ÚvodCo chcete dělat?KulturaUměleckoprůmyslové museum v Praze
Hlavní schodiště
Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze nabízí v unikátní budově architekta Josefa Schulze tři patra užitého umění a designu. Kromě stálé expozice ART, LIFE. Umění pro život jsou k vidění krátkodobé výstavy zaměřené na módu, sklo, nábytek a další artefakty běžného života, které ale mají vysokou uměleckou i historickou hodnotu. Veřejně přístupná Knihovna Uměleckoprůmyslového musea v Praze je největší českou veřejnou odbornou knihovnou specializovanou na volné a užité umění, architekturu a design.
 

Stálá expozice muzea ART, LIFE – Umění pro život

Nová expozice představuje v šesti tematicky rozdělených sálech plastický a živý obraz evropského užitého umění od antiky až po design 20. a 21. století. Vystaveno je více než 1300 předmětů ze sbírky UPM, která čítá celkem půl miliónu exponátů. Expozice ukazuje, jak všechny věci kolem nás vstupují do lidského života a mění jej po stránce funkční i symbolické. Užité umění a design spoluutváří životní styl a modely lidského chování.

První sál Rituály a slavnosti nabízí předměty, jež vtáhnou diváka do světa symbolů a představení, které měly smrtelníky povznést blíž k bohu. Výstava pokračuje i slavnostmi světskými od lidových veselic a karnevalů přes cechovní oslavy, univerzitní ceremoniály až po národní svátky či světové výstavy.

Další sál se jmenuje Mikrosvěty: panovnická kunstkomora a představuje známé kabinety umění a rarit, které propojovaly svět přírodních věd a filozofie se světem umění. V čele těchto snah stanula na přelomu 16. a 17. století pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. Pod názvem Život forem se  ukrývá část expozice, která ukazuje, jak příroda inspirovala uměleckou tvorbu. Další sál s názvem Oděv: tělo a tělesnost se věnuje odívání člověka a ukazuje, že oděv lidské tělo nejen zahaluje, ale také tvaruje. Nechybí ani ukázky spodního prádla. V sále věnovaném designu a fenoménu modernity vstoupí divák průmyslovým 19. stoletím do 20. století. Autoři expozice ukazují, jak design propojoval nové poznatky a technologie s oblastí umělecké tvorby. Šestý sál nazvaný Utopie, kosmos, hra ukazuje kapitolu v dějinách českého umění a designu, již tvoří kosmické inspirace a utopické vize od renesance až po postmodernu.

Expozice je doplněna projekcemi a působivými motivy lightboxů, které podněcují dialog uměleckých děl minulosti se současností. Za denního světla expozice umožňuje i výhled z muzea na okolní architekturu a památky, včetně unikátního pohledu na židovský hřbitov.
 

Plejády skla 1946-2019

Dlouhodobá expozice představuje část světově proslulé sbírky skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze druhé poloviny 20. a začátku 21. století, tzv. autorské sklo. Výběr klíčových děl z různých desetiletí doprovázejí vysvětlující chronologické texty včetně výroků slavných představitelů sklářské scény. Expozice názorně přibližuje, čím a v jaké době tyto exkluzivní práce iniciovaly vývoj autorského skla ve světě. Všechna vystavená díla vznikla mnohdy před desítkami let, ale jsou stále esteticky současná, nápaditá v koncepci, objevná v použité technologii i provedení. Architekturu expozice navrhl architekt Jiří Novotný. Inspiruje se hranami křišťálu i atmosférou uliček městské aglomerace.

Součástí je expozice Via lucis – Cesta světla, věnovaná Stanislavu Libenskému a Jaroslavě Brychtové. Instalace se zaměřuje na realizace umělců ve veřejném, sakrálním prostoru. Konkrétně přibližuje rozměrná okna – vitraile v pražské kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie z let 1964–1968 a okno v kapli sv. Anny v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě z let 1974–1975. 
 

Stálé expozice muzea v dalších objektech

Předměty ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea se nacházejí i v dalších objektech v Praze i dalších městěch. Expozice Český kubismus v Domě U Černé Matky Boží v Praze představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu. V zámku v Kamenici nad Lipou si můžete prohlédnout expozice Hledej hračku, Pod parou a Cesty designu. Na expozici textilního tisku se můžete zajet podívat do Muzea textilního tisku ve Dvoře Králové a výstava porcelánu je umístěna na zámku v Klášterci nad Ohří.
 

