ÚvodVýletyCesty krajinouVýlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Krajina podobného rázu jako v okolí města Kyjova, přezdívaná též Moravské Toskánsko, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, která protínají různé linie, remízky a ostrůvky, a zdobí je osamělé kapličky či boží muka. Zdejší krajinu si oblíbili fotografové a všichni milovníci pěkných pohledů na přírodní krásy. Patříte-li také k obdivovatelům tohoto kousku naší země, ale přesně nevíte, kde hledat ta nejlepší místa pro fotografování, zkuste se projet Moravským Toskánskem po naší trase, která vám nabízí ta nejatraktivnější místa celé oblasti.
Krajina ToskánskaKrajina Moravského Toskánska patří do tzv. Kyjovské pahorkatiny. Kopce nejsou příliš vysoké, převýšení se dají zpravidla počítat na desítky metrů, avšak vytváří malebné polní vlny. Je to jeden z nejfotogeničtějších regionů nejen v České republice, ale i na světě. Podobnou krajinu byste našli jen v italském Toskánsku a v okolí města Palouse v USA.
 
Ještě v polovině minulého století však krajina Slovácka vypadala jinak. Na vlnách byla rozeseta malá i větší pole. Ovšem v 50. letech došlo k procesu kolektivizace – přeměně soukromého zemědělství na kolektivní. Družstva pak pole postupně přeměnila v jednolité celky. Na zvlnění krajiny se významnou měrou podepsala bohatá důlní činnost, která zde za komunismu probíhala. Desítky let se zde už v netěží, ale téměř celá krajina je silně poddolovaná a štoly se postupně propadají. Tím dochází ke zvětšování vln v polích, jejichž strmost je někdy až zarážející.

Moravské ToskánskoMoravské Toskánsko je krásné v každém ročním období. Na jaře, kdy se vše začne zelenat, rozkvetou keře a stromy v polích. V létě, kdy se krajem šíří vůně dozrávajících plodin, hlavně obilí. Na podzim se krajina oblékne do barevných šatů, vyraší zelené ozimy, objeví se ranní mlhy a inverze. V zimě, když krajinu pokryje sníh a spí, lze často pozorovat poměrně velká stáda volně žijících zvířat, která se shromažďují a hledají potravu.
 

Jak a na čem vykouzlit ty nejlepší fotky?

toskánskoOptimální čas na focení je ráno po východu slunce a také pak pozdě odpoledne nebo navečer před západem slunce. Nejhezčího světla totiž dosáhnete, když je slunce nízko nad obzorem. Ve vlnách se vytváří stíny, jenž vymodelují krajinu krásně plastickou. Také barvy jsou teplejší a příjemnější než v poledne. Časově se dá fotit přibližně do hodiny a půl po východu slunce a začít je vhodné hodinu a půl před západem. Při focení v jarním období bývají přidanou hodnotou rozkvetlé keře a stromy v polích. Koncem léta a na podzim zase ranní mlhy, které často leží v údolích, později na podzim také barevnost stromů, keřů a polí.

moravské toskánskoBudete fotit detaily zachycené v krajině. Proto doporučujeme fotoaparát s větším přiblížením – zoomem. Buďto tzv. ultrazoom, v případě zrcadlovky střední teleobjektiv. U zrcadlovek s menším čipem bude dostačovat oblíbený rozsah 70-200 mm, u full frame zrcadlovek přijde vhod delší ohnisko 100–400 mm. Udržení fotoaparátu na delším ohnisku tak, aby fotka nebyla rozmazaná, může být někdy problém, zvlášť když je méně světla. Doporučujeme s sebou proto také stativ.
 

Nejkrásnější pohledy do krajiny

kaplička toskánskoKaplička svaté Barborkykaplička svaté Barborky se nachází v polích nedaleko Strážovic na Kyjovsku a stala se vděčným cílem mnoha fotografů zachycujících krásy Moravského Toskánska. Nejlépe ji však zachytíte z vyhlídkového místa na cyklostezce Mutěnická (vedoucí po asfaltové silnici), která vede vinohrady ze Svatbořic, mezi Kyjovem a Mistřínem.
 
Moravské Toskánsko silničkaPohled na Jámy u Šardic – z Mistřína vyjeďte po silnici č. 422 směrem na Šardice. Po cca 2,5 km dorazíte k autovrakovišti „Rajčatárna“. Zde odbočíte z hlavní silnice vpravo a vyjedete mírný kopec po úzké asfaltové cestě. Ta je určena primárně jako obslužná komunikace pro zemědělské účely, zákaz vjezdu automobilů na ní ale neplatí, proto je nutné věnovat jízdě zvýšenou pozornost. Přijedete k místu uskladnění bioodpadu, odkud si vyfotíte silničku klikatící se mezi „vlnami“ polí.
 
Popojeďte několik set metrů dále a přijedete na další místo vhodné pro focení. Je zde rozšířená komunikace tak, aby se v méně pře-hledném terénu mohla vyhnout osobní auta. Na mnoha místech v poli uvidíte zelené terčíky označující štolu a její parametry
 
biopásyBio pásy – pokračujte dále po komunikaci, asi po 1,5 km přijedete k lokalitě pod bio pásy. Bio pás je pruhové travní políčko o šíři většinou 6-12 metrů, které se zpravidla umisťuje do svažitých terénů. Další bio pásy najdete i na jiných místech v krajině, např. mezi Šardicemi a Hovorany a také pod Strážovicemi.
 
Výhledy do krajiny z Babího lomu – ze Strážovic jeďte po silnici 54, směrem do Kyjova. Po pravé straně minete bývalý strážovský zámeček, ujedete asi kilometr a přijedete na konec Strážovic. Po levé straně silnice se nachází restaurace Klub Farmářka, kde si můžete udělat zastávku s občerstvením.

morvaské toskánskoVpravo je skvělé výhledové místo do krajiny, která se vám otevře jako na dlani. V polích uvidíte dvě kapličky – první už znáte, to je svatá Barborka, a tou druhou bude kaplička sv. Petra a Pavla, která je však "trochu utopená" pod terénní vlnou. Kolem remízků a kapliček se poměrně často pohybují volně žijící zvířata – srnky, zajíci, bažanti.

Koncem léta a v podzimních měsících se za ranních mlh stává, že díky své výšce vyčnívá nad mlžnou pokličku a dole v polích se povalují mlhy. Dá se vyšplhat i nad Klub Farmářka, čímž se ještě zlepší periferie a výhled do kraje.