Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.
Ještěd byl odedávna považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberce, rozprostírajícího se pod ním. Na jeho vrcholu najdete unikátní stavební dílo, které bylo vybudováno jako hotel s restauračním zařízením.
Stavba byla vytvořena v letech 1966-1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka, který za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Výjimečný hotel, který však ubytovává hlavně české hosty (ty z Liberce nevyjímaje), nabízí zážitkové ubytování se snídaní. Vybrat můžete ze 2 Apartmá, 12 dvoulůžkových pokojů Comfort s vlastní koupelnou nebo některé z 8 dvojlůžkových pokojů Economy v turistické kategorii (společná koupelna). Výborná snídaně však ráno čeká na každého.
Celková kapacita hotelu se pohybuje kolem 45 lůžek a 8 přistýlek. Restaurace nabízí denní menu – chutná jídla s kratší dobou přípravy a na sklonku dne večerní menu – nejen pro náročnější hosty.
Restaurace Ještěd
Restaurace je otevřena denně od 10:00 hodin s nápoji a polévkou, od 11:00 hodin s plnou nabídkou jídel. Běžně se restaurace zavírá pro veřejnost ve 22:00 hodin, pro ubytované o půlnoci. Sezónně také otvírá Bistro 1012 na ochozu od 9:00 do 17:00 hodin a v létě je za hezkého počasí k dispozici i venkovní občerstvení Rohanka od 9:00 hodin. V létě si na terase můžete nově koupit i výbornou kopečkovou zmrzlinu od vyhlášeného regionálního dodavatele. Přes den jsme připraveni i na větší množství turistů a návštěvníků (denní menu), večer si vyberete i z jídel dle nových gurmánských trendů (večerní menu).
Ubytování na Ještědu
Ubytování na Ještědu je velký zážitek. Daleké výhledy do všech světových stran nebo pocit, že letíte vesmírnou lodí. Cena pokojů závisí na termínu, který si lze zarezervovat přímo na stránkách hotelu. Zamluvit si můžete luxusní Apartmá, pokoj typu Comfort a Retro (všechny mají sprchu a wc na pokoji) anebo Economy (sprcha a WC na chodbě). V nabídce je i luxusní Director - pokoj vytvořený z bývalé kanceláře prvního ředitele hotelu v roce 1973 či apartmá Family, což jsou dva samostatné pokoje a společenská místnost.
Na Ještěd se většinou jezdí za zážitkem z ubytování na výjimečném místě. Proto je také většina pobytů na jednu či dvě noci. K dispozici je Romantický balíček a Senior Plus.
Kdo chce na Ještědu strávi více dní, ten si jistě vybere z mnoha dalších aktivit. V letní sezóně jsou z Ještědu bohaté možnosti výletů do krásného okolí Jizerských hor, do Lázní Libverdy, na zámky Sychrov a Frýdlant. Liberec, ze kterého se snadno dostanete tramvají na konečnou stanici přímo pod vrchol Ještědu, nabízí široký výběr kulturního i sportovního vyžití, jako např. ZOO, botanickou zahradu, plavecký areál aj. V zimní sezóně slouží návštěvníkům Ještědu Ski areál Ještěd – sjezdové tratě pro začátečníky i náročnější lyžaře, několik lyžařských vleků, visutá lanová dráha a dále pak středisko skokanských můstků.
Postupná rekonstrukce unikátních interiérů
Na Ještědu dochází k postupné rekonstrukci interiérů, které se tak navrací do do své původní podoby ze 70. let. Interiéry stavby včetně veškerého mobiliáře navrhnul architekt Otakar Binar, restauraci vybavil autorským nádobím výtvarník Karel Wünsch, který je také autorem jejích dekorativních zrcadlových příček. Na svém místě zůstala původní umělecká díla: skleněná plastika Spad meteoritů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Z původního vybavení salonku se zachoval stůl či tapiserie od Vladimíra Křečana. Salónek v černobílé kombinaci barev byl v době svého vzniku velmi unikátní a neobvyklý.
Do podoby ze 70. let se tak vrátil hotelový salonek, bar a původní osvětlení restaurace. Z původních prvků baru se přitom zachoval jen barový pult, zázemí s policemi a osvětlení. Z původního nábytku nic nezůstalo, nechaly se tak vyrobit repliky. Do podoby z období svého vzniku se vracejí také některé pokoje hotelu, provoz hotelu však není omezen.
Parkování na Ještědu
Svůj vůz či motocykl můžete zaparkovat na samém vrcholu Ještědu (50.7325972N, 14.9841692E)
Parkovné: 250 Kč/auto a den nebo 150 Kč/motocykl a den
Otevřeno je denně, volněji zde býví od 11:00 do 16:00 hodin, obsazenost "vrcholového" parkoviště je značené u chaty Ještědka.
Velké parkoviště naleznete u Chaty Ještědka (50.7303028N, 14.9872506E)
Parkovné: 200 Kč/auto a den
Provoz nonstop, vjezd na závoru, parkovací automat, platba pouze v hotovosti.
Pěší trasa na vrchol Ještědu: 800 metrů po silničce, pěšky vám to zabere asi 15 až 20 minut.
Hora Ještěd a lanovka
Samotná hora Ještěd je tvořena z tvrdého křemencového suku, vzniklým z měkčích fylitů, břidlic a vápenců z okolí. Hora je křemenci doslova posetá – mají světlejší barvu, u větších zrn křemene lze rozpoznat modravý nádech. Během hornotorných procesů vznikaly v křemencích pukliny, ve kterých se tvořily červené křišťály. Po nich byl pojmenová jihozápadní svah Ještědu – Červené skály. Ve středověku přicházeli na Ještěd hledači drahokamů a hloubili krátké štoly, které jsou tu patrné dodnesy. Na křemencových skalách se nachází dvě skalní brány, vápenky, vápencové lomy a několik jeskyní, mezi nimi je i známá Hanychovská jeskyně či Liščí díra s jedinečnou krasovou výzdobou (jeskyně nejsou přístupné, slouží jako zimoviště netopýrům).
Na vrchol Ještědu jezdila lanovka z Horního Hanychova, ta je až do odvolání mimo provoz – probíhá na ní generální rekonstrukce. Na vrcholový hřeben lze vyjet v letní a zimní sezóně lanovkou Skalka. Mimo sezónu (od listopadu do prosince) však lanovka nejede.
Jak se dostat pěšky na Ještěd
K vysílači na Ještědu se v současnosti dostanete pomocí lanovky Skalka a poté pěšky po asfaltové silničce až nahoru po červené značce (asi 1,5 km). Stejná o trochu kratší cesta, vede i od parkoviště u Chaty Ještědka (800 m). Kdo si chce dát do těla, může vystoupat na Ještěd z Horního Hanychova (ulice Za domovem) po modré značce (3,5 km a 486 m převýšení). Nahoru lze vyjít i z Tetřevího sedla, parkoviště Výpřež. Vede odtud červená značka (asi 2 km s převýšením 242 m).