ÚvodAktualityMísta v Česku, která klamou tělem: skály, stavby a hory, co vypadají jako něco jiného
Příroda

Místa v Česku, která klamou tělem: skály, stavby a hory, co vypadají jako něco jiného

Poslechněte si audio verzi článku
Možná jste už na svých toulkách přírodou objevili místa, kde jste se zastavili a jen tiše žasli. Před vámi se najednou objevila obří vrána, kočka, opice, smrtka, slon nebo srdce, ale také kosmická loď, obří houba, kamenný stůl nebo čert. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která vypadají docela obyčejně, ale když popustíte uzdu fantazii, uvidíte „něco“ úplně jiného.
Svět je plný míst, která se podobají něčemu docela jinému. Řadu z nich jsme vám představili v seriálu #světovéČesko, ale takových unikátních lokalit je víc, než si dokážete představit. V poslední době se nečekanou atrakcí stala hora u čínského I-čchangu. Útes nad řekou Jang-c’-ťiang totiž připomíná hlavu štěněte, a když se fotka krajiny objevila na sociálních sítích, během několika dní posbírala statisíce lajků a miliony zhlédnutí. Řada nadšených výletníků se okamžitě vydala na cestu, majitelé čtyřnohých mazlíčků pak začali sítě zasypávat fotkami svých psů, aby zjistili, kterému z nich se skála nejvíc podobá.

Fantastické skály, které vypadají jako zvířata, zázračné přírodní divy anebo skutečné kuriozity jako stvořené pro fotografování objevíte samozřejmě i v Česku. Pokud toužíte po neobvyklých zážitcích, není nic lepšího než vydat se na cestu s Kudy z nudy: právě na taková místa vás totiž zavedeme!
 

Kokořínsko: Žába a kamenné houby

Máte rádi Kokořínsko? Pak určitě znáte skalní útvary Obří hlava a Žába. Najdete je kousek od sebe na Cinibulkově stezce, na rozcestí modré turistické značky, vedoucí od Pokliček do Mšena. Nedaleko objevíte Průsečnou skálu a určitě vás nadchnou i samotné Pokličky. Pískovcové sloupy vypadají jako houby; ta největší prý měří asi dvanáct metrů a její klobouk dosahuje šířky šesti metrů.
 

Skalní hřiby a kamenná zoo na Broumovsku

Podobně bohaté na skalní útvary různých tvarů i jmen jsou Broumovské stěny. Unikátní podívanou nabízejí skalní hřiby, které objevíte kousek od vesnice Slavný. Vznikly podobně jako Pokličky, tedy nerovnoměrným zvětráváním různých vrstev pískovce. Vaše fantazie se může rozjet na plné obrátky hlavně u Božanovského Špičáku, kde k nejvyššímu bodu Broumovských stěn vede žlutá značka. Lemuje ji řada zajímavých útvarů, kterým výletníci často dali jména podle zvířat. Proto se skalám kolem vrcholku někdy přezdívá Kamenná zoo. Najdete tu třeba kočku, varana, želvu, veverku nebo velblouda.
 

Gorila z Jizerských hor

Víte, že v Jizerských horách můžete potkat gorilu? Je kamenná a objevíte ji na trase naučné stezky Oldřichovské háje a skály, a to kousek od vrcholu Kopřivník. Zvláštní seskupení skalních bloků skutečně připomíná hlavu gorily, podobně jako jinak poskládané kameny daly vzniknout nedaleké skalní věži Sněhulák.  
 

Sloní náměstí v Adršpachu

Výletníci pojmenovali také většinu skalních útvarů ve skalním městě Adršpach. Zastavte se na Sloním náměstí! Pohádkové kulaté náměstíčko uprostřed skalního města je obklopené mohutnými kamennými slony s dlouhými choboty. Je podobně krásné jako Sloní skála, světoznámý přírodní skalní útvar na ostrově Heimaey na Islandu.
 

