Tlumačov

Obec Tlumačov leží ve Zlínském kraji, necelých 20 km západně od Zlína. Rozkládá se v rovině při středním toku řeky Moravy na rozhraní Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu. Tlumačovský katastr byl díky příznivé poloze v oblasti středního Pomoraví a tzv. Jantarové cestě nepřetržitě osídlen již od paleolitu. Nejstarší písemná zmínka o existenci Tlumačova se nachází v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141, která spisuje veškerý církevní majetek při východní hranici českého přemyslovského státu.

Oblíbené v obci

Obec Tlumačov najdete v turistické oblasti Zlínsko – Luhačovicko. Od severu sem zasahuje svým jižním cípem úrodná Haná, na východ začíná Valašsko a jižněji Slovácko. Obec Tlumačov je členem Místní akční skupiny Jižní Haná. Název vesnice byl odvozen buď z osobního jména Tlumač – "tlumočník" a pak by znamenalo "Tlumačův majetek" nebo přímo z obecného slova "tlumač" a pak by označovalo ves, kde buď bydlí tlumočník, nebo která patřila tlumočníkovi.

V Tlumačově a okolí se nachází mnoho zajímavostí: Zemský hřebčinec, Tlumačovské skalky, Ranč Tlumačov, Restaurace Schodky nebo přírodní památka Tlumačovská tůňka. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní vyžití, zejména pro cyklisty.

Turistická informační centra


Akce v obci Tlumačov

100 let Zemského hřebčince Tlumačov

Chovatelský den se koná každoročně. Během bohatého programu se můžete těšit na chovatelské ukázky koní a na program pro celou rodinu.
Tlumačov, Zlínský kraj

Aktivity v obci Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov byl založen v roce 1925 a je členem Evropské asociace hřebčínů a hřebčinců ESSA. Objekty pro chov, odchov a výcvik koní má Tlumačov, na Buňově a na Skalách. Hlavním cílem hřebčince je produkovat plemeníky pro zemský chov.
Tlumačov, Zlínský kraj

Ranč Tlumačov – americký středozápad na dosah

Ježdění na koních American Quarter Horse, vyjížďky na spolehlivých koních – hodinové, vícehodinové a jezdecká školička pro děti od 5 let a vození dětí.
Tlumačov, Zlínský kraj

Tlumačovské skalky

Tlumačovské skalky Mezi Tlumačovem a Otrokovicemi se nacházejí dvě skalky. Spodní skalka je vysoká 7 metrů, ta horní 10 metrů.
Tlumačov, Zlínský kraj

Kostel svatého Martina v Tlumačově

V samém středu obce Tlumačov se je situován středověký kostel, který je dokladován již v roce 1373 a dnes je kulturní památkou. V roce 1862 dovezl farář Steiniger ostatky svatého Martina.
Tlumačov, Zlínský kraj

Přírodní památka Tlumačovská tůňka

Maloplošné chráněné území „Tlumačovská tůňka“ je zařazeno do kategorie chráněná přírodní památka od roku 1994. Tvoří ji umělá vodní nádrž na západním okraji Tlumačova u silnice vedoucí do Kvasic.
Tlumačov, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v obci Tlumačov

Restaurace Schodky

Nejen v létě je tak restaurace Schodky vyhledávaným cílem výletníků, gastroturistů i cyklistů z širokého okolí.
Tlumačov, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Zlínsko – Luhačovicko


Výlet na nečekaně rozsáhlý hrad: do Hostýnských vrchů na Lukov

Pěšky, na běžkách i na kolech, s piknikem anebo jen tak: na hrad Lukov v lesích Hostýnských vrchů se můžete vydat kdykoliv. Venkovní prostory jsou přístupné díky samoobslužné pokladně celý rok, zdržet se můžete, jak dlouho budete chtít, a ještě vám ukážeme pár zajímavostí v nejbližším okolí: třeba Valdštejnův dub, skály zvané Králky anebo rybník Bezedník, kde prý dodnes žije vodník.
na Lukov po celý rok, Výpravy za kuriozitami

Za mechanickým betlémem do Horní Lidče a pro vánoční inspiraci do Vizovic

Víte, jaký skvost se ukrývá v Horní Lidči, ve vesničce na Česko-slovenském pomezí? Je to unikátní mechanický vyřezávaný betlém s pětasedmdesáti pohyblivými figurkami! Kromě klasických postav betlémského příběhu zde uvidíte i dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. V nedalekých Vizovicích se potom můžete nechat inspirovat každoroční oblíbenou výstavou v předzámčí zdejšího zámku. Ta sleduje trendy ve zdobení vánočních stromků a zároveň představuje tradiční foukané vánoční ozdoby.

Výlet do Luhačovic za skladatelem Leošem Janáčkem a dvěma Kamilami

Leoš Janáček (3. července 1854 Hukvaldy – 12. srpna 1928 Moravská Ostrava), jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české a světové moderní hudby. Přestože patří do generace české hudební moderny, je jeho styl velmi osobitý a originální. Je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska. Miloval moravské lázně Luhačovice podobně jako Goethe svoje Mariánské Lázně. Malebné lázeňské městečko v údolí říčky Šťávnice s řadou léčivých minerálních pramenů navštívil poprvé roku 1886 na pozvání strýce Jana Janáčka, faráře ze Vnorov, a od roku 1903 sem jezdíval pravidelně.

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.
Vizovice, Cesty krajinou