Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.
Divadlo Josefa Kajetána Tyla bylo postaveno v letech 1899–1902 v novorenesančním stylu se secesními prvky. Projektoval ho Antonín Balšánek, který se mimo jiné podílel na stavbě Obecního domu v Praze. Na bohaté umělecké výzdobě pracovali Ladislav Šaloun, Augustin Němejc a další významní umělci. Téměř od počátku je plzeňské divadlo místem, kde se formují a dozrávají významné umělecké osobnosti českého divadla.
Kromě samotných inscenací nabízí Divadlo J. K. Tyla další zajímavé akce např. letní prohlídky budovy Velkého divadla, ale také výstavy úzce spjaté s divadelním světem. Do kulturní mapy Evropy se instituce zapsala jako dějiště každoročního Mezinárodního festivalu Divadlo, jehož první ročník se uskutečnil v roce 1993.
Jeho další scénou, uvádějící zejména činoherní představení, je Komorní divadlo v Prokopově ulici.
Od září 2014 bude v Jízdecké ulici fungovat tzv. Nové divadlo – první divadelní novostavba v porevoluční historii. Pozornost přitahuje především kvůli perforovanému průčelí z litého betonu s organickým motivem. Nové dovadlo tak nahradí Komorní divadlo, které nevyhovovalo potřebám divadelníků. Hlavním plus Nového divadla jsou především moderní technologie. Režie bude moci využít točnu o průměru jedenácti metrů, která se přesouvá na různé části jeviště, i počítačem ovládaný systém tahů a hydraulických plošin. Hlediště pojme 461 diváků, součástí objektu je také Malá scéna pro komornější kusy; sloužit bude činohře, muzikálu, opeře i baletu.