Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.
Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených čs. tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě a celém rozsahu přístupná veřejnosti. Tvrz byla vybudována na stejnojmenném kopci (kóta 845), v lesním masivu nad obcemi Těchonín,
Lichkov a Dolní Boříkovice, cca 5 km jihozápadně od města
Králíky a 6 km severovýchodně od
Jablonného nad Orlicí. Tvoří ji
pět objektů (srubů), postavených
v nejvyšším stupni odolnosti (tzv. IV. římské odolnosti) a rozsáhlý systém podzemních chodeb a sálů (cca 1,5 km délka). Stropy a stěny srubů orientované směrem k nepříteli jsou tvořeny vrstvou železobetonu o tloušťce 3,5 metru. Měly
odolávat účinkům všech tehdy známých zbraní. Před vchodovým srubem K – S 22a (jediný dochovaný objekt tohoto typu) stojí unikátní
pětistřílnový pancéřový zvon – je to jediný dochovaný a volně stojící pancéřový prvek tohoto typu z čs. opevnění. V listopadu 2021 byla dokončena rekonstrukce vstupního objektu a došlo také k navrácení tvrzi do její původní podoby z roku 1938.
Na prohlídkové trase ve tvrzi Bouda se nachází
největší sbírka střílen, jejich torz a střepin pancéřových prvků, k jejichž vytrhání došlo za okupace či při pracích Kovošrotu v 50. letech minulého století. Kromě pozůstatků pancéřování jsou vystaveny
ukázky munice, pevnostní výzbroje,
vagóny podzemní úzkorozchodné železnice, která je zde dobře dochována. Na trase prohlídky se nachází rovněž
pietní místo s pamětní deskou padlých a zavražděných obránců hranic z období podzimu 1938 – jara 1939. Kompletní prohlídka a další delší trasy zavedou návštěvníka do objektu pro
otočnou a výsuvnou dělovou věž. Je jediným srubem tohoto typu na našem území, který neprošel dodatečnými stavebními úpravami.
V
muničním sále M2 si prohlédnete výstavu věnovanou
odolnosti československého opevnění z roku 1938. K prohlédnutí jsou veškeré věci, zbraně německé armády, která zkoušela na našich objektech odolnost, a která se tak připravovala například na útok na Belgii. Upravený je také velitelský sál pod objektem KS 22, kde se nachází originální stoly se zákresem celé tvrze a kde se promítají krátké filmy.
Objekt K-S22 Horymír – pro výsuvnou otočnou dělovou věž
Bojový srub dělostřelecké tvrze Bouda K–S 22 disponuje třemi podzemními sály a šachtou pro umístění výsuvné otočné dělové věže, která měla palbou krýt králické údolí. byl určen pro zabudování otočné a výsuvné dělové věže, která byla hlavní a nejúčinnější zbraní tvrze Bouda. Věž měla hmotnost cca 440 tun. Části nad terénem byly vyrobeny z vysoce kvalitní oceli, odolné proti bombardování. Výsuv a otáčení věže umožňoval elektrický pohon (později přeměněn na hydraulický). Věž byla vybavena dvojčetem houfnic s dostřelem cca 12 km a mohla palbou pokrýt celé králické údolí.
Model vytvořil kovotepec Ondřeje Schejbala z Vysokého Mýta v měřítku 1:10. Návštěvníci Boudy jej mohou spatřit od sezóny 2023. Jedná se o plně pohyblivý model, jehož konstrukcí je veden řez tak, aby všechny pohyblivé části věže byly viditelné.
Přístupy na tvrz
Nejkratší přístupová trasa na dělostřeleckou tvrz Bouda vede od parkoviště (v sezóně hlídaného) u chaty s rozhlednou
na Suchém vrchu (červená turistická značka
směr Mladkov, nutno přejít na zelenou značku směr Těchonín – cca 45 minut). Náročnější výstup čeká ty, kteří zvolí trasu z Mladkova – železniční zastávky (červená značka směr Suchý vrch, nutno přejít na zelenou značku směr Těchonín – cca 70 minut). Další přístupové trasy vedou
z Těchonína, Lichkova a Jamného nad Orlicí.
Podle ročního období a provozních možností je organizováno šest typů prohlídek:
- Základní prohlídka (cca 85 min) je řazena v dubnu až říjnu
- Miniprohlídka (40 min)
- Velký okruh (150 min) ve dnech Společných víkendů muzeí v Králické pevnostní oblasti (většinou víkend nejblíže konci měsíce – v období duben až říjen) a v červenci a srpnu
- Nadstandardní prohlídka (až 300 min) je výjimečná, určená opravdovým fandům vojenské historie a příznivcům neobvyklých zážitků. Většinou se koná na začátku a konci sezóny a pak ve dnech významných výročí
- Železniční prohlídka (85 min) je pořádána jen na objednávku – má rozsah Kompletní prohlídky a je ve stejné cenové relaci
Termíny výjimečných typů prohlídek jsou uveřejněné v předstihu v Novinkách na internetových stránkách. Nezbytné je teplé oblečení a pevná obuv. U tvrze Bouda naleznete také příjemné zázemí – altán chránící turisty před nepřízní počasí, poskytující možnost odpočinku a menší stavba podobného charakteru, která slouží jako estetický "obal" chemických WC.
Návštěvníci dělostřelecké tvrze Bouda si mohou prohlédnout unikátní dělové věže a pohyblivé modely v lesní lokalitě nad obcemi Těchonín a Lichkov.
Tvrz se nachází na kopci Bouda, v lesním masivu nad obcemi Těchonín, Lichkov a Dolní Boříkovice, asi 5 km jihozápadně od Králík a 6 km severovýchodně od Jablonného nad Orlicí.
Objekt K-S22 Horymír je známý pro výsuvnou otočnou dělovou věž, což je rarita celého československého opevnění.
Stropy a stěny srubů jsou z 3,5 metru silného železobetonu a byly navrženy tak, aby odolaly účinkům všech tehdy známých zbraní.
Na tvrzi se nachází pět srubů postavených v nejvyšším stupni odolnosti.
Tvrz poskytuje několik tras včetně základní prohlídky, miniprohlídky, velkého okruhu, nadstandardní prohlídky a železniční prohlídky.
Návštěvníci mohou vidět sbírku střílen, kulometných rour, torz a fragmenty pancéřových prvků, dále výzbroj, munici a vagóny podzemní železnice.
Nejkratší přístupová trasa vede od parkoviště u chaty na Suchém vrchu a trvá asi 45 minut.
Na trase se nachází pietní místo s pamětní deskou padlých a zavražděných obránců hranic z období podzimu 1938 - jara 1939.
Rekonstrukce vstupního objektu byla dokončena v listopadu 2021, kdy byla tvrz vrácena do její původní podoby z roku 1938.
V sezóně 2023 bude představen pohyblivý model otočné dělové věže, vytvořený v měřítku 1:10 kovotepecem Ondřejem Schejbalem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.