ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiVýlet do okolí Chebu za bahenními sopkami

Výlet do okolí Chebu za bahenními sopkami

Na výletě v okolí Chebu se určitě nudit nebudete – objevíte zde starobylé památky a prazvláštní krajinu bahenních sopek. Nakonec se můžete vydat za historií Františkových Lázní.
Naše trasa začíná ve městě Cheb, památném místě, kde došlo k zavraždění jednoho z největších českých vojevůdců, Albrechta z Valdštejna. Pachelbelův dům v čele dolní části náměstí, kde k vraždě došlo, můžete navštívit i dnes, nachází se zde městské muzeum. Symbol chebského náměstí – Špalíček tvoří komplex 11 domů rozdělených Kramářskou uličkou, který vyrůstal od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů.


Zazděná nešťastnice na hradě Vildštejně

VildštejnVe Skalné u Chebu naleznete románský hrad Vildštejn, který byl založen již v roce 1166 a je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Majitelé Vildštejna – Trautenberkové dobře nevycházeli s poddanými, kterým nakládali nadměrné roboty, ani s městem Cheb, kterému se nelíbilo, že vaří pivo. Sváry vyvrcholily, když jedna z dcer Trautenberků byla označena za čarodějnici.

Dívka byla velmi ošklivá, ale znala bylinky, z nichž připravovala všelijaké mastičky a lektvary. Hrozilo jí upálení i konfiskace rodového majetku, ale jednoho dne zmizela a nebyla nikdy nalezena. Při bourání hradního komínu byly ovšem po letech odhaleny zazděné ostatky. Jednalo se o dceru, které se přičítaly čarodějnické spády? Nebo se jedná o kostru nešťastnice, která byla obětí středověké pověry? Říkalo se totiž, že hrad zůstane nedobytný, pokud do stavby bude zazděn nevinný člověk – nejlépe mladá dívka – panna. To všechno zůstává záhadou.
 

Bahenní sopky u Františkových Lázní

SoosPrazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. Mofetách – bahenních sopkách.

Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. V areálu je také muzeum s expozicí "Příroda Chebska a Soosu", pavilon s expozicí "Dějiny Země" a paleontologie s velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti.

Františkovy LázněVe Františkových Lázních na vás dýchne duch starých časů z přelomu 18. a 19. století. Malebné lázeňské městečko s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov je umístěno uprostřed krásných parků a lesoparků. Jeho historii nejlépe poznáte v Městském muzeu s expozicí dějin města a lázeňství.

Najdete zde například originál sochy Františka Adolfa Mayerla z r. 1923. Soška nahého chlapce, který sedí na kouli, patří k symbolům Františkových Lázní. Provází ho už několik desetiletí pověst o zázračné léčivé síle: žena, která si na Františka sáhne, brzy otěhotní.