ÚvodVýletyCesty krajinouVýlet okolím Kamenice nad Lipou

Výlet okolím Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou je krásné městečko, které vás mile překvapí. Najdete zde zámek se sbírkami hraček Uměleckoprůmyslového muzea v Praze nebo Muzeum pro všechny smysly. Nechybí ani stařičká lípa v zámecké zahradě nebo krásné arboretum. Až si ve městečku vše prohlédnete, vyrazte do okolí na pěkný výlet – co třeba navštívit Chýnvskou jeskyni, vykoupat se v přehradě Trnávka, prohlédnout si provaznické muzeum anebo se svézt po úzkorozchodné železnici?
Kamenice nad LipouV Kamenici nad Lipou si můžete prohlédnout stařičkou lípu v zámecké zahradě anebo se vydat po naučné stezce proti proudu říčky Kamenice až k Pecovskému rybníku a odtud dál k centru pro zahradu, les a volný čas Johanka s malou japonskou zahradou. Výlet si můžete zpestřit také projížďkou po úzkorozchodné železnici.

Jestliže vás láká příjemné koupání, vyzkoušejte přehradu Trnávka, která leží vzdušnou čarou cca 26 km od Kamenice. Přehradní nádrž na řece Trnavě byla vybudována v letech 1977–1981. Využívá se hlavně k zachycení splavenin, které by jinak znečištovaly vodní nádrž Želivka-Švihov. Dále je přehrada využívána k rekreačním účelům a pro výrobu elektrické energie.


Do Chýnovské jeskyně či provaznického muzea

Chýnovská jeskyněChýnovská jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 22 km od obce Kamenice nad Lipou. Národní přírodní památka leží v katastrálním území obce Dolní Hořice východně od Tábora v Chýnovském krasu, která představuje nejvýznamnější a nejrozsáhlejší krasový útvar jižních Čech. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů. Strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku. Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1200 metrů. Jedním z působivých útvarů je Žižkova střelba. Jdná se o takzvané hrnky, kruhové prohlubně ve stropě, které nápadně připomínají průstřely dělostřeleckými koulemi.

KlubíčkoDeštné u Jindřichova Hradce se nachází malé, ale zajímavé muzeum, zaměřené na provaznickou výrobu, která patří mezi nejstarší řemesla vůbec. Provaznické muzeum má ve svých sbírkách asi 260 předmětů, jejich prostřednictvím se návštěvníci seznámí s historií i současností provaznického řemesla. V průběhu prohlídky se většina strojů a předmětů uvádí do provozu a zájemci si tak užijí i praktikou ukázku stáčecího stroje, zkoušečky pevnosti nebo stroje na předení a stáčení provazů. Nechybí prezentace zpracování lnu, síťování nebo výroby klubíček na ručním stroji.