ÚvodVýletyCesty poznáníPerly Petra Brandla – barokního mistra plátna

Perly Petra Brandla – barokního mistra plátna

Petr Jan Brandl, německy Peter Johann Brandl, on sám se psal Petrus Brandl (24. října 1668 Praha – 24. září 1735 Kutná Hora), byl český malíř, jeden z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách. Posunul hranice středoevropského baroka u malířském umění. Díky němu si pod pojmem barokní malba nejen kunsthistorici představí typickou postavu, barevné tónování i krajinu. Zveme vás k prohlídce jeho díla na vlastní oči! Řekneme vám, kde s jeho díly můžete dodnes setkat.

Kdo vůbec byl Petr Brandl

BrandlPetr Brandl se narodil v Praze v roce 1668, otec byl krejčí a později vlastnil hospodu. Budoucí malíř studoval jezuitské gymnázium u sv. Mikuláše na Malé Straně, školu však nedokončil. Na přímluvu se dostal do dílny dvorského malíře a inspektora císařské hradní obrazárny v Praze. Talentovaný umělec byl žádaný a dobře vydělával, ještě více však utrácel a celý život zápolil s věřiteli a měl spory téměř s každým, s kým měl co do činění. Umělecká díla si u něj objednávali ti nejbohatší, například hrabě František Antonín Špork, který stojí za stavbou barokního hospitalu v Kuksu.

Brandl vedl bohémský život a byl vitální i ve starším věku. Byl to opravdový marnotratný bohém a za všech okolností ze života na vysoké noze neslevil. Dluhy měl všude, kde se objevil. Třeba v malostranském obchodě, kde dlužil za tabák, víno ze Španělska nebo drahý pudr. V malostranské míčovně dokonce dlužil za "tenisové" rakety a míčky. To pro něj zřejmě bylo nepodstatné, důležité bylo, že si zahrál se šlechtici a měl zde možnost získat důležité obchodní kontakty.
 

Schwarzenberský palác — místo pro všechny milovníky baroka

Schwarzenberský palácVe Schwarzenberském paláci hned vedle Pražského hradu je k vidění stálá expozice Národní galerie s názvem Od rudolfínského umění až po baroko v Čechách. Uvidíte zde na 160 sochařských exponátů a 280 ukázek pozdně renesančního a barokního malířství od konce 16. století do 18. století. Expozice je koncipovaná podle slohových období raného, vrcholného a pozdního baroka. Tváří v tvář se zde potkáte nejen s Petrem Brandlem (je zde totiž mimo jiné i jeho autoportrét), ale i s dalšími umělci tohoto rozevlátého slohu. Třeba sochaři Matyáš Bernard Braun, který stojí za desítkami soch na Kuksu nebo Karlově mostě v Praze, a Ferdinand Maxmilián Brokof, jehož díla také můžete obdivovat na Karlově mostě. Nebo malíři Karel Škréta a Hans von Aachen.
 

Ve stopách Petra Brandla

Příbram Svatá horaPokud byste se chtěli vydat se stopách tohoto barokního bohéma, museli byste procestovat celou Českou republiku. Byl to nesmírně plodný umělec, proto vybíráme jen ta nejdůležitější díla. Jako první můžete navštívit poutní areál Svatá Hora u Příbrami, protože jeho výmalba zdejší Pražské kaple je jedním z jeho prvních děl. Dále byste neměli vynechat kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně, kde Petr Brandl vymaloval hlavní oltář, nebo obrazárnu kláštera ve Vyšším Brodě. Ve tamním klášteře najdete víc jeho děl. Pokud ale jste v Praze a nemáte tolik času, nevadí. S Petrem Bradlem se setkáte například v kostele sv. Klimenta v Klementinu nebo v kostele sv. Markéty v Břevnovském klášteře.