Zdroj foto: fb obce Hlásná Třebáň

Hlásná Třebaň

Obec Hlásná Třebaň se nachází na levém břehu Berounky, 2 km východně od Karlštejna a asi 30 km od Prahy. Rozkládá se na území osídleném již v době bronzové, dnes na okraji chráněné krajinné oblasti CHKO Český kras.
Hlásná TřebáňObec Hlásná Třebaň, známá též z písně Ivana Mládka, se nachází v turistické oblasti Český kras – Křivoklátsko. Území, na němž se Hlásná Třebaň rozkládá, bylo osídlené již v mladší a pozdní době bronzové a době halštatské. Z historických pramenů se o ní poprvé dovídáme z roku 1000, kdy byla věnována knížetem Boleslavem III. nově založenému benediktinskému Ostrovskému klášteru (Ostrov svatého Kyliána na soutoku Sázavy a Vltavy). Třebaňští odváděli na hradiště naturální dávky formou ryb a lovili ryby ještě pro obchod a směnu na tržišti. Jinak se živili lovem zvěře, sběrem medu a vosku lesních včel, primitivním hospodařením a v menší míře pastevectvím.

Hlásná TřebáňV roce 1357 ves vykoupil Karel IV. a připojil ji k nově vybudovanému hradu Karlštejnu. V 15. století je část obce blíže hradu a před řekou uváděna jako „Přední“ – část vzdálenější, za řekou, jako „ Zadní“. K obci patří osada Rovina, která vznikla koncem 18. století po parcelaci karlštejnského panství. Na počátku minulého století byla Přední Třebaň přejmenována na „Hlásnou“ – podle robotní povinnosti mužů obce vykonávat strážní a hlásnou službu na věžích a hradbách Karlštejna. V roce 1863 byla postavena železniční trať z Prahy do Berouna, Nejprve byla jednokolejná a později byla rozšířena o kolej druhou. V Zadní Třebani byla nejdříve postavena zastávka, která byla změněna na stanici. To si posléze vyžádalo lepší spojení se Zadní Třebaní a proto bylo v roce 1887 vydáno povolení k provozování přívozu. Ten sloužil až do roku 1960, kdy byla postavena stávající lávka.

Hlásná TřebáňKoncem 19. století byla Hlásná Třebaň malá, převážně zemědělská obec s několika usedlostmi s branou, postavenými ve slohu selského baroka a s domy rozestavěnými kolem návsi s kapličkou. Vyhledávaným rekreačním místem se obec stala na konci třicátých let minulého století. Od té doby zde bylo postaveno na šest stovek rekreačních objektů. Hlásnou Třebáň můžete dobře prozkoumat třeba na kole – okolo Berounky sem vede z Prahy cyklotrasa EV4, která vám ukáže místní barokní kapličku, jez Karlštejn anebo mnoho rekreačních objektů vybudovaných u řeky, pokud pojedete okolo ní. Pěší turisté se mohou vydat po Geologické naučné stezce západní částí Českého krasu, která má u mostu své zastavení.

Aktivity v obci Hlásná Třebaň

Kaplička a brána v Hlásné Třebáni

Hlásná Třebaň je vyhledávaným rekreačním cílem díky malebné krajině a je populární i díky písni z dílny Ivana Mládka „Hlásná Třebaň je krásná“.
Hlásná Třebaň, Středočeský kraj

Statek Kolářovi v Hlásné Třebani

Naše rodina se věnuje chovu francouzských masných plemen "Limousin" a "Blond d`aquitaine" a prodeji hovězího masa ze dvora. Již 20 let také provozujeme ustájení koní v rodinné atmosféře.
Hlásná Třebaň, Středočeský kraj

Solná jeskyně v Hlásné Třebáni

Dopřejte si relaxaci v solno–jodové jeskyni v Hlásné Třebáni, kde mikroklima tvoří tří druhy soli: z Mrtvého moře, Černého moře a solného dolu Klodawa. Právě toto mikroklima má nejintenzivnější ozdravné a relaxační účinky.
Hlásná Třebaň, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český kras – Křivoklátsko


Karavanem od jara do zimy: po stopách filmu Prázdniny s Broučkem podél Berounky

V milé a nenáročné letní komedii Prázdniny s Broučkem se prý pozná nejeden karavanista. Vydejte se s Kudy z nudy tam, kde se film natáčel, tedy do údolí Berounky – řeky pro pohodáře, kteří nikam nespěchají, pro milovníky knížek Oty Pavla, starých hradů a dokonale ukrytých zajímavých míst.
výlet karavanem okolo Berounky, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Výlet na rozhlednu Máminka i při rozmarech počasí

Tip na výlet, který skrývá i jedno malé překvapení pro děti. Máminka je unikátní rozhledna, ze které si můžete užít úchvatný výhled na celé Berounsko, rozsáhlé křivoklátské lesy a hrad Točník.
z Hudlic na Máminku, Pěšky po Česku

Vánoční výlet za Karlem IV.

Vánoce s Karlem IV.? A proč ne. Projděte se centrem Prahy a až budete mít dost Staroměstských vánočních trhů, vydejte se Karlovou ulicí směrem na Karlův most. Tam, v muzeum Karlova mostu, na vás čeká unikátní výstava originálních betlémů. Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn, kde se provádí i v zimě. Otevřeno mají také v Muzeum betlémů, kde se mmo jiné nalézá také figurka Karla IV.