Bílí sloni v Lužických horách

Další slony objevíte v Lužických horách: takzvané Bílé kameny u Rynoltic se také nazývají Sloní skály. Důvod je jednoduchý: světlé pískovcové balvany připomínají barvou i tvarem stádo odpočívajících slonů. Zkamenělé sloní stádo objevíte východně severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká.
 

Lev od Miličína

Lvi patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika. S králem zvířat v mnoha podobách se seznámíte i na Kudy z nudy – objevili jsme pro vás lví sochy i úžasné příběhy. Zajímavý lev leží v Kraji blanických rytířů kousek od Miličína. Právě Miličínský lev hraje důležitou roli v pověstech o blanických rytířích, které probudí právě jeho řev.
 

Kočka u Litoměřic

I když skalní útvar Kočka nemňouká, najdete ho snadno: stojí kousek od modré turistické značky severně od Litoměřic. Skála je přístupná jako vyhlídka a zdálky skutečně připomíná odpočívající kočku. Aby bylo jasno, že jde skutečně o kočku, tu a tam na skálu někdo namaluje oči, tlamičku a vousky. Baví vás kočky? Na Kudy z nudy jsme pro vás připravili tipy na další zajímavé výlety za kočkami!
 

Tajný Ptačí polibek v Příhrazských skalách

Spousty krásných zákoutí a skalních útvarů nabízejí také Příhrazské skályČeském ráji. Atraktivním místem jsou vedle Studeného průchodu a torza hrádku Hynšta také Sokolí pusinky aneb skalní brána nazývaná také Ptačí polibek. Skalní okno opravdu připomíná dva ptáky, kteří se dotýkají zobáky. Na mapách ale nejsou Sokolí pusinky označené a je nepsanou zásadou každého, kdo je objeví, aby si tajemství cesty nechal pro sebe. Nenašli jste je? Nevadí, podívejte se k nám na Kudy z nudy na další krásné skalní brány a mosty!
 

Malé jihočeské moře

Tělem klame i jihočeský rybník Rožmberk. Díky své rozloze a otevřené vodní ploše připomíná malé vnitrozemské moře. Největší český rybník je dokonce tak rozlehlý, že na jeho hladině můžete pozorovat zakřivení zemského povrchu.
 

Kosmická loď na Ještědu

Symbolem Libereckého kraje a jedním z nejvýraznějších architektonických skvostů Česka se stal unikátní vysílač a hotel na Ještědu. Ikonická stavba architekta Karla Hubáčka připomíná kosmickou loď a jeho silueta je za pěkného počasí vidět i ze vzdálenosti několika desítek kilometrů.
 

Ďáblova prdel, klenot České Kanady

Název možná zní neobvykle, ale tento skalní útvar v České Kanadě opravdu připomíná to, co napovídá jeho jméno. Ďáblova prdel je zkrátka originální a nezaměnitelná. Je oblíbeným cílem turistů, kteří se u ní často fotí a sdílejí vtipné momentky na sociálních sítích.
 

Kamenné stoly a stolové hory

Na různých místech naší země narazíte na stolové hory a menší přírodní útvary, připomínající obrovské kamenné stoly. Někdy to jsou ploché skalní bloky, které jako by čekaly na hostinu lesních obrů; takový je třeba Kamenný stůl na České Kanadě. Jiným sice trochu pomohli lidé, ale vesměs působí mysticky a patří mezi oblíbené výletní cíle.
 

Kamenné varhany

Česká příroda ukrývá spoustu míst, která podněcují fantazii. Pokud hledáte inspiraci na výlet, přidejte si na svůj seznam i Panskou skálu. Čedičový útvar u Kamenického Šenova vypadá jako obří varhany a znáte ho například z filmové pohádky Pyšná princezna.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar Příroda

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj je proslulá romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary.

