ÚvodCo chcete dělat?KulturaNárodní divadlo v Praze – Zlatá kaplička
Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.
Národní divadlo je reprezentativní scénou České republiky, ztělesněním vůle českého národa po národní svébytnosti a samostatnosti. Na jeho budování se sbírkami podílely široké vrstvy všeho lidu a slavnostní položení základního kamene 16. května 1868 se stalo všenárodní politickou manifestací. Je nositelem národního kulturního dědictví a zároveň prostorem pro svobodnou uměleckou tvorbu. Půvabem Národního divadla je jeho tradiční repertoár českých klasiků.

Soubory střídavě vystupují v historické budově Národního divadla, ve Stavovském divadle a v Divadle Kolowrat. Všechny tři umělecké soubory vybírají svůj repertoár nejen z bohatého klasického odkazu českých autorů, ale zaměřují se také na moderní světovou tvorbu.
 
Přes Pražskou informační službu je možné zajistit mimořádné prohlídky budov Národního divadla. Unikátní interiéry si můžete prohlédnout také v rámci národních svátků či při významných jubilejích budovy. Celková prohlídka vybraných prostor Národního divadla vás zavede k základním kamenům, do hlediště a hlavního foyer, kde můžeme obdivovat díla Mikoláše Alše, Františka Ženíška a dalších umělců generace Národního divadla. Při zvláštních příležitostech bývá otevřen i Prezidentský salonek, který je paradoxně umístěn na nejhorším místě, odkud prezident v lepším případě vidí polovinu jeviště a někdy ani to ne. Byla to svérázná pomsta českých stavů tehdejšímu panovníku Františku Josefu I., od kterého se čekal větší příspěvek na stavbu divadla a také že nedošlo ke korunovaci Františka Josefa českým králem. Císař František Josef I. na stavbu přispěl poprvé osobním darem 5 tisíc zlatých, po vyhoření divadla ihned daroval dalších 13 tisíc zlatých ze své osobní pokladny.
 

Scény Národního divadla:

Národní divadlo – historická budova Národního divadla z roku 1883 je obecně považována za první divadelní scénu České republiky. Je profilovým domem instituce Národního divadla.

Stavovské divadlo – jedno z nejstarších evropských divadel, ve kterém je od roku 1783 nepřetržitý divadelní provoz. Zhlédnout zde můžete představení Opery, Činohry a Baletu.

Nová scéna – divadelní budova z roku 1983, divadelní scéna se specifickou dramaturgií. Zhlédnout zde můžete představení souborů Laterny magiky, Činohry, Baletu a Opery a řadu dalších originálních projektů.

Státní opera – státní opera se po rekordně krátké tříleté rekonstrukci opět otevřela veřejnosti. Symbolicky, v neděli 5. ledna 2020, přesně 132 let od jejího prvního otevření v roce 1888.
 

Z historie divadla:

Myšlenka vybudování důstojného kamenného divadla se zrodila na podzim roku 1844 na poradách vlastenců v Praze. Teprve v dubnu 1851 vydal Sbor pro zřízení českého národního divadla v Praze první veřejné provolání k zahájení sbírek. O rok později byl z výnosu prvních sbírek zakoupen pozemek bývalé solnice o rozloze necelých 28 arů. Národní sbírka ale nebyla hlavním zdrojem financování stavby Národního divadla, dostatek prostředků poskytl stát, výstavu zahájení výstavby navštívil také císař František Josef I. a při té příležitosti věnoval svůj první osobní příspěvek ve výši 5 tisíc zlatých. Budova byla postavena podle návrhu Josefa Zítka ve stylu pozdní severoitalské renesance.

Národní divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Odehrálo se v něm ještě dalších 11 představení, pak byla budova uzavřena pro dokončovací práce. Uprostřed nich, 12. srpna 1881, došlo k požáru, který zničil měděnou kupoli, hlediště i jeviště divadla. Požár byl pochopen jako celonárodní katastrofa a vyvolal obrovské odhodlání pro nové sbírky: za 47 dní byl vybrán milion zlatých. Jakmile se o vyhoření divadla dozvěděl císař František Josef I. okamžitě věnoval ze své osobní pokladny dalších 13 tisíc zlatých. Město Praha přispělo částkou 100 tisíc zlatých a Velká národní loterie v roce 1877 vynesla pčes 238 tisíc zlatých. Více než 1 milion zlatých se vybralo během národní sbírky po požáru divadla. Rekonstrukcí byl pověřen architekt Schulz, který plně respektoval Zítkovu architekturu, ale propojil Zítkovu budovu divadla s Prozatímním divadlem a nově postaveným Schulzovým domem. Původní dřevěná střecha byla nahrazena kupolí s ocelovou konstrukcí, bylo zavedeno ústřední topení, vylepšena ventilace a plynové lampy byly nahrazena elektrickým osvětlením. Budova Národního divadla byla otevřena 18. listopadu 1883 představením Smetanovy slavnostní opery Libuše, pro tuto příležitost zkomponované.
 

