Držková

Prozkoumejte obec Držková na jižním okraji Hostýnských vrchů a nabídku turistických atraktivit. Okolí kopce a lesy vtiskly této valašské dědince nezaměnitelný kolorit. Dřevěné výrobky denní potřeby a dřevěné uhlí pálené v milířích byly široko daleko známým držkovským artiklem. V katastru obce pramení řeka Dřevnice a nachází se na něm zajímavé přírodní památky. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec Držková se nachází 19 km severovýchodně od Zlína v Hostýnských vrších v turistické oblasti Zlínsko – Luhačovicko. Nejvýznamější historickou budovou Držkové je škola postavená v roce 1891. Dnes je v ní umístěna mateřská škola a obecní úřad. Další význačné objekty jsou kaple sv. Václava, hasičská zbrojnice a dřevěná zvonice. K typickým zdrojům obživy na Valašsku patřilo dříve salašnictví. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: Valašský orloj v Držkové s řezbami slovanských bohů, Muzeum dřevěného porculánu v Držkové, Naučná stezka Držkovské chodníčky, Aktivní odpočinek na hřbetě koně přírodou Hostýnských vrchů, Expozice karpatského salašnictví v Hostýnských horách. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Držková

Valašský orloj v Držkové s řezbami slovanských bohů

Obec Držková v Ráztokách se chlubí valašským orlojem, který vyrobil místní umělec, pan Pavel Čihař se svými přáteli. Orloj obsahuje vyřezávané obrazy pohanských bohů a také pohyblivé panorama s tradičními řemesly. V provozu je každý den, dřevořezby se objevují v pravé poledne.
Držková, Zlínský kraj

Cesta partyzánské brigády Jana Žižky

Cesta partyzánské brigády Jana Žižky je 21kilometrová trasa z Hošťálkové do Lukovečku. Stezka je hodnocena jako obtížná a je primárně využívána pro pěší turistiku. Vede po zelené značce Hostýnsko-vsetínskou hornatinou.
Držková, Zlínský kraj

Expozice karpatského salašnictví v Hostýnských horách

Informací o salašení na Valašsku je velmi málo, což zahaluje bádání po salaších, valaších a kolibách rouškou tajemství. Expozice karpatského salašnictví v Hostýnských horách se snaží alespoň částečně tuto tajemnou roušku poodhalit.
Držková, Zlínský kraj

Muzeum dřevěného porculánu v Držkové

Muzeum v Držkové zachycuje dřívější podomáckou výrobu dřevěného nářadí a náčiní na Valašsku a představuje rozsáhlou sbírkou jednak starých nástrojů, jednak hotových výrobků, ale i předmětů týkajících se historie obce Držkové.
Držková, Zlínský kraj

Naučná stezka Držkovské chodníčky

Naučná stezka Držkovské chodníčky byla slavnostně otevřena dne 5.5.2013 a přibližuje informace z obce Držkov a jeho okolí. Trasy jednotlivých stezek jsou osazeny stylovými informačními tabulemi.
Držková, Zlínský kraj

Aktivní odpočinek na hřbetě koně přírodou Hostýnských vrchů

Svěřte se do rukou certifikovaným instruktorům jezdectví. Držková se nachází v chráněné krajinné oblasti Hostýnských vrchů. Na vyjížďce se téměř nesetkáte se silničním provozem, který by vás rušil při relaxaci. Lze kombinovat mnoho druhů tras, takže se stereotypu u nás nedočkáte.
Držková, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Zlínsko – Luhačovicko


Za mechanickým betlémem do Horní Lidče a pro vánoční inspiraci do Vizovic

Víte, jaký skvost se ukrývá v Horní Lidči, ve vesničce na Česko-slovenském pomezí? Je to unikátní mechanický vyřezávaný betlém s pětasedmdesáti pohyblivými figurkami! Kromě klasických postav betlémského příběhu zde uvidíte i dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. V nedalekých Vizovicích se potom můžete nechat inspirovat každoroční oblíbenou výstavou v předzámčí zdejšího zámku. Ta sleduje trendy ve zdobení vánočních stromků a zároveň představuje tradiční foukané vánoční ozdoby.

Výlet do Luhačovic za skladatelem Leošem Janáčkem a dvěma Kamilami

Leoš Janáček (3. července 1854 Hukvaldy – 12. srpna 1928 Moravská Ostrava), jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české a světové moderní hudby. Přestože patří do generace české hudební moderny, je jeho styl velmi osobitý a originální. Je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska. Miloval moravské lázně Luhačovice podobně jako Goethe svoje Mariánské Lázně. Malebné lázeňské městečko v údolí říčky Šťávnice s řadou léčivých minerálních pramenů navštívil poprvé roku 1886 na pozvání strýce Jana Janáčka, faráře ze Vnorov, a od roku 1903 sem jezdíval pravidelně.

Výlet na nečekaně rozsáhlý hrad: do Hostýnských vrchů na Lukov

Pěšky, na běžkách i na kolech, s piknikem anebo jen tak: na hrad Lukov v lesích Hostýnských vrchů se můžete vydat kdykoliv. Venkovní prostory jsou přístupné díky samoobslužné pokladně celý rok, zdržet se můžete, jak dlouho budete chtít, a ještě vám ukážeme pár zajímavostí v nejbližším okolí: třeba Valdštejnův dub, skály zvané Králky anebo rybník Bezedník, kde prý dodnes žije vodník.
na Lukov po celý rok, Výpravy za kuriozitami

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.
Vizovice, Cesty krajinou