ÚvodVýletyCesty pro zdravíS osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

S osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

Městečko Chyše se zámkem ve stylu anglické gotiky, zámecký pivovar, východní výběžky Doupovských hor, magický vrch Vladař opředený řadou pověstí, a k tomu krajina, kde zahlédnete stáda koní a tu a tam potkáte jezdce. Žádný div, jedeme se totiž podívat tam, kde je doma dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa.
Legendárního dostihového jezdce, chovatele a trenéra Josefa Váňu zná většina lidí jen z televize. Pokud se s ním chcete setkat třeba i osobně a vidět, jak pracuje a kde žije, vydejte se do Chyší. Městečko leží v malebné krajině Postřelí, v kraji, jímž se klikatí řeka Střela. Cestou do stájí v Mlýncích, kde Josef Váňa trénuje své svěřence, se projdete Chyšemi.
 
V Chyších jsou už řadu let na „svého Pepu“ hrdí, mají z jeho úspěchů upřímnou radost a drží mu palce. Josef Váňa na oplátku v rozhovorech pravidelně zve výletníky, aby se přijeli podívat nejenom na zámek, kterému rodina Lažanských vrátila někdejší lesk, ale také do zámeckého pivovaru.
 

Chyše: město Josefa Váni se zámkem a pivovarem

Přijeďte se sem podívat i vy: zámek Chyše je starobylé šlechtické sídlo spojené s mimořádnými osobnostmi. Žil tu velmož Burian z Gutštejna i spisovatel a dramatik Karel Čapek, obdiv si zaslouží nástropní malba z roku 1699 od největšího mistra českého baroka Petra Brandla. Ten mimochodem namaloval také oltářní obraz pro nedaleký kostel Jména Panny Marie, kolem něhož vede trasa dnešního výletu.
 
Zámek svou podobu změnil v polovině 19. století, kdy proběhla přestavba ve stylu anglické gotiky, a pak ještě jednou po příchodu rodiny Lažanských. Ti polorozpadlé ruině po rozsáhlé a náročné rekonstrukci opět vrátili její původní romantickou tvář a neopakovatelnou rodinnou atmosféru.
 
V sousedství zámku se zastavte v Zámeckém pivovaru, kde v roce 2006 obnovili výrobu několika druhů přírodního nepasterizovaného piva.
 

Z Chyší ke stájím Jovan – tréninkovému středisku Josefa Váni

Z Chyší se dejte po žluté značce směrem na Žlutice. Zastavte se na vyhlídce u křížku a pod návrším odbočte ze silnice. Přejděte řeku Střelu a kdo chce, ten může lesem vyšplhat na skalnatý ostroh se zbytky valů; v době železné se tam rozkládalo hradiště. Značka je však obchází a vede přímo k Tréninkovému středisku pro koně Josefa Váni v Mlýncích.

Od něj žlutá značka pokračuje několik kilometrů přes pastviny, louky s výběhy a lesy až k rozcestí Záhořice. Tam se připojuje červená značka a zároveň naučná stezka Cesta za pověstí, vedoucí ze Žlutic na vrch Vladař.
 
Až na vrchol zdaleka viditelné stolové hory dojdete přibližně po dvou kilometrech po polních a lesních cestách, místy s náročnějším stoupáním. Kromě pozůstatků keltského hradiště na Vladaři pár míst připomíná rok 1421, kdy se tu husité pod velením Jana Žižky  úspěšně bránili početně silnějšímu vojsku pánů z plzeňského landfrýdu a vojákům pod velením saského šlechtice Jindřicha z Plavna, majitele hradů Kynžvart a Bečov. Husitům se jako zázrakem podařilo obklíčení prolomit a stáhnout se do Žatce.
 
Nezapomeňte na vyhlídku nad strmým východním úbočím Vladaře, z níž se otevře další krásný výhled do koňského ráje Josefa Váni.
 

Se sovou Rozárkou ke zřícenině hradu Nevděk a do Žlutic

Když se budete držet Cesty za pověstí, sejdete z Vladaře kolem studánky do Vladořic a dál přes Kolešov na rozcestí Nad Roklí. Tady mohou unavenější výletníci odbočit na naučnou stezku Sovy Rozárky, lemovanou pohádkovými dřevěnými sochami, a po 1,3 km dojít k železniční zastávce Záhořice.
 
Pokud patříte k trénovaným turistům, neměli byste si nechat ujít zříceninu hradu Nevděk. Na vysokém kopci nad údolím Střely jej ve 40. letech 15. století vybudoval někdejší husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic, který Žluticko ovládl během předchozích válek.
 
Hrad byl součástí obranné linie kolem Žlutic, která kromě něj zahrnovala hrad Mazanec, městský hrad a opevnění. Když se ale v 16. století poměry v Čechách uklidnily, oba hrady zpustly a zanikly. Z Mazance nezbylo téměř nic, z Nevděku jen pár zdí, studna a příkop.

Z hradu vás žlutá značka dovede k rozcestí Pod Nevděkem a k nádraží Žlutice, kde bezmála dvacet kilometrů dlouhý výlet s převýšením přes 500 metrů končí.