Obchod Modernista

V nové vstupní hale v parteru muzea s bezbariérovým přístupem přes zahradu ze Široké ulice se otevřel muzejní obchod firmy Modernista. Nabízí velký výběr odborných knih a časopisů o designu, užitém umění, repliky originálů předmětů zastoupených ve sbírkách UPM, soudobý český design, originální autorskou módu a doplňky a drobné upomínkové předměty.

 

Uměleckoprůmyslové museum

Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2023 – III. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2023 – za výstavu „Kabinety: Mistrovská díla uměleckého řemesla 16. a 17. století z českých sbírek“
2021 – Cena Českého výboru ICOM – za výstavu „Móda v modré: Tradice a současnost indiga v japonském a českém textilu“
2020 – Cena českého výboru ICOM za výstavu Móda v modré. Tradice a současnost indiga v japonském a českém textilu
2019 – Cena českého výboru ICOM za výstavu Šílený hedvábník. Zika & Lída Ascher, textil a móda
2017 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2017 – za projekt „Revitalizace hlavní budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze“
2016 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2016 – za publikaci „Design v českých zemích 1900–2000: Instituce moderního designu“

Stálá expozice ART, LIFE. Umění pro život

Stálá expozice ART, LIFE. Umění pro život

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Provozovatel

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 778 543 900
Email:
info@upm.cz
GPS:
50,089904 14,416207
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Cena: 350 Kč

Snížená cena: 180 Kč

Poznámka:Vstupné do celého muzea Vstupné jen na stálou expozici 250/120

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Aktuality

Kde ty všechny kytky jsou – Textilní tisk: oděvy a šátky (1920–1990)

Hlavním tématem výstavního projektu Uměleckoprůmyslového musea v Praze je tisk na textilu, jedna z nejstarších disciplín textilní výroby.
Praha 1, Praha

Photo – Fred Kramer v Uměleckopůmyslovém museu v Praze

První retrospektivní výstava Freda Kramera (1913–1994), nejvýznamnějšího českého reklamního fotografa padesátých až osmdesátých let, čerpá z rozsáhlého souboru autorových prací, které po jeho smrti věnovala do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze jeho manželka.
Praha, Praha

Mezinárodní akordeonové dny v Praze 2025

Soutěžní hudební festival Mezinárodní akordeonové dny v Praze se bude konat od 30. října do 2. listopadu 2025 v sálech v centru hlavního města. Spolupořadateli jsou Společnost českých akordeonistů a koncertní agentura CTA Praha.
Praha 1, Praha

Art Life – Umění pro život

Stálá expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze představuje v šesti tematicky rozdělených sálech plastický a živý obraz evropského užitého umění od antiky až po design 20. a 21. století.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2025

13. ročník klavírního festivalu Rudolfa Firkušného.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2025

13. ročník klavírního festivalu Rudolfa Firkušného.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2025

13. ročník klavírního festivalu Rudolfa Firkušného.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2025

13. ročník klavírního festivalu Rudolfa Firkušného.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze – dočasně uzavřeno

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga – dočasně uzavřeno

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

V Rudolfinu vzniklo v roce 2022 nové Edukační centrum České filharmonie.
Praha, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Praha 1, Praha

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

La Bodeguita del Medio – kubánský cocktail bar a Music restaurant v Praze

Kubánský cocktail bar a Music restaurant v koloniálním stylu staré Havany najdete v centru Prahy nedaleko Staroměstského náměstí. Čeká vás výběr ze 150 druhů míchaných nápojů, krátké i dlouhé karibské drinky, kubánské doutníky i speciality z čerstvých mořských ryb a langust.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás místo s unikátním výhledem na Karlův most a výjimečným kulinářským zážitkem. Šéfkuchařem Mlýnce je talentovaný Láďa Vaníček.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prošel generální rekonstrukcí, od půlky dubna 2025 vítá návštěvníky. Grand opening nastane v červnu 2025.
Praha 1, Praha