Hulín

Hulín se rozkládá na březích řeky Rusavy v rovinách východně od Kroměříže. V kostele sv. Václava si prohlédnete vzácný románský portál, záhlinické muzeum a pivovar se sladovnou vám pak připomenou zdejšího rodáka Františka Skopalíka, zakladatele moderního zemědělství.

Hulín: kostel s vodním příkopem

Krajinou mokřin a lužních lesů vedla stará kupecká cesta, a právě na ní vznikl Hulín; v roce 2024 oslaví 800 let od první písemné zmínky. Jednou z dochovaných památek je románský portál v kostele sv. Václava.

Pochází z první poloviny 13. století a původně zdobil vchod do chrámu, dnes jej chrání barokní předsíň zvaná Žebračka. Poblíž stojí barokní fara s kaplankou; ještě v 17. století z ní vedla ke kostelu dřevěná lávka, protože chrám stál na návrší a kolem se táhl vodní příkop.
 

Rybníky, řeky a lužní lesy

O vodu Hulín nikdy neměl nouzi; kdysi tu proudilo sedm ramen řeky Moravy, která se při povodních rozlévala od Skaštic až po Tlumačov, směrem ke Kroměříži se táhlo velké jezero. Část přírodních klenotů se dochovala v přírodním parku Záhlinické rybníky. V lesích jsou ukryté dnes již zarostlé malé písečné duny, najdete tu lužní lesy, mohutné staré duby, mokřadní louky, rybníky i zaplavené pískovny s řadou vzácných živočichů a rostlin. Vodní plochy a lužní lesy jsou významným hnízdištěm stovek druhů vodních a tažných ptáků.
 

Pivovar a záhlinická sladovna

Součástí Hulína jsou Záhlinice, rodiště říšského a zemského poslance, pokrokového rolníka a dlouholetého starosty obce Františka Skopalíka (1822–1891); s jeho zásadami moderního zemědělství se seznámíte v muzeu. Ze skály na Slivotíně putoval do Prahy jeden ze základních kamenů Národního divadla, raritou je rovněž unikátní humnová záhlinická sladovna, která vyrábí slad tradičním způsobem již od roku 1899. Využívá jej i Záhlinický pivovar, který obnovil výrobu piva v roce 2016 téměř po stoleté přestávce.

Aktivity ve městě Hulín

Záhlinické rybníky – významné hnízdiště vodních a tažných ptáků

Přírodní park Záhlinické rybníky je jedinečným územím na středním toku Moravy. Zahrnuje komplex Záhlinických rybníků, přilehlých luk a lužního lesa v lokalitách Filena a Zámeček. Vyhlášen byl v roce 1995 na ploše 500 ha.
Hulín, Zlínský kraj

Přírodní památka Skalky u Hulína

Bývalá zatopená pískovna a okolní mokřad jsou významné především výskytem obojživelníků a také vážek. Z obojživelníků zde žije ohrožená kuňka obecná, skokan ostronosý, skokan štíhlý, ropucha zelená a čolek velký.
Hulín, Zlínský kraj

Kostel sv. Václava v Hulíně s románským portálem

Hulínský kostel je vzácnou památkou církevní architektury na Moravě. Připomínka je již z roku 1261, když vysvěcen byl patrně ještě o něco dříve, snad r. 1224, kdy se vůbec poprvé v pramenech objevuje zmínka o Hulíně v souvislosti s návštěvou krále Přemysla Otakara I.
Hulín, Zlínský kraj

Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích

Muzeum Františka Skopalíka se nachází v bývalém Obecním domě v Záhlinicích u Hulína, naproti kostela. Příznivci cykloturistiky si návštěvou muzea mohou spestřit výlet k Přírodnímu parku Záhlinické rybníky, vzdálenému necelý kilometr.
Hulín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Hulín

Záhlinický pivovar – pivo z vlastního sladu

Pivovar v Záhlinicích na Kroměřížsku stojí již od 19. století. I dnes zde vaří tradiční české pivo z původních surovin a ze sladu, který vyrábí ve vlastní sladovně v Záhlinicích. Slad se v ní vyrábí nepřetržitě od roku 1899.
Hulín, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kroměřížsko


Výlet za čistým vzduchem a dalekými výlety do Rajnochovic v Hostýnských vrších

Říká se, že zdejší povětří je stejně čisté, jako horský vzduch v Tatrách nebo v Alpách. V minulosti zde stávaly hrady, přebývali poustevníci, své umění předváděli italští kameníci, dokonce zde zanechal výraznou stopu i věhlasný císařský architekt Giovanni Pietro Tencalla. Vyráběla se zde keramika, zpracovávalo se dřevo, proslulé byly hamry k výrobě železa.
Rajnochovice, Pěšky po Česku

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.
Výlet do Kroměříže, Na hrady a zámky

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Kroměříž, „Hanácké Athény“, nádherné historické město se zámkem, galerií, mincovnou, vinnými sklepy a světoznámými zahradami, město s podmanivým geniem loci. Jestliže u jiných míst musíme zrod jejich proslulosti a nádhery rozložit do mnoha století, v Kroměříži to víme na den přesně. Zlomem, od něhož začalo město směřovat k dodnes zachované kráse a výstavnosti, byl 12. březen 1664, kdy byl zvolen olomouckým biskupem Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorna, cílevědomý a velmi schopný muž. Jednou z jeho hlavních starostí bylo pozvednout biskupská sídla zle poničená třicetiletou válkou – a právě letní rezidence Kroměříž mezi nimi patřila k nejvýznamnějším.
Kroměříž, Pěšky po Česku

Objevte technické památky v Kroměříži

Víte, jak Kroměřížané dokázali využívat a krotit přírodní živly? Jak se na městě podepsala průmyslová revoluce, století páry či atomová hrozba? Jak Kroměříž posloužila astronomii? Udělejte si příjemnou procházku městem a objevte dosud nepoznaná místa.
Kroměříž, Výlety s příběhem