V domě, který až do roku 1949 sloužil jako dům rodiny Seidlovy s fotoateliérem, se našla zachovalá fotokomora, stojany, fotografické přístroje, kompletní technické vybavení i alba krajinářských či ateliérových fotografií a pohlednic, dokumentující dílo Josefa a Františka Seidlových. Skutečným pokladem bylo přibližně 140 tisíc skleněných desek a celuloidové pásky s negativy. Dochované snímky špičkové kvality jsou věrnou fotografickou kronikou česko-německo-rakouského pomezí v první polovině minulého století.
Znovu oživený fotoateliér
Museum Fotoateliér Seidel, které bylo v domě otevřeno po rekonstrukci, překvapuje svou autenticitou, nepřeberným množstvím unikátních dobových snímků, pohlednic a skleněných negativů. K vidění jsou i dochované a stále funkční fotoaparáty, zvětšovací přístroje nebo zařízení fotokomory.
Atraktivitu unikátní sbírky umocňují Seidlovy osobní poznámky, deníky, knihy zákazníků i původní zařízení bytu. Kromě toho se museum zapojuje do celé řady českokrumlovských kulturních a společenských akcí a jednotlivé snímky, roztříděné do řady kategorií, si můžete pohodlně prohlížet i na internetu.
Za snímky na kole, lyžích i motocyklu Laurin & Klement
Josef Seidel patřil na přelomu 19. a 20. století k nejvýznamnějším fotografům Šumavy. Fotografoval však nejen krajinu, ale i lidi při práci a odpočinku. V Českém Krumlově vydával unikátní pohlednice a za dobrým záběrem neváhal ujet řadu kilometrů na lyžích či motocyklu.
Práce Josefa Seidela vynikala vysokou kvalitou, ačkoliv při ní často experimentoval. Už na počátku 20. století dělal panoramatické fotografie a jako jeden z prvních českých fotografů tvořil i barevné snímky technikou autochromu. Nejlepší záběry vydával na pohlednicích a roku 1891 je začal ve spolupráci se slezským fotografem Adalbertem Rehnertem kopírovat také na diapozitivy formátu 8 x 8 cm. Přírodu se snažil zachytit ve všech ročních obdobích, za nejlepšími motivy proto jezdil v létě na bicyklu a v zimě na lyžích. Na delší cesty si pak roku 1905 pořídil dokonce motocykl Laurin & Klement.
Za krásami přírody do okolí Českého Krumlova
Josef Seidel rád cestoval za krásnými záběry po celé Šumavě a okolí Českého Krumlova měl samozřejmě dokonale zmapováno. Na jednom z jeho mistrovských záběrů z Kleti se mu podařilo zachytit i vzdálené vrcholky Alp, tyčící se za Šumavou. Za nádhernými přírodními scenériemi se v jeho stopách můžete vypravit k meandrům Chvalšinského potoka, Čertovu stěnu nebo k vodopádům sv. Wolfganga, které v plné síle vyniknou hlavně na jaře a na podzim.