Smečno

Prozkoumejte město Smečno ležící 7 km severozápadně od Kladna a nabídku turistických atraktivit. Centrum města je chráněno jako městská památková zóna. Krásnou dominantou je zámek přestavěný z původní tvrzi. K výletům láká příjemné okolí a blízký přírodní park Džbán. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Město se nachází v turistické oblasti Kladensko – Slánsko. Ves Smečno se v pramenech uvádí poprvé roku 1252, v roce 1510 bylo Smečno povýšeno na městečko (Dolní Smečeň) a 1515 na město (Muncifaj). Název Smečno používán znovu od roku 1882. V novodobé  historii byl Smečnu vrácen statut města v r. 1992.

Město mělo pivovar se sladovnou, cihelnu, cukrovar, ke kterému vedla úzkokolejná dráha, od roku 1801 vybudované Lázně Šternberk, školu, jednu z prvních záložen v Čechách z roku 1821, či poštovní úřad z roku 1851.

Nejvýznamnější památkou je zámek Smečno přestavěný z původní tvrze renesančními i barokními úpravami. Před vchodem do zámku stojí dva jedenáct metrů vysoké obelisky sestavené z několika kusů pískovce, jež dal postavit hrabě Jiřík Adam z Martinic roku 1700 na památku svého delšího pobytu v Římě.

Renesanční varhany ve Smečně, v kostele Nejsvětější Trojice, jsou nejstarší funkční varhany v Česku. 

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle. Památkou na druhou světovou válku je vojenský skanzen Smečno. Přírodním parkem Džbán dojdete k významnému přemyslovskému hradišti Libušín. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity ve městě Smečno

Zámek Smečno

Zámek byl původně gotickou tvrzí z roku 1460. V 16. století byl přestavěn na renesanční arkádový zámek s gotickou věží. Do roku 1798 patřil rodu Martiniců. V polovině 18. století byl znovu upraven, ale zachoval si původní vzhled. V zámecké zahradě se nachází salla terrena z roku 1730.
Smečno, Středočeský kraj

Renesanční varhany ve Smečně – nejstarší funkční varhany v Česku

Varhany v kostele Nejsvětější Trojice ve Smečně jsou považovány za jedny z nejstarších v Čechách. Skříň varhan pochází pravděpodobně z roku 1587.
Smečno, Středočeský kraj

Kostel Nejsvětější Trojice ve Smečně

Původně gotický chrám je ze 3. čtvrtiny 14. stol (jeho presbytář je sakristií dnešního kostela). Současná podoba je renesančně-gotická z roku 1587. Nejhodnotnější je oltář od Ignáce Platzera a varhany jsou nejstarší dochované varhany v českých zemích.
Smečno, Středočeský kraj

Vojenský skanzen Smečno

Vojenský skanzen ve Smečně zahrnuje objekt lehkého opevnění vzor 37/B2-80z – jeden z mála zachovaných objektů tzv. Pražské čáry (tzn. Vnější obrana Prahy). Plně vybavená a vyzbrojená pevnůstka se nachází u zdi zámku ve Smečně.
Smečno, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kladensko – Slánsko


Z Prahy všemi směry: pozorování letadel a procházka k rybníkům do Hostivice

Fascinuje vás pohled na letadla, odlétající nebo přilétající na ruzyňské letiště? Máme pro vás skvělý tip, kde si takovou podívanou užijete, jak dlouho si jen budete přát: vydejte se s Kudy z nudy do Hostivice. Příjemná procházka povede na vyhlídkové terasy u letištních drah, ale také na ptačí pozorovatelnu u Hostivických rybníků. Nad Hostivicí totiž nelétají jen letadla!
na procházku k Hostivickým rybníkům, Výpravy za kuriozitami

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.
Kralupy nad Vltavou, Výlety s příběhem

Cyklovýlet po stopách pražské padesátky

Vydejte se po stopách oblíbeného cyklistického závodu Pražská 50. Projedete se Šáreckým údolím, okolo Zákolanského potoka a odpočinout si můžete na hradě Okoři. Ve směru na Okoř trasa téměř kopíruje cyklotrasu 0077, od hradu do Prahy pak 0078.

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Zdenka či Zdeňka Braunerová, pokřtěna jako Zdislava Rosalia Augusta (9. dubna 1858, Praha – 23. května 1934, Praha), byla česká malířka konce 19. a první třetiny 20. stolet. Oslnivá a neobyčejně schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století byla patronkou několika českých umělců a stala se také jednou z múz Jana Zrzavého.
Výlet do Roztok u Prahy, Na hrady a zámky