Božanovský Špičák – nejvyšší bod Broumovských stěn Příroda

Božanovský Špičák – nejvyšší bod Broumovských stěn

Nejvyšší vrchol Broumovských stěn měří 773 m. Cesta k němu vede skalním bludištěm se zajímavými útvary, které lidé překřtili mnoha jmény ze zvířecí říše, proto se těmto skalám někdy přezdívá „Kamenná Zoo“.

Kde můžete vidět magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině?

Kde můžete vidět magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině?

Kuriózní výtvory přírody i místa, kde jí více či méně pomohly lidské ruce, to jsou kamenné stoly, rozeseté po Čechách a Moravě. Některé jsou skryté v hlubokých lesích a vypadají, jako by je právě vynesli z doupat pohádkových loupežníků, jiné naopak uvidíte už zdálky. Kde je najdete? Poradí vám portál Kudy z nudy.

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály Příroda

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály

Naučná stezka Oldřichovské háje a skály se nachází v Jizerských horách. Je vedená částečně skalním městem nad Oldřichovem v Hájích. Na stezce je řada zajímavých skalních útvarů a interaktivnch prvků, jako je ptačí byt či masky šelem.

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě Příroda

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Neobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby.

Skalní útvary Obří hlava a Žába na Kokořínsku Příroda

Skalní útvary Obří hlava a Žába na Kokořínsku

Skalní útvary Obří hlava a Žába leží na rozcestí modré turistické značky vedoucí od Pokliček do Mšena a žlutě značené Cinibulkovy stezky.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky Příroda

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Průsečná skála u Mšena Příroda

Průsečná skála u Mšena

Průsečná skála byla vytesána v době 30 ti leté války, aby se lépe vojáci dostali vozem k tábořišti.

Rozsedlina Studený průchod Příroda

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn Příroda

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic Příroda

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic

Skalní útvar pojmenovaný příznačně Kočka najdete nedaleko silnice mezi Litoměřicemi a Žitenicemi. Modrá turistická značka vás dovede až na vrchol, kde vás překvapí pozoruhodně dokonalý rozhled.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla Příroda

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály Příroda

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

CHKO Jizerské hory Příroda

CHKO Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory je krajinou prastarých lesů, rašelinišť i podhorských luk. Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Broumovské stěny jsou Národní přírodní rezervace v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku Příroda

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě Příroda

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Kuriozní skalní útvar se nachází poblíž osady U panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska Příroda

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Přírodní park Česká Kanada Příroda

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Karel Hubáček – architekt Ještědu a  jediný český laureát Ceny Augusta Perreta

Karel Hubáček – architekt Ještědu a jediný český laureát Ceny Augusta Perreta

Významný český architekt Karel Hubáček (23. 2. 1924, Praha – 23. 11. 2011, Liberec) proslul především díky stavbě hotelu s vysílačem na Ještědu. Tato stavba mu přisoudila jako jedinému Čechovi prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Tu získal v roce 1969, kdy porota ocenila Ještěd za eleganci a praktické využití moderních technologií.

Největší rybník na světě a ve střední Evropě – rybník Rožmberk

Největší rybník na světě a ve střední Evropě – rybník Rožmberk

Rožmberk je rozlohou největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale i na celém světě. Je dokonce tak rozlehlý, že na jeho hladině lze pozorovat zakřivení zemského povrchu.

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.

Miličínský lev – strážce blanických rytířů Příroda

Miličínský lev – strážce blanických rytířů

Skalní útvar na vrchu Kalvárie tvarem připomíná zkamenělého krále zvířat. Podle pověsti je to zkamenělý strážce blanických rytířů, který až se přiblíží nepřátelé, probudí svým mocným řevem spící vojsko v hoře Blaník.

