Krásný Dvůr

Obec Krásný Dvůr se nachází v okrese Louny, v Ústeckém kraji. Asi 15 km na severovýchod leží město Žatec a cca 7 km jižně stjí město Podbořany. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1295.
Obec Krásný Dvůr se nachází v turistické oblasti Dolní Poohří. Nejstarší dosud uváděné prameny popisují panství Krásný Dvůr s 2 tvrzemi, vesnicí a 2 mlýny již v 13. století. Jednu z tvrzí přestavěl ve 3. čtvrtině 16. století Jan Mašťovský z Kolovrat na renesanční sídlo, dokončené před rokem 1572. V 17. století objekt chátral a sloužil jako sýpka. O jeho znovuzrození se zasloužil až František Josef Černín, který na počátku 18. století zadal projekt přestavby pražskému architektovi F. M. Kaňkovi. Práce proběhly v letech 1720 – 1725. K zámku již v té době náležel velký park. Následovaly i rozsáhlé zásahy do okolí při rozšíření parku vycházel tehdejší majitel Rudolf Černín z koncepce anglické zahrady. Krajinné scenérie doplnil množstvím drobných altánků, postaven byl také templ. V 80. letech 18. století se zdejší anglický park stal největším svého druhu u nás, zaujímal rozlohu 100 ha. Od 19. století začali Černínové v okolí vesnice ve velkém chovat ovce, pěstovat cukrovou řepu a roku 1854 přestavěli zámecký pivovar na cukrovar. Do vsi se přistěhovali noví zaměstnanci, pro jejichž ubytování nechal Eugen Černín postavit tzv. ratejny.

Kromě zámku a anglického parku patří k zajímavostem v Krásném Dvoře také zřícenina kaple sv. Štěpána, jeskyně Poustevna, kostel Jména Panny Marie nebo zřícenina kostela sv. Michala u Zlovědic.

Aktivity v obci Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.
Krásný Dvůr, Ústecký kraj

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.
Krásný Dvůr, Ústecký kraj

Zřícenina kaple sv. Štěpána na Podbořansku

Zřícenina kostela stojí západně od posledních domů Chotěbudic na úbočí Dlouhého vrchu.
Krásný Dvůr, Ústecký kraj

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr

V letech 1783 – 1793 založil Jan Rudolf Černín u zámku Krásný Dvůr rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Volné travnaté plochy parku oživuje množství romantických staveb, které leckde ukončují jako dominanty různé průhledy.
Krásný Dvůr, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Dolní Poohří


Krajinou chmele na kole – chmelařské památky Žatecka

Vydejte se cestou chmele jedinečnou krajinou Žatecka, která byla v roce 2023 zapsána na Seznam UNESCO přírodního a kulturního dědictví. Jde o první chmelařskou krajinu na světě, která získala tento status. Projeďte se krajem chmele na kole, část naší trasy povede po Chmelové stezce, která zájemcům vyzradí všechna tajemství pěstování zeleného zlata. Výlet je dlouhý 12,5 km a vede převážně rovinatou krajinou, takže jej jistě zvládnou i menší děti.

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na jiných místech. Kde? To vám prozradí portál Kudy z nudy.
Po stopách architekta Jana Kotěry, Cesty poznání

Výlet na místa, která byla inspirací pro Richarda Wagnera

Málokteré šlechtické sídlo natolik přitahovalo pozornost známých osobností jako mohutný gotický hrad Střekov. Romantickou zříceninu obdivovali básníci Goethe, Mácha i hudební skladatel Richard Wagner. Ten údajně právě na Střekově složil báseň, jež se později stala podkladem pro libreto známé opery Tannhäuser.
Ústí nad Labem - Střekov, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Siřemi a Podbořansku s Franzem Kafkou

Osudovým městem slavného spisovatele Franze Kafky (1883–1924) sice byla Praha, ale víte, že rád cestoval? Jeho soukromé i pracovní cesty po Evropě jsou dobře zmapované, a jedna z nich vede do vesničky Siřem na Podbořansku. Právě tam Kafka pobýval od září 1917 do dubna 1918. Nejenže to bylo patrně nejdelší období, které kdy strávil na venkově, ale právě tady prý našel předlohu pro pochmurnou vesnici ze svého románu Zámek. Pojďte ten tajemný zámek v Siřemi prozkoumat s Kudy z nudy.
s kafkou na venkov, Výpravy za kuriozitami