Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů zvaný Špalíček se nachází v severní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Seskupení domů, které vyrůstalo od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů, rozděluje Kramářská ulička široká pouhých 160 cm.
Symbolem chebského náměstí se stala skupina středověkých domů zvaná
Špalíček. Tento bizarní
komplex 11 domů rozdělených úzkou Kramářskou uličkou vyrůstal od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů. Původní
dřevěné kotce nahradily kamenné stavby s postupnými přístavbami horních pater s hrázděnou konstrukcí. Z toho vyplývá i dvojí výklad vzniku názvu těchto domů (
stavba pater na malém prostoru nebo
řeznický špalek) ze slova
Stock. Celý komplex, tak jak jej známe dnes, byl dokončen ale až v 15. století. Do dnešních dnů se z původních tří bloků zachovaly bohužel už jen dva.
Podle nejstaršího zobrazení z roku 1472 je půdorys těchto dvou bloků v podstatě
zachován do dnešní doby. V roce
1809 došlo k
zboření třetí řady domů s masnými krámy, která stála na západní straně náměstí. Demolice zbývajících domů hrozila i v průběhu rekonstrukce města
Chebu v letech
1956 – 1962, kdy stav devastace budov Špalíčku vedl k
úvahám od zboření a nahrazení moderní novostavbou až po vytvoření pouhé tvarové skulptury z betonu vylitého do obvodových zdí. Nakonec se koncem roku
1960 přistoupilo k
záchranným pracím a Š
palíček se podařilo zachránit, i když je ve skutečnosti pouhou dekorací z obvodového zdiva s naprosto nepůvodní interiérovou dispozicí, která je navěšena na vnitřní ocelovou konstrukci s betonovými stropy. Poslední velká rekonstrukce komplexu proběhla v roce 1965.
Procházka Špalíčkem
Špalíček tvoří dnes dva bloky 3-4 patrových domů rozdělených uzoučkou Kramářskou uličkou, která je široká pouhých 160 cm. Netrpíte-li tedy klaustrofobií, “můžete si Špalíčkem projít”. Ulička je volně přístupná. I dnes jsou jednotlivé domky sídlem obchodů a obchůdků různého typu, kavárny či restaurace.
Úzké, čtyř až pětipatrové domy bez dvora jsou seřazeny po stranách 1,60 m široké Kramářské uličky tak, že je několik úzkých domů spojeno v jeden širší. Sedlové střechy, dříve směřující do stran byly v období baroka stočeny do spojitých okapových střech. Hrázdění v horních patrech bylo v průběhu staletí přemalováno a zazděno z protipožárních důvodů, teprve na konci 19. století bylo opět odkryto.
O původu Špalíčku
Na nejširším místě náměstí byly krátce po založení nového města, tedy ještě ve 13. století, postaveny prodejní stánky, kde kupci nabízeli své zboží (většinou pekaři a řezníci). Krámky se brzy staly trvalými objekty, které přecházely z otce na syna. V počátcích se zřejmě jednalo o jednoduché dřevěné boudy, které ale dostaly brzy podobu pevných staveb ze dřeva. Poté byly zvelebeny o hrázděnou konstrukci a částečné kamenné zdivo. Pozdějšími přestavbami a přístavbami dostal Špalíček během doby onu podobu, kterou dnes známe.
Top 10 věcí, které musíte vidět v Chebu
Před třiceti lety byl Cheb pro cestovatele jen městem na západě Čech, nyní se stává jedním z nejoblíbenějších míst v regionu. Mimořádným historickým centrem s velmi citlivou péčí o památky každoročně přiláká řadu návštěvníků. Cheb nabízí prostor s fascinující historií, ale šanci ve veřejném prostoru dostali i současní umělci.