Výzdoba interiéru a základní kameny:

Významné byly také práce prováděné na interiéru divadla. Na výtvarné výzdobě se podíleli významní čeští umělci - Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Josef Václav Myslbek, Václav Brožík a Julius Mařák. Slavnou oponu Národního divadla vymaloval Vojtěch Hynais, který na ni spotřeboval 26 kilogramů barev. Symbolizuje obětavost národa při stavbě Národního divadla, které je na oponě symbolicky představeno jako antický chrám umění a múz. Strop pak zdobí osm obrazů od Františka Ženíška, které zachycují jednotlivé druhy umění. Významnou část výzdoby divadla tvoří busty. Těch je tu na 80 a ve své kamenné pobobě tu zůstávají známí herci, básníci, spisovatelé a umělci spojení s Národním divadlem.

Do základů divadla byly položeny kameny z historických míst české země. Místnost se základními kameny je možné navštívit, leží šest metrů pod úrovní Vltavy. Původně měl být dovezen základní kámen pouze z hory Říp, nakonec však byly dodány také kameny z hory Blaník, Radhošť, Vyšehradu, Hostýna, Žižkova, Svatoboru u Sušice, Branky na Dobeníně u Náchoda, Boubína, Zlatého koně u Tmaně, Trocnova, Práchně u Horažďovic, Čerchova, Buchlova, Lipníku, Helfštýna, Doudleb, zříceniny Podlažického kláštera u Chrasti a Záhlinice. Z Podivína navíc došla cihla uhnětená z hlíny a vody ze studánky, u které křtil sám sv. Cyril.
 

Opony Národního divadla:

První oponu pro Národní divadlo vytvořil František Ženíšek. Ta však byla zničena při požáru divadla v roce 1881 a nahradila ji opona Vojtěcha Hynaise z roku 1883. Během prací na oponě pobýval malíř v Paříži, kde se nechal inspirovat a při malbě postav na oponu pracoval s pařížskými modelkami a modely. Někteří vlastenci mu pak vyčítali, že jsou postavy příliš hubené a neodpovídají slovanským korpulentním tvarům. Opona váží 180 kilogramů a zabítá plochu 142 metrů čtverečních. Nápis "Národ sobě" má připomínat, že na Národní divadlo se český národ skládal krejcar po krejcaru.

Hynaisova opona však není v divadle jediná – Národní divadlo má hned tři opony. Kromě ozdobné Hynaisovy je to ještě ručně ovládaná „děkovačka“ z tmavě červeného sametu a pak železná bezpečnostní. Ta má v historické budově při požáru oddělit jeviště od hlediště. Jedna taková už tu ale jednou shořela...
 

Jak si zakoupit vstupenky:

Předprodej vstupenek na všechna představení (Baletu, Činohry, Laterny magiky a Opery) je v prodeji obvykle na 6 měsíců dopředu.
  • Online nákup a rezervace
  • Osobně v pokladnách (Hlavní pokladna Národního divadla – budova Nové scény, Národní 4; pokladna Stavovského divadla, Železná 24; pokladna Státní opery, Legerova 75)
  • Večerní pokladny (večerní pokladna se otevírá 45 minut před představením)
  • Autorizovaní prodejci (ColosseumTicket, TicketPortal)


Kdy se divadlo před představením otevírá?

Národní divadlo, Státní opera a Stavovské divadlo se otevírají 45 minut před představením, v této době také fungují pokladny ve foyerech budov. Hlavní pokladna na Nové scéně v hrací dny funguje od rána nepřetržitě až do času zahájení představení. Hlediště Nové scény je zpřístupněno 30 minut před představením.


Jaké oblečení si vzít do Národního divadla?

Dress code bývá předepsán jen pro mimořádné události. Svým zevnějškem dává ale divák najevo, že si je vědom slavnostního okamžiku, který v divadle prožívá. ND proto očekává, že svým zevnějškem, oblečením a chováním respektuje divák v hledišti a přilehlých prostorách divadla společenské zvyklosti obvyklé při návštěvě divadelního představení.
 

Kde u divadla zaparkovat a kolik to stojí?

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice Ostrovní). Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu. U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze podzemní parking Národního divadla (vjezd z Ostrovní ulice) nebo hlídaná parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).
 

Divadlo a udržitelný rozvoj

Národní divadlo získalo jako první české divadlo nový evropský certifikát udržitelnosti 1. 7. 2024. Mezinárodní iniciativa Theatre Green Book evropské sítě ETC, sdružující 63 divadel z 31 zemí, zavádí vůbec první celoevropskou certifikaci, v jejímž rámci divadla sledují svůj pokrok směrem k nulovým emisím ve třech oblastech, a to inscenace, provoz a budovy.

Provozovatel

Národní divadlo

Národní 2
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 901 448
Email:
info@narodni-diva...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.narod...
GPS:
50,081258 14,413471
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Cena: 180 Kč

Snížená cena: 100 Kč

Poznámka:

Prohlídky Národního divadla se konají ve vybraných termínech.
 

