Typickou siluetu
města dotváří novorenesanční budova
opavské radnice s 60 m
vysokou věží Hláskou, z níž se otvírá výhled do širokého okolí. Ve věži jsou umístěny dva zvony, jeden ze 17. století a druhý z 19. století. První patro Hlásky patřilo soudu a městské radě.
Původně dřevěná věž byla smetená vichřicí a v roce 1614 – 1618 byla postavená nová, tentokráte zděná budova. Nedaleko od radnice se nachází
kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je
nejvýznamnější gotickou památkou Opavy. Se svou mohutnou příkrou střechou a dvěmi věžemi, jednu s barokní laternou a druhou nedokončenou s cimbuřím, tvoří zdaleka viditelnou dominantu města.
Opava jako názorná pomůcka ke zkoumání naší galaxie
V Opavě a jejím okolí můžete také obdivovat
názornou učební pomůcku astronomie – Planetární stezku s modelem sluneční soustavy v měřítku 1 : 626 576 000. Jednotlivé prvky objevíte ve městě a jeho blízkém okolí, a to přesně v takových poměrech, jako ve skutečnosti na obloze.
Středem soustavy je Slunce, které představuje koule s průměrem 230 cm v kašně na Horním náměstí před budovou Hlásky. Vzdálenost od
nejodlehlejšího Pluta, jehož model o průměru 3,6 mm je umístěn před vstupem do arboreta
v Novém Dvoře, je asi 9,5 km od centra
Opavy.
K prohlídkám expozic věnovaným historii Opavska se vydáme do
Slezského zemského muzea,
nejstaršího muzea České republiky. Bylo založeno 1. května 1814 a předstihlo tak vznik Moravského muzea v Brně i Národního muzea v Praze. Kolekce sbírkových předmětů je bohatá a čítá více než dva miliony kusů. Jde o rozsáhlé soubory přírodnin, fauny i flory, unikátní umělecká a kulturní díla.
Vrtačka na kosti a další nástroje ukazuje Muzeum ošetřovatelství
Na závěr opavské procházky s vydáme do zcela ojedinělého
Muzea ošetřovatelství, které vám názorně ukáže,
kam se medicína v posledních desetiletích posunula. Některé předměty ve vitrínách však připomínají spíše mučicí nástroje než ošetřovatelské pomůcky...
K vidění je například
vrtačka na kosti, dobové zápisky zdravotních sester nebo
historické zdravotnické uniformy – figuríny v muzeu mají na sobě například různé stejnokroje včetně operačního pláště z roku 1940.