ÚvodVýletyPěšky po ČeskuZ Prahy všemi směry: výlet do Příbrami – za barokní perlou, nádhernými výhledy i do hlubin země

Z Prahy všemi směry: výlet do Příbrami – za barokní perlou, nádhernými výhledy i do hlubin země

Městečko jako na dlani, ve kterém se potkává hornická historie s mariánským kultem. Taková je Příbram ležící ve stínu Brd a jejich nekonečně hlubokých lesů, plná nečekaných rozdílů, půvabných zákoutí a velkých příběhů. Vydejte se sem s Kudy z nudy na krátký výlet!

Mariánská barokní perla

příbramSvatá Hora shlíží na město Příbram už více než tři sta let. Tento barokní areál patří k jednomu z nejvýznamnějších mariánských poutních míst v celém Česku. Návštěvníci sem odjakživa přicházeli, aby hledali útěchu, klid a rovnováhu – a nic se na tom nezměnilo do dnešních dní. Počátky kultu milostné sošky Panny Marie Svatohorské se podle pověstí vážou s dobou působení arcibiskupa Arnošta z Pardubic v polovině 14. století, rozhodující význam v historii Svaté Hory měla polovina 17. století, kdy kapli získali jezuité a začali ji velkoryse přebudovávat na honosný chrám

Bazilika Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat a zažít vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb. Můžete si vybrat také z prohlídkových okruhů – ať už vás to táhne do tajemného podzemí, nebo vzhůru ke zvonům, ať chcete poznat minulost, nebo vás naopak zajímá současnost. Za prozkoumání stojí i rozmanité okolí Svaté Hory, zejména náměstí a kalvárie, křížová cesta, Toufarova louka, Mariánská studánka nebo čtyři sta metrů dlouhé svatohorské schody, které spojují poutní místo s centrem Příbrami.
 

Největší hornické muzeum v Česku

Hornické muzeumNa druhé straně od Svaté Hory se lidé naopak vydávali do hlubin země. Někdejší slávu příbramského dolování připomíná Hornické muzeum Příbram, báňský skanzen na Březových Horách nacházející se v areálu dolu Vojtěch, Anenské šachty a Ševčinského dolu. Počtem historických objektů s expozicemi je toto muzeum největším hornickým muzeem v Česku.

V muzeu se můžete svézt hornickým vláčkem po povrchu i podzemím, vydat se na prohlídku několika kilometrů štol, fárat výtahem, sjet po skluzavce k obřímu vodnímu kolu nebo se seznámit s unikátními parními těžními stroji a rozsáhlou mineralogickou sbírkou či havířským folklorem.
 

Oáza klidu v centru města

Nový rybník v PříbramiKdo by se chtěl na chvíli zastavit a schovat se před ruchem města, klid mu přinese sportovní a rekreační areál Nový rybník. Kromě krásného rybníka a širokých prostor pro odpočinek v jeho okolí tu najdete také Adventure golf, letní kino, skatepark, vodní hřiště pro děti, skluzavky, Rákosníčkovo hřiště, vzduchové trampolíny, volnočasové hřiště s workout zónou, půjčovnu sportovního vybavení, inline dráhu, SeZaM bistro, minizoo, litorální pásmo nebo dětský hobitín.
 

Galerie fotografa, kterého znal celý svět

františek drtikolJednou z historicky nejvýznamnějších staveb Příbrami je Zámeček-Ernestinum, původně dřevěná tvrz církevních majitelů panství. Právě tady se nachází Galerie Františka Drtikola Příbram, která připravuje pravidelné výstavy výtvarného umění, pořádá koncerty a přednášky. Ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze zde vznikla stálá expozice, která je věnována jednomu z nejslavnějších příbramských rodáků, světově uznávanému fotografovi Františku Drtikolovi
 

Krása a bohatství příbramské krajiny 

dům natura příbramNež se vydáte prozkoumávat a objevovat okolí Příbrami, můžete začít s přípravou v samém srdci města, kde najdete Dům Natura. Přiblíží vám krásy, bohatství a turistické možnosti zdejší krajiny – některé z expozic jsou přitom jediné svého druhu v Česku i ve střední Evropě. Zavítejte třeba na zážitkovou výstavu, která vám netradičním způsobem představí krásu Brd, nebo se seznamte s historií bývalého vojenského újezdu.
 

Krajina samoty a ticha

BrdyHluboké a temné hvozdy brdských lesů začínají jen pár kilometrů za Příbramí. Členitý terén, drsné klimatické podmínky, neúrodná půda i devadesátiletá existence nepřístupného vojenského prostoru v centrální části pohoří způsobily, že Brdy nebyly nikdy trvale osídleny. Je to kraj jak stvořený pro ty, kdo hledají klid, odpočinek, ničím nerušený kontakt s přírodou ale i příležitosti pro náročné fyzické výkony a celodenní výpravy.