ÚvodVýletyPěšky po ČeskuTúra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Jiráskova cesta je nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů. Projděte se po hřebenech i vy, ať už na příjemné vycházce, při celodenním výletu nebo několikadenním putování.
CyklistiJiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu. Byla impulzem k dalšímu rozvoji turistiky a dala základ dnešní rozsáhlé síti značených cest v Orlických horách a Podorlicku. Své postavení si Jiráskova cesta zachovává dodnes a je jedním z hlavních fenoménů Orlických hor.

Červeně značená cesta je hlavní dálkovou hřebenovkou Orlických hor a celkem měří 170 kilometrů. Začíná v Broumově a pokračuje přes Hronov, Náchod, údolí Metuje do Orlických hor k Novému Hrádku. Dále putuje přes Šerlich a Velkou Deštnou, Kunštátskou kapli, Anenský vrch, tvrz Hanička až k Zemské bráně a Čiháku do Mladkova, přes Suchý vrch a Českou Třebovou až do Litomyšle. Spojuje ty nejkrásnější partie a atraktivity Orlických hor. Připojit se na ní můžete například na železniční zastávce Jablonné nad Orlicí, Mladkově a Náchodě.

Trasa po hřebeni hor navíc probíhá z větší části po zpevněné cestě, která je ideální pro jízdu s cyklosedačkou či vozíkem. Cyklobusy Orlických hor jezdí o víkendech a svátcích až do konce září, a to z celé řady měst v podhůří včetně linky z Hradce Králové nebo Pardubic. Celoročně a denně lze využít RadioBUS Turistu, který dopravuje turisty i cyklisty po Orlických horách na základě telefonického objednání.
 

Pěší túra na etapy – víkendovka i týdenní dovolená

Orlické horyKdo by si chtěl projít trasu celou, může si ji rozdělit do několika etap, které lze zvládnout postupně anebo během týdenní dovolené. Trasa začíná v Broumově, kde bude hezká i prohlídka nedalekých Adršpašsko-Teplických skal (doporučujeme si na to vyhradit celý jeden den).

1. Červená vás z Broumova vyvede k barokní kapli na Hvězdě a Broumovskými stěnami pokračuje do Machova a Hronova (26 km).

2. Po sedmi kilometrech z Hronova přijdete do Náchoda, kde si nenechte ujít prohlídku zdejšího zámku. Pak vás čeká pravá romantika – procházka po břehu Metuje k údolí Peklo a krásná stezka podél říčky Olešenky. Zeleným údolím se dostanete na západní okraj Orlických hor, do Olešnice (25,5 km).

3. Z Olešnice stoupá stezka přímo do srdce hor na Vrchmezí a Šerlich (Olešnice – Šerlich 9 km), Velká Deštná, Pěticestí, Komáří vrch, k tvrzi Hanička (Olešnice – Hanička 29 km), odkud se můžete svézt autobusem do Rokytnice.

4. Další den se dá pokračovat (opět od Haničky) na Zemskou bránu, Kašparově chatě na hranicích s Polskem a do Mladkova, na Vysoký Kámen a k dělostřelecké tvrzi Bouda. Ubytování je možné na Suchém vrchu, kde stojí i stejnojmenná rozhledna (26 km).

5. Poslední úsek trasy je již ve znamení velkého klesání. Červená značka vás povede přes Jablonné (stanice ŽST) na Mariánskou horu u Dolní Čermné a k Třebovským stěnám, a dále údolím Skuhrovského potoka do České Třebové.
 

Z historie turistiky v Orlických horách

Orlické horyVůbec první trasa na hřeben Orlických hor vedla z Rychnova přes Deštné na majestátné Vrchmezí (1084 m n.m., nejvyšší horu polské části Orlických hor), kde již mnohem dříve v roce 1893 stála dřevěná rozhledna s chatou pojmenovaná podle Heinricha Rübartsche, známého propagátora horské turistiky a lyžování v Orlických horách. Tehdy ještě jako jediná stavba na hřebenech Orlických hor. Ta však bohužel v roce 1945 vyhořela a nebyla obnovena. Výšlap na Vrchmezí není zdaleka zadarmo, neboť jeho svahy patří k nejstrmějším v Orlických horách, odmění vás ale krásné výhledy do kraje. Dnes jeho významnou turistickou historii a návštěvu hned několika významných osobností např. i císaře Josefa II. připomíná památník na jeho vrcholu.

O vyznačení Jiráskovy cesty se zasloužil rychnovský oddíl KČT, profesoři místního gymnázia a jejich studenti. Trasa byla původně kratší, čítala asi 90 km a vedla z Jiráskova rodného Hronova do Jablonného. Až v dalších letech byla na počest Aloise Jiráska prodloužena do České Třebové a Litomyšle (celkem 170 km), kde dlouhá léta žil se svou rodinou. Slavnostní otevření dálkové trasy proběhlo 31. července 1921 u chaty Panorama v Deštném v Orlických horách, kterého se Jirásek, tehdy jako již 70letý, zúčastnil.