ÚvodVýletyNa kole po ČeskuKrajinou rybníků u Vysokého Mýta na kole

Krajinou rybníků u Vysokého Mýta na kole

Vydejte se na cyklovýlet z královského věnného města Vysoké Mýto do okolní krajiny s mnoha rybníky a meandry řeky Loučné. Trasu je možné prodloužit a vydat se až do Litomyšle, kterou zdobí zámek zapsaný na seznam UNESCO.
Rybník Vysoké MýtoTrasa výletu vás povede kolem Mlýnského potoka a meandrů řeky Loučné i rybníků Chobot, Horního, Prostředního a Dolního heřmanického, Švábského, Netřebského a dalších. Cyklovýlet je vhodný pro silniční a trekingová kola, a je vedena po cestách silničkách podél Mlýnského potoka a mírně zvlněnou krajinou kolem rybníků v okolí Vysokého Mýta.

Výlet vás provede okolo rybníka Chobot, který byl vybudován na Betlémském potoce v povodí říčky Loučná. Z velké části, hlavně s výjimkou jihu, je obklopen lesy. Byl vybudován roku 1962, ovšem na místě zaniklého Mejtského rybníka, který byl nejzápadnější z rybníků vysatvěných v této oblasti v pozdním středověku. Další z vysokomýtských rybníků je Lačnov o rozloze vodní plochy 13,0 ha nalézající se v katastrálním území obce Zálší. Pod hrází rybníka se nalézá mlýn Betlém, chráněný jako kulturní památka. V okolí Českých Heřmanic se nachází tři rybníky: Dolní, Prostřední a Horní. Rybníky na Sloupnickém potoce se rozprostírají mezi malými plochami lesů, které zde již přechází v lužní – dubiny.

vysoké mýto rybníkRybník Šváb je rozsáhlá vodní plocha poblíž Českých Heřmanic, jeho rozloha činí přibližně 15,5 ha. Jde o jeden z nejstarších rybníků v celé oblasti, který pamatuje 15. století. Ve Sloupnici se trasa stáčí zpět k Vysokému Mýtu. Jedním z posledních navštívených rybníků bude Velký zálešský rybník. Ten má rozlohu 47,8 ha u obce Zálší.
 

Jak si užít Vysoké Mýto

vysoké mýtoVysoké Mýto vás nadchne zachovalým historickým centrem se starobylými bránami a věžemi Muzeem českého karosářství odkazujícím na místní tradici výroby automobilů. Projdete se po největším čtvercovém náměstí v České republice i podél městských hradeb. Z vrcholu Pražské věže se vám naskytne nádherný výhled na město i okolní krajinu.

Vysoké MýtoVysokomýtská muzea jsou zaměřena zejména na technické unikáty. V Muzeu českého karosářství navštívíte atraktivní expozici věnovanou českému karosářství a životu věhlasného vysokomýtského designéra Josefa Sodomky. Prohlédnete si elegantní prvorepublikové automobily a poznáte proces výroby vozů od konstrukčního návrhu až po finální výrobek. Regionální muzeum pak ukrývá unikátní sbírku historických hasičských stříkaček firmy Stratílek. Příznivci adrenalinové zábavy ocení možnost projet se na autodromu na motokárách a čtyřkolkách nebo sledovat některý z napínavých závodů na okruhu.