Držková

Prozkoumejte obec Držková na jižním okraji Hostýnských vrchů a nabídku turistických atraktivit. Okolí kopce a lesy vtiskly této valašské dědince nezaměnitelný kolorit. Dřevěné výrobky denní potřeby a dřevěné uhlí pálené v milířích byly široko daleko známým držkovským artiklem. V katastru obce pramení řeka Dřevnice a nachází se na něm zajímavé přírodní památky. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec Držková se nachází 19 km severovýchodně od Zlína v Hostýnských vrších v turistické oblasti Zlínsko – Luhačovicko. Nejvýznamější historickou budovou Držkové je škola postavená v roce 1891. Dnes je v ní umístěna mateřská škola a obecní úřad. Další význačné objekty jsou kaple sv. Václava, hasičská zbrojnice a dřevěná zvonice. K typickým zdrojům obživy na Valašsku patřilo dříve salašnictví. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: Valašský orloj v Držkové s řezbami slovanských bohů, Muzeum dřevěného porculánu v Držkové, Naučná stezka Držkovské chodníčky, Aktivní odpočinek na hřbetě koně přírodou Hostýnských vrchů, Expozice karpatského salašnictví v Hostýnských horách. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Držková

Valašský orloj v Držkové s řezbami slovanských bohů

Obec Držková v Ráztokách se chlubí valašským orlojem, který vyrobil místní umělec, pan Pavel Čihař se svými přáteli. Orloj obsahuje vyřezávané obrazy pohanských bohů a také pohyblivé panorama s tradičními řemesly. V provozu je každý den, dřevořezby se objevují v pravé poledne.
Držková, Zlínský kraj

Cesta partyzánské brigády Jana Žižky

Cesta partyzánské brigády Jana Žižky je 21kilometrová trasa z Hošťálkové do Lukovečku. Stezka je hodnocena jako obtížná a je primárně využívána pro pěší turistiku. Vede po zelené značce Hostýnsko-vsetínskou hornatinou.
Držková, Zlínský kraj

Naučná stezka Držkovské chodníčky

Naučná stezka Držkovské chodníčky byla slavnostně otevřena dne 5.5.2013 a přibližuje informace z obce Držkov a jeho okolí. Trasy jednotlivých stezek jsou osazeny stylovými informačními tabulemi.
Držková, Zlínský kraj

Expozice karpatského salašnictví v Hostýnských horách

Informací o salašení na Valašsku je velmi málo, což zahaluje bádání po salaších, valaších a kolibách rouškou tajemství. Expozice karpatského salašnictví v Hostýnských horách se snaží alespoň částečně tuto tajemnou roušku poodhalit.
Držková, Zlínský kraj

Muzeum dřevěného porculánu v Držkové

Muzeum v Držkové zachycuje dřívější podomáckou výrobu dřevěného nářadí a náčiní na Valašsku a představuje rozsáhlou sbírkou jednak starých nástrojů, jednak hotových výrobků, ale i předmětů týkajících se historie obce Držkové.
Držková, Zlínský kraj

Aktivní odpočinek na hřbetě koně přírodou Hostýnských vrchů

Svěřte se do rukou certifikovaným instruktorům jezdectví. Držková se nachází v chráněné krajinné oblasti Hostýnských vrchů. Na vyjížďce se téměř nesetkáte se silničním provozem, který by vás rušil při relaxaci. Lze kombinovat mnoho druhů tras, takže se stereotypu u nás nedočkáte.
Držková, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Zlínsko – Luhačovicko


Za mechanickým betlémem do Horní Lidče a pro vánoční inspiraci do Vizovic

Víte, jaký skvost se ukrývá v Horní Lidči, ve vesničce na Česko-slovenském pomezí? Je to unikátní mechanický vyřezávaný betlém s pětasedmdesáti pohyblivými figurkami! Kromě klasických postav betlémského příběhu zde uvidíte i dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. V nedalekých Vizovicích se potom můžete nechat inspirovat každoroční oblíbenou výstavou v předzámčí zdejšího zámku. Ta sleduje trendy ve zdobení vánočních stromků a zároveň představuje tradiční foukané vánoční ozdoby.

Výlet do Luhačovic za skladatelem Leošem Janáčkem a dvěma Kamilami

Leoš Janáček (3. července 1854 Hukvaldy – 12. srpna 1928 Moravská Ostrava), jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české a světové moderní hudby. Přestože patří do generace české hudební moderny, je jeho styl velmi osobitý a originální. Je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska. Miloval moravské lázně Luhačovice podobně jako Goethe svoje Mariánské Lázně. Malebné lázeňské městečko v údolí říčky Šťávnice s řadou léčivých minerálních pramenů navštívil poprvé roku 1886 na pozvání strýce Jana Janáčka, faráře ze Vnorov, a od roku 1903 sem jezdíval pravidelně.

Výlet na nečekaně rozsáhlý hrad: do Hostýnských vrchů na Lukov

Pěšky, na běžkách i na kolech, s piknikem anebo jen tak: na hrad Lukov v lesích Hostýnských vrchů se můžete vydat kdykoliv. Venkovní prostory jsou přístupné díky samoobslužné pokladně celý rok, zdržet se můžete, jak dlouho budete chtít, a ještě vám ukážeme pár zajímavostí v nejbližším okolí: třeba Valdštejnův dub, skály zvané Králky anebo rybník Bezedník, kde prý dodnes žije vodník.
na Lukov po celý rok, Výpravy za kuriozitami

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.
Vizovice, Cesty krajinou