ÚvodVýletyNa kole po ČeskuSantiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa z Vojnova Městce do Bystřice nad Pernštejnem

Santiniho cyklotrasa kopíruje cyklotrasu č. 5061 a vede z Vojnova Městce přes Žďár nad Sázavou do Bystřice nad Perštejnem. Díky ní objevíte známá i méně proslavená Santiniho díla, poznat krásu Žďárských vrchů, rybník Dářko i jeho rašeliniště, a potom můžete vyrazit za zábavou a odpočinkem do blízkých areálů jako je Šikland či Pilák. Delší a náročnější trasa je vhodná pro treková kola.
Na kole VysočinouSantiniho cyklotrasa je značená, přes 70 kilometrů dlouhá trasa, spojující dvě cyklistické stezky vedoucí přes Vysočinu – Českomoravskou a Pražskou stezku. Vede po trase Vojnův Městec, Radostín, Vepřová, Polnička, Žďár nad Sázavou, Hlinné, Obyčtov, Bobrová a Zvole do Bystřice nad Pernštejnem. Potom se spojuje ještě se stezkou Jeseník – Znojmo. Cyklotrasa je věnována významnému staviteli Janu Blažeji Santinimu a vede kolem jeho barokních staveb na Žďársku většinou po silnicích III. třídy.

Cyklotrasa začíná ve Vojnově Městci na pomezí Čech a Moravy, kde se zachovala řada pamětihodností, např. původně gotický kostel sv. Ondřeje ze 14. století, roku 1770 barokně přestavěn. Pozoruhodnou stavbou je také budova čp. 8, která je původem rychta z roku 1673. V Račíně, na návsi u rybníka Jordán s lekníny, určitě nepřehlédnete veselou sochu raka od Michal Olšiaka. Trasa pak pokračuje okolo rybníku Dářko po naučné stezce Dářská rašeliniště k Polničce, kde především děti ocení výletní restauraci, tzv. Vagón Expres, zřízenou ve skutečném železničním vagonu.
 

Santini-Aichel pokaždé jinak

Zelena HoraŽďár nad Sázavou ohromí poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který patří mezi nejvýznamnější stavby Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Smyslem stavby bylo především oslavit Jana Nepomuckého, jako mocného patrona a světce. V době vzniku kostel stál na travnatém vršku, který Václav Vejmluva pojmenoval Zelená hora. Za návštěvu ve Žďáru také stojí moderní Muzeum nové generace. Asi 8 kilometrů jižně od Zelené Hory se nachází Obyčtov, starobylé mariánské poutní místo. Chrám ve tvaru želvy vznikl až po smrti J. B. Santiniho. V Ostrově nad Oslavou je místní  zajímavostí zájezdní hostinec, který postavil J. B. Santini kolem roku 1720. Půdorys hostince spolu s navazujícími bočními křídly hospodářského dvora znázorňoval písmeno W jako monogram stavebníka Václava Vejmluvy.

Kostel sv. Petra a Pavla v Horní Borové postavený Aichlem v letech 1714-1722 byl vybudován na místě starého pozdně románského kostela. Santini ponechal původní západní věž a k níž přilehlou chrámovou loď využil jako nové kněžiště. Touto kompozicí dostal kostel opačnou orientaci, než bývá u chrámů obvyklé. Zvláštností kostela sv. Václava ve Zvoli, vybudovaného podle Santiniho návrhu, je střešní lucerna vymodelovaná do tvaru knížecí čapky sv. Václava, jako atribut patrona chrámu.

Na western i na motorky

VysocinaNedaleko obce Zvole u Bystřice nad Pernštejnem se nachází velký přírodní park Westernového městečka Šiklův Mlýn. Návštěvníci se rázem ocitnou v Americe konce 19. století. Ke zhlédnutí jsou stavby, postavené podle původních vzorů. Najdete zde velký Saloon, kavárny a herny, městské lázně, kostelík se hřbitovem, úřad šerifa i s vězením a muzeum železnice „Union Pacific“ včetně nádraží. Pravidelně se zde koná velká westernová show s ukázkami jízdy na koni, kaskadérskými a pyrotechnickými efekty a scénkami z pravého westernu.

Trasa končí v Bystřici nad Pernštejnem, kde mimo jiné naleznete Malé muzeum malých motocyklů. Můžete si tu prohlédnout na třicet historických motorek domácí i zahraniční výroby. Mezi zajímavosti muzea patří policejní, vodou chlazená, čtyřtaktní dvoustovka anglické firmy Velocette, ale jsu zde i Jawy nebo zástupce firmy Tatra.