Berouně, který má výšku 616 metrů. V parku roste řada vzácných méně i více známých dřevin. Nachází se zde zřícenina hradu Moravský Beroun, nyní jen zbytky základů.
Moravský Beroun, Olomoucký kraj

Rodný dům P. Františka Cassiána Hanela v Moravském Berouně

Pedagog a hudebník, učitel Jakuba Jana Ryby, František Cassián Hanel se narodil v Moravském Berouně v domě na náměstí, kde dnes stojí dům č. 11.
Moravský Beroun, Olomoucký kraj

Expozice města Moravský Beroun

Stálá výstava mapuje dějiny Moravského Berouna a každodenní život jeho obyvatel až do poloviny 18.století. Některé exponáty dodali sami místní obyvatelé, kteří rodinnými cennostmi obohatili základ městské sbírky.
Moravský Beroun, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Střední Morava


Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Na prodejní vánoční trhy se sváteční atmosférou s názvem Vánoce Flora láká Olomoucké výstaviště. O pestrou náplň svátečních nákupů, v níž nebudou chybět vánoční ozdoby a aranže, hračky, sportovní potřeby, obuv, či konfekce, se postarají výrobci a prodejci z celé ČR. Proslulé jsou v Olomouci také vánoční trhy v centrum města, které jako jediné v České republice nabízejí originální kvalitu Norimberského vína a punče. Sváteční náladu podpoří určitě i výlet do Mohelnice, kde si prohlédnete překrásný betlém.

Poutní trasy: od řeky Bečvy ke kapličce sv. Vendelína a bývalému lazaretu ve Veselíčku

Poutní trasy nemusí vést jen k impozantním klášterům, znovuobjeveným loretám a známým kostelům. Hezkým cílem výletu může být i malá a vcelku nenápadná kaplička uprostřed polí – třeba kaple svatého Vendelína, kterou najdete kousek od Oseku nad Bečvou. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
procházka okolím Oseka nad Bečvou, Cesty pro zdraví

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.

Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Chcete si připomenout staré časy udatných rytířů a strašlivých loupežníků? Není nic jednoduššího než se s portálem Kudy z nudy vypravit na pár zimních procházek k hradům, které kdysi posloužily jako loupežnická doupata. A budete se možná divit: je jich opravdu hodně, takže si můžete vybírat.
Výlety za loupežníky, Výlety s příběhem