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Šeherezáda – Balet Národního divadla

Celovečerní původní balet Šeherezáda vznikl přímo pro Balet Národního divadla, jde o světovou premiéru. Tvůrci Mauro Bigonzetti a Carlo Cerri slibují balet neobyčejných vizuálních rozměrů, s orientálním nádechem a krásným – tradičním příběhem.
Praha 1, Praha

Šeherezáda – Balet Národního divadla

Celovečerní původní balet Šeherezáda vznikl přímo pro Balet Národního divadla, jde o světovou premiéru. Tvůrci Mauro Bigonzetti a Carlo Cerri slibují balet neobyčejných vizuálních rozměrů, s orientálním nádechem a krásným – tradičním příběhem.
Praha 1, Praha

Šeherezáda – Balet Národního divadla

Celovečerní původní balet Šeherezáda vznikl přímo pro Balet Národního divadla, jde o světovou premiéru. Tvůrci Mauro Bigonzetti a Carlo Cerri slibují balet neobyčejných vizuálních rozměrů, s orientálním nádechem a krásným – tradičním příběhem.
Praha 1, Praha

Šeherezáda – Balet Národního divadla

Celovečerní původní balet Šeherezáda vznikl přímo pro Balet Národního divadla, jde o světovou premiéru. Tvůrci Mauro Bigonzetti a Carlo Cerri slibují balet neobyčejných vizuálních rozměrů, s orientálním nádechem a krásným – tradičním příběhem.
Praha 1, Praha

Festival hudebního divadla Opera 2025

Na začátku roku 2025 se uskuteční 16. ročník Festivalu Opera, který je tradičním pražským bienále, přehlídkou všech českých a slovenských operních souborů a jejich reprezentativních inscenací.
Praha 1, Praha

Šárka

Fibichova Šárka volně navazuje na děj slavnostní opery Libuše Bedřicha Smetany. Líčí vypuknutí tzv. dívčí války po smrti mytické kněžny, kdy ženy chtěly získat zpět své výsady, které měly za Libušiny vlády.
Praha, Praha

Rusalka

Rusalka, perla české opery, pohádka-mýtus o nejniternějších touhách, vášních a stěží překročitelných hranicích mezi člověkem a živly, je součástí světového operního pokladu.
Praha, Praha

Čert a Káča

Námět roztomilé pohádkové opery Čert a Káča vychází ze stejnojmenné pohádky Boženy Němcové o drzé a nebojácné Káče, vychytralém ovčáku Jirkovi a oklamaném čertu Marbuelovi.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.
Praha, Praha

Galerie Věda a umění

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR je jedinečným místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.
Praha 1, Praha

Galerie Fasáda v Praze

Fasáda je název mimořádného výstavního prostoru, jenž vznikl za cílem propagace současného českého umění a oživení nejen výbuchem poškozené fasády domu v Divadelní ulici.
Praha 1, Praha

Deelive design store

Deelive design store je největší pražský obchod s českým designem, který prezentuje tvorbu 120-ti českých designérů. Na velkorysé ploše naleznete výjimečné designové šperky, bytové doplňky i módu. Vše pochází z originální tvorby českých designérů a je vyrobeno v České republice.
Praha 1, Praha

Dana Bezděková Jewellery

Dana Bezděková je stálicí na české šperkařské scéně. Věnuje se zejména scénickému a ateliérovému šperku, v posledních letech také originálním a příjemně nositelným kolekcím. Šperky si můžete prohlédnout a vyzkoušet v unikátním prostoru SmetanaQ Showroom.
Praha 1, Praha

Galerie SmetanaQ – centrum umění a designu

Centrum umění a designu SmetanaQ vzniklo na pražském Smetanově nábřeží číslo 4 v objektu, jenž byl v roce 2013 těžce zasažen výbuchem plynu.
Praha 1, Praha

Sauna na střeše Nové scény v Národním divadle

Na střeše Nové scény Národního divadla se nachází soukromý saunový klub. Vstup sem je možný pouze se členskou kartou. Interiér sauny odpovídá brutalistickému stylu budovy, kromě centrální místnosti, kde můžete posedět u stolků, lze využít i odpočívárnu s lehátky a ochlazovací bazének.
Praha 1, Praha

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Parnas – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma. Do podzimu 2023 probíhá rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.
Praha 1, Praha

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.
Praha 1, Praha

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

Restaurace U Zpěváčků

Restaurace U Zpěváčků v centru Prahy, klidném prostoru mezi Národním divadlem a Masarykovým nábřežím, nabízí tradiční českou kuchyni.
Praha 1, Praha

Restaurace a kavárna Alma Prague

Alma je nový život uprostřed starého města. Po dekádách chátrání ožívá na místě populárního prvorepublikového kina Alma, kam se ještě v šedesátých letech chodilo na Felliniho nebo trezorové filmy, nová restaurace.
Praha 1, Praha

Restaurace Zahrada Žofín na Slovanském ostrově

Dopřejte si nezapomenutelný gurmánský zážitek v jednom z nejkrásnějších pražských paláců. Zážitek, který zhmotňuje filosofii a přístup STONES fine catering – haute cuisine jako autentická naturální kuchyně, kde hlavní roli hrají lokální suroviny, které promění ve skvělé jídlo s fantazií a vášní.
Praha 1, Praha