Valašské Klobouky

Název města Valašské Klobouky zní jako z pohádky. Leží za sedmero horami a sedmero řekami, odevšad je to sem trochu z ruky a jen málokdo ví, kde by je měl hledat. Objevíte tu řadu starých malebných roubenek a muzeum řemesel, v okolí láká k výletu rozhledna na Královci nebo originální betlém.

Radnice s pranýřem a dům plný řemesel

Prohlídka města na svazích Bílých Karpat může začít na náměstí. V bývalé Staré radnici sídlí muzeum, které vám představí historii okolního kraje, před budovou si prohlédnete jeden z nejstarších dochovaných pranýřů v Česku. Druhá část expozic sídlí v takzvaném Červeném domě a seznámí vás soukenictvím, plátenictvím a barvířstvím, tedy s tradičními řemesly, která Klobouky proslavila na přelomu 18. a 19. století. Raritou je dosud funkční tkalcovský stav, který můžete vidět v chodu.
 

Červený dům aneb jak to bylo s katem a jeho odsouzenci

Červenému domu se říká také Katův dům. Kvůli narudlé fasádě a podivnému korýtku, které trčí z jedné stěny domu přímo do ulice, se v Kloboukách říkalo, že v domě bydlel kat a korýtkem prý vytékala krev popravených. Všechno bylo samozřejmě jinak: dům na rohu náměstí si postavili mistři soukeničtí, bratři Dobiáš a Benedikt Tomaštíkové, roku 1781 – tedy téměř třicet let poté, co Klobouky přišly o hrdelní právo. Korýtko ve skutečnosti ústilo do kuchyně a sloužilo jako důmyslný historický odpad.
 

Kam dřív? Na jarmark, rozhlednu, na hrad nebo do betléma? 

S městem se můžete seznámit třeba při Valašském mikulášském jarmeku, kdy ulicemi i náměstím procházejí mikulášské družiny a své umění předvádí několik stovek řemeslníků. K výletům do okolí láká památník Ploština či naučná stezka Královec, která vás dovede k rozhledně na Královci, pro rodiny s dětmi je pěkným cílem také někdejší strážní hrad Brumov anebo vyřezávaný betlém v Horní Lidči, který vám představí nejzajímavější místa, zvyky a původní řemesla česko-slovenského pomezí.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Valašské Klobouky

Rozhledna Královec u Valašských Klobouků

Rozhledna Královec se nachází na vrcholu Královec nad Valašskými Klobouky. Je celoročně přístupná. K rozhledně se dostanete po naučné stezce Královec.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Červený dům ve Valašských Kloboukách

Červenému domu se říká také Katův dům. Kvůli narudlé fasádě a podivnému korýtku, které trčí z jedné stěny domu přímo do ulice, se v Kloboukách říkalo, že v domě bydlel kat a korýtkem prý vytékala krev popravených.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Bývalý miniskanzen Valašské Klobouky

Ve Valašských Kloboukách naleznete několik stavbiček lidové architektury, které zde postavilo Občanské sdružení Jižní Valašsko. V roce 2021 však ukončilo svou činnost a areál se již nerozvíjí.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Dálková mezinárodní Cyklostezka vás provede krásnou krajinou moravsko-slovenského příhraničí. Cyklostezka, která v budoucnu propojí povodí řek Bečvy, Vláry a Váhu, má již hotové některé úseky. Cílem projektu je vybudování cyklostezky o celkové délce 50 km, která propojí příhraniční oblasti.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Galerie Klobučan – sbírka panenek aneb Jak plyne čas na Valašsku

Ojedinělou autorskou sbírku Aleny Dynkové čítající dvě stovky valašských panenek můžete zhlédnout v galerii Klobučan ve stejnojmenném kulturním domě (Masarykovo nám. 942, Valašské Klobouky, vchod F z ulice Soukenická).
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Bratmannova vila ve Valašských Kloboukách – první secesní stavba na našem území