Výprava za skalními útvary, které vypadají jako zvířata

Výprava za skalními útvary, které vypadají jako zvířata

Medvědy, velbloudy, kočky nebo třeba kuřata – takové a mnohé další skalní útvary potkáte na svých toulkách Českou republikou. Jestliže nevíte, kam přesně vyrazit, inspirujte se našimi tipy, které vás za domácími i exotickými skalními zvířaty zavedou.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

Zbytky hrádku Hynšta – tajná bratrská modlitebna Památky

Zbytky hrádku Hynšta – tajná bratrská modlitebna

V Příhrazských skalách asi 4 km jižně od Žďáru se nachází zbytky hrádku Hynšta. Z původního, nepříliš rozsáhlého skalního hrádku ze 13. století se dodnes zachovala pouze jedna místnost se středovým sloupem, k níž vede několik metrů dlouhá, ve skále sekaná chodba.

Další aktuality

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Hory, kopce, skály a vyhlídková místa nás fascinují od nepaměti. Nechejte se inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.
29. červen 2025 8:22
Příroda

Který strom se stane vítězem ankety Strom roku? Známe finalisty!

O titul Strom roku České republiky 2025 se letos utká deset finalistů z různých koutů země, a to od 21. 7. do 5. 10. 2025. Odborná porota Nadace Partnerství vybrala soutěžící z celkem 88 nominací. Mezi finalisty najdete lípy, duby, javor, hrušeň, topol nebo vrbu.
25. červen 2025 14:00
Příroda

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.
24. červen 2025 3:44
Příroda

Vydejte se za krásou našich jezer

Poznejte nádherná jezera v Česku. Podnikněte výlet pěšky, na kole i autem. Nechte se unést klidnou krásou přírody a na místech, kde je to povoleno, se osvěžte v chladné jezerní vodě. Objevíte krásná šumavská ledovcová jezera, revitalizované rekreační vodní plochy na místech bývalých dolů, romantické pískovny i raritní přírodní útvary.
22. červen 2025 8:02
Příroda

10 tipů na výlet do Zoo (nejen pro děti)

Zoo patří k nejatraktivnějším výletům po celý rok a zejména u dětí i k neoblíbenějším. Neslouží však jen k rekreačním účelům, ale také ke vzdělávání, výzkumu a ochraně druhů, jejich zachování a chovu. Často je to jediný způsob, jak udržet nějaký živočišný druh na Zemi. Rekordmankou je zejména zoologická zahrada v Praze, je nejnavštěvovanější zoo v Česku a zařazená mezi nejlepší zoo na světě. Dnešní zoologické zahrady si kladou za cíl zejména ochranu biodiverzity a ochranu živočišných druhů. Udělejte si výlet za zvířaty a poznejte jejich život. Kromě známých exotických živočichů se každá ze zoo chlubí zvláštním druhem – v Praze je to např. ďábel medvědovitý, v Plzni kolibříci, v Ostravě onageři, ve Zlíně rejnoci nebo v Brně tropické ryby.
21. červen 2025 11:15
Příroda

Kam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!

Jak se zchladit ve vedru? Kam se vydat, když je v létě pořádné horko? Máme pro vás tip – co zkusit výlet do některého z příjemně chladivých údolí, hlubokých roklí a skalních strží! A pokud údolím navíc protéká říčka či potok, je možné se navíc i ochladit.
21. červen 2025 9:04
Příroda

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole

Vyjet na kopec lanovkou dokáže každý, ale portál Kudy z nudy nenabízí jen místa snadno dostupná. Kdo má rád výzvy, prudká i táhlá stoupání a dlouhé cesty, ten si užije na horách, kam vedou jen turistické značky, úzké lesní pěšinky a tu a tam i nějaká asfaltka pro cyklisty.
21. červen 2025 9:00
Příroda

Kdy přichází letní slunovrat? Užijte si nejdelší dny v roce a skvělé letní programy

Astronomické léto 2025 začne v sobotu 21. června 2025 ve 4 hodiny a 42 minut našeho času, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomínáme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený. Léto bude skvělé a skončí až s podzimní rovnodenností, která nastane 22. září.
20. červen 2025 19:49
Příroda