Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.
Na místě jednoduchého dvorce pravděpodobně okolo roku 1240, vzniklo honosnější sídlo, jež nechal vybudovat zřejmě Václav I. Započaté dílo pak dokončil jeho syn Přemysl Otakar II. V té době tu nastálo pobýval královský úředník, neboť Kamýk byl správním centrem pro oblast nacházející se nalevo od toku Vltavy. Panovníkům ale sloužil i jako základna pro jejich kratochvíle, konkrétně pro lovecké výpravy do okolních hlubokých lesů, a tak tu za Václava II. sídlil i královský lovčí.
Na Vrškamýku bývalo rušno ještě za Jana Lucemburského, ale to se mělo brzy změnit. Jeho syn Karel IV. se totiž rozhodl pro výstavbu nového reprezentativního sídla, hradu Karlštejna, k němuž byla posléze převedena všechna kamýcká panství. Neznáme přesné důvody, kvůli nimž se Karel IV. rozhodl Vrškamýk nepřestavovat a nahradit ho jiným sídlem.
Svou roli s největší pravděpodobností sehrála vzdálenost od Prahy – urazit asi sedmdesát kilometrů trvalo na koni dobré dva dny. Podle jiné teorie měl zase Vrškamýk špatnou statiku obvodových zdí a jeho přestavba byla i vzhledem ke stísněnému prostoru na ostrožně nevýhodná. V každém případě byl hrad už v 2. polovině 14. století opuštěn a roku 1569 je již zmíněn jako zřícenina. Ta se pak několikrát stala útočištěm loupeživých rytířů, kteří přepadávali lodě plující po Vltavě. Zřejmě z této doby také pochází pověst, podle níž zde sídlil krutý rytíř Hunec, jenž velmi špatně nakládal se svými poddanými. Jednoho dne se vydal na projížďku do okolí, v lese byl zabit a jeho duch se dodnes toulá krajem.
Hrad se nachází mezi Kamýkem nad Vltavou a Zduchovicemi, z centra Kamýku nad Vltavou sem vede zelená značka. K cestě na hrad ale také můžete využít novou cyklotrasu vytýčenou mezi Kamýkem nad Vltavou a Příbrami. Pokud ku hradu budete stoupat z obce, uvidíte jako první vyhlídkovou věž v podhradí a dětské hřiště, které vám i vašim dětem nabídne herní prvky, které používali jejich vrstevníci ve středověku.
Po naučné stezce se pak dostanete až do samotné hradní zříceniny, kde najdete zbytky hradního zdiva a hmotový model hradu. A pokud budete mít čas, navštivte královské městečko Kamýk nad Vltavou a na jeho pravém břehu u turistické cesty najdete vyhlídku, ze které se můžete pokochat nádherným pohledem na samotné městečko a na stříbropěnnou řeku Vltavu.