ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě
Památky

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.
Hrad Hukvaldy je jedním z největších hradů na Moravě. Na kopci nad obcí Hukvaldy, uprostřed obory plné daňků a muflonů se tyčí z dálky viditelné, rozsáhlé hradní opevnění hradu. Z jeho věže je krásná vyhlídka do širého okolí na hřebeny Beskyd, městečko Kopřivnici, Příbor a přes Fryčovice až k Ostravě. Nově jsou od října 2023 přístupné prostory renesančního paláce.

První zmínky o hukvaldském hradu pocházejí z roku 1285, jeho počátky sahají asi do poloviny 13. století. Za zakladatele Hukvald jsou považována německá hrabata z Hückeswagen. První z nich, rytíř Arnold z Hückeswagen, přišel do českých zemí na pozvání českého krále Přemysla Otakara I., aby zde zprostředkoval sňatek Přemyslovy dcery Anežky s anglickým králem Jindřichem III. K sňatku nakonec sice nedošlo, ovšem Arnold už v diplomatických službách českého panovníka zůstal a dostal od něj území na severovýchodě Moravy. A právě zde patrně až někdo z Arnoldových potomků založil někdy po roce 1250 hrad Hukvaldy.

Nejzachovalejším objektem na hradě je kaple sv. Ondřeje, zbudovaná na konci 17. století. Kaple byla jediným objektem na hradě, který byl v 19. století obnoven a udržován. Je zasvěcena patronu zdejšího kraje sv. Ondřeji. V kapli je výborná akustika a proto se zde konají nejrůznější koncerty a vystoupení. Ty jsou pořádány rovněž v tzv. kulatině neboli mottě, což je vlastně předsunuté opevnění, postavené zřejmě někdy v průběhu 15. století. V minulosti zde sídlila vojenská posádka a také se zde nacházelo poddanské vězení. Tady byly ještě v 60. letech 20. století nalezeny okovy a řetězy, kterými byli vězňové kdysi připoutáváni za ruce a nohy ke zdem. Areál hukvaldského hradu s přilehlou oborou je od roku 1994 pravidelně na začátku léta dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.

Na hradě Hukvaldy je v průběhu sezóny pořádána spousta akcí – pálení čarodějnic, hledání pokladů, vystoupení šermířů, strašidelná noc, dobývání hradu Hukvaldy, vinobraní, Ondřejská pouť a další.

Hrad Hukvaldy

Aktuality

Strašidelný hrad Hukvaldy 2024

Zákoutí nočního hradu obývají bytosti, které mrazení v zádech a strach vyvolávají. Vydáme se na strašidelnou prohlídku, shlédneme ukázky šermířských pohádek a soubojů, které završí ohňová show.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Ondřejská pouť na hradě Hukvaldy 2024

Tradiční pouť k uctění svatého Ondřeje mší svatou v hradní kapli na hradě Hukvaldy se bude konat 1. prosince 2024.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Hvězdné nebe nad hradem Hukvaldy

Pozorování hvězdné oblohy a planetárních těles na hradním vršku je nevšedním zážitkem pro všechny romantické duše.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Folkový festival – Hukvaldský potlach

Již 6. ročník folkového festivalu Hukvaldský potlach se uskuteční v ZŠ a MŠ Leoše Janáčka Hukvaldy. Pozváni jsou interpreti z celé ČR.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Martin Chodúr – Hlas Vánoc

Vánoční koncert
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Hradišťan & Jiří Pavlica

Hradišťan je originálním hudebním tělesem, které s odkazem na lidové tradice překračuje hranice hudebních žánrů. Spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa, je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Tma jak v pytli

O tom, jak se kdysi svítilo…
Příbor, Moravskoslezský kraj

Předmartinské odpoledne a Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm

Tradiční trh s bohatým stánkovým prodejem, lidovými výrobky a občerstvením.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Janáčkův chodníček u Hukvald

Naučná stezka seznamuje s místní přírodou, historií, osobností hudebního skladatele Leoše Janáčka a památkami v okolí Hukvald. Délka trasy je 8,5 km a je středně turisticky náročná.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Země hradů v Hukvaldech

Navštivte expozici věnovanou hradům, středověku a historii hradu Hukvaldy. Najdete zde archeologické nálezy, papírové modely hradů a zámků a mnoho dalšího. Stálá expozice obce Hukvaldy je umístěná v rodném domě Leoše Janáčka na Hukvaldech, je určená pro celou rodinu.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Barokní kostel sv. Maxmiliána v Hukvaldech

Kostel sv. Maxmiliána v horní části hukvaldského náměstí byl započat stavěn v roce 1759 a dokončen za biskupa Maxmiliána hraběte z Hamiltonu. Chrám je význačný především tím, že zde na varhany chodíval hrávat skladatel a zdejší rodák Leoš Janáček.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Tropic Hukvaldy

Expozice exotických zvířat a rostlin, pravěkých zkamenělin, mluvící papoušci, ptáci Loskutáci a sezonní expozice živých motýlů.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Hotel Hukvaldy – nejen krytý bazén s protiproudem

Hotel Hukvaldy ve stejnojmenném městě nabízí blízkému i širokému okolí možnost využití wellness centra s krytým bazénem s protiproudem, ale i návštěvu fitness centra či odpočinek při masážích.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U námořníka

Restaurace U námořníka je otevřena již od roku 1997 a své hosty od začátku láká na výborné jídlo, zejména pak na masové speciality připravované kuchaři před očima hostů na otevřeném ohništi, které je nedílnou součástí jejího interiéru.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Hukvaldy

Minipivovar byl založen l. p. 2003 v obci Hukvaldy, místní části Dolní Sklenov. Jedná se o malý rodinný pivovar s ročním výstavem cca 300-500 hl kvasnicového piva. To je vyráběno jednormutovou technologií za použití výhradně českých surovin.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Resort Hukvaldy – relax uprostřed beskydské přírody

V náručí beskydského podhůří přesně v místech, kde liška Bystrouška dává dobrou noc a obora plná zvěře láká k zasněným procházkám, najdete Resort Hukvaldy.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Mlýn Kozlovice – odpočinek na venkově

Najdete zde raritu, která není jen tak jinde k vidění – rekonstruovaný mlýn s 250 m dlouhým náhonem a plně funkčním mlýnským kolem. Majitel se mění, kouzlo Mlýna zůstává. Od roku 2024 je opět otevřeno!
Kozlovice, Moravskoslezský kraj

Cyklobar Vlčovjan

Cyklobar na známé stezce pro cyklisty i chodce ve Vlčovicích.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Cyklobar Vlčovjan

Přijďte se osvěžit a navštivte náš CykloBar ve Vlčojanovi,
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Wellness & Restaurant U Fandy

Wellness & Restaurant U Fandy se nachází v překrásné lokalitě v podhůří Beskyd, v malebné vesničce Lhotka. Hotel nabízí svým hostům širokou paletu služeb od ubytování a restauračních služeb až po zážitkové aktivity a wellness.
Lhotka, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Polivar Kopřivnice

Minipivovar Polivar v Kopřivnici nabízí nefiltrovaná a nepasterizovaná piva vyrobena spodním kvašením. K výrobě piva je používán humnový slad ze Záhlinic a Žatecký chmel.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj