ÚvodVýletyCesty krajinouVýlet za krásnými výhledy na Solenickou podkovu

Výlet za krásnými výhledy na Solenickou podkovu

Znáte Solenickou podkovu – krásnou vyhlídku na meandr řeky Vltavy nedaleko Orlické přehrady? Pokud jste na vyhlídce ještě nebyli, zkuste si udělat pěkný výlet přírodou středního Povltaví, kde nepotkáte davy turistů. Cesty jsou většinou prašné polní nebo úzké asfaltové. Okruh měřící 14 km je pro zdatnější turisty, kteří rádi chodí ve členitém terénu.
Solenická podkovaOkruh začíná v původně vorařské obci Kamýk nad Vltavou, zaparkovat můžete na parkovišti nedaleko řeky na křížení silnic 102 a 118 (49.6419442N, 14.2521108E). Poté pokračujte po žluté turistické značce polní cestou mezi chatami pod vrch Humna, okolo kamýckého zatopeného lomu. Na křižovatce u křížku odbočte naneznačenou polní cestu, která vás dovede do Zduchovic.

Od Zduchovic se vydejte po zelené značce směrem na Bukovec, avšak asi v polovině cesty odbočte na neznačenou polní cestu a na vidlicovitém rozcestí s asfaltovou silnicí se vydejte doprava. Třetí odbočka z této cesty vás zavede opět po neznačené polňačce až k vyhlídce Solenická podkova pod vrchem Altán.

Solenická podkovaSolenická podkova nabízí pohled z výšky přibližně 150 metrů nad vodní hladinou. Kromě meandru odtud uvidíte obec Solenice a také Orlickou přehradu. Poněvadž místo leží v místech, ke kterému nevedou turistické značky, nebude zde mnoho turistů. Musíme věak upozornit, že cesta od rozcestí Altánek k vyhlídce není sjízdná pro kočárky a ani pro cyklisty.

Zpět do Kamýka se můžete vydat po asfaltové silničce, které pod vrchem Homole nabízí pěkné výhledy do krajiny. Na rozcestí typu T s asfaltovou cestou se vydejte doleva a pak první neznačenou odbočkou doleva. Přijdete na zelenou značku, která vede ze Zduchovic do Kamýka přes starobylý hrad Vrškamýk a ovocné sady, kde dominují třešně.