Kloboucký rodák Josef Bratmann (1848–1924) byl úspěšným vídeňským podnikatelem. Projekt vily pro něj zpracoval jiný zdejší rodák, Hubert Gessner (1871–1943), jeden z nejvýznamnějších středoevropských architektů první poloviny 20. století.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Městské muzeum ve Staré radnici a Červeném domě Valašské Klobouky

Muzeum se nachází ve dvou historických objektech – Staré radnici a v Červeném domě, kde stojí za vidění především prezentace tradičního místního řemesla – soukenictví – i s dosud funkčním stavem, který občas k úžasu návštěvníků „zatká“.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Naučná stezka Královec ve Valašských Kloboukách

Naučná stezka začíná u viaduktu v blízkosti vlakového nádraží ve Valašských Kloboukách. Na trase dlouhé 7 km najdete 10 velkých a 2 malá naučná zastavení.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Valašské Klobouky

Anděl – Pizzerie a Cafe bar a herna Valašské Klobouky

Ve Valašských Kloboukách u autobusového nádraží leží nově otevřená Pizzerie Anděl a dále pak Cafe bar a herna. V nabídce pizzerie najdete více jak třicet druhů pizzy, těstovinové a zeleninové saláty a steaky. Samozřejmostí je široká nabídka příloh.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Hotel Alfacentrum se nachází v centru města Valašské Klobouky, které je známé pořádáním valašských jarmarků s koncerty cimbálové muziky a ukázkami valašského folklóru. Součástí hotelového komplexu je restaurace a kavárna, pivnice, noční bar, bowling a herna, bufet a letní zahrádka.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Restaurace Beseda

Beseda je valašská restaurace s dlouholetou tradicí, kde věří, že poctivé jídlo s dobrým pivem chutná nejlépe. V prostoru Besedy probíhá i kulturní program.
Valašské Klobouky, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Zlínsko – Luhačovicko


Za mechanickým betlémem do Horní Lidče a pro vánoční inspiraci do Vizovic

Víte, jaký skvost se ukrývá v Horní Lidči, ve vesničce na Česko-slovenském pomezí? Je to unikátní mechanický vyřezávaný betlém s pětasedmdesáti pohyblivými figurkami! Kromě klasických postav betlémského příběhu zde uvidíte i dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. V nedalekých Vizovicích se potom můžete nechat inspirovat každoroční oblíbenou výstavou v předzámčí zdejšího zámku. Ta sleduje trendy ve zdobení vánočních stromků a zároveň představuje tradiční foukané vánoční ozdoby.

Výlet do Luhačovic za skladatelem Leošem Janáčkem a dvěma Kamilami

Leoš Janáček (3. července 1854 Hukvaldy – 12. srpna 1928 Moravská Ostrava), jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české a světové moderní hudby. Přestože patří do generace české hudební moderny, je jeho styl velmi osobitý a originální. Je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska. Miloval moravské lázně Luhačovice podobně jako Goethe svoje Mariánské Lázně. Malebné lázeňské městečko v údolí říčky Šťávnice s řadou léčivých minerálních pramenů navštívil poprvé roku 1886 na pozvání strýce Jana Janáčka, faráře ze Vnorov, a od roku 1903 sem jezdíval pravidelně.

Výlet na nečekaně rozsáhlý hrad: do Hostýnských vrchů na Lukov

Pěšky, na běžkách i na kolech, s piknikem anebo jen tak: na hrad Lukov v lesích Hostýnských vrchů se můžete vydat kdykoliv. Venkovní prostory jsou přístupné díky samoobslužné pokladně celý rok, zdržet se můžete, jak dlouho budete chtít, a ještě vám ukážeme pár zajímavostí v nejbližším okolí: třeba Valdštejnův dub, skály zvané Králky anebo rybník Bezedník, kde prý dodnes žije vodník.
na Lukov po celý rok, Výpravy za kuriozitami

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.
Vizovice, Cesty krajinou