Navštivte expozici věnovanou hradům, středověku a historii hradu Hukvaldy. Najdete zde archeologické nálezy, papírové modely hradů a zámků a mnoho dalšího. Stálá expozice obce Hukvaldy je umístěná v rodném domě Leoše Janáčka na Hukvaldech, je určená pro celou rodinu.
Expozici Země hradů najdete na
hradě Hukvaldy, najdete zde:
Archeologické nálezy z hradu Hukvaldy
Na hřebeni, který je dlouhý 320 m a široký 40-50 m, bylo v pravěku patrně vybudováno hradiště. Po opevnění nebyly nalezeny žádné stopy. Lze předpokládat, že byly zničeny stavbou hradu ve středověku. Četné nálezy keramiky náleží kultuře platěnické doby halštatské a hlavně kultuře půchovské z doby laténské. Kromě zlomků keramiky, které se nacházejí po celém areálu hradu, se na lokalitě našel běhoun rotačního mlýnu.
Na hradě proběhlo v minulosti několik archeologických výzkumů. Jedním z objevů na hradě byl nález keramických nádob zazděných do zdiva v palácové části hradu. V neposlední řadě je třeba se zmínit o bohatých nálezech mincí ze všech období trvání hradu, ale i o nálezech mincí římských. Některé z těchto římských mincí jsou uloženy ve sbírkách Muzea Novojičínska.
V expozici jsou vystaveny například kamenné koule do vrhacího praku, dělové koule, sudlice ze 17. st., perkusní pistole a pušky, okovy na ruce i nohy z hradního vězení, přesleny nebo soubor kachlí nalezených na hukvaldském hradě a mnoho dalšího.
Modely hradů a zámků
Součástí expozice Země hradů jsou také papírové modely hradů a zámků. Zastoupení mají jak ty nejznámější, tak i méně známé objekty, především z České a Slovenské republiky. Tato část expozice se stále rozšiřuje o nové exponáty. Postupně je doplňována o hrady a zámky polské nebo německé. Návštěvník zde nalezne ucelený průřez hradní i zámecké architektury.
Expozici dominují takové stavby jako Pražský hrad, Český Krumlov, Buchlov, Zvíkov, hrad a zámek Frýdlant, hrady Loket, Týřov, Karlštejn, Křivoklát a další. Všechny modely jsou precizně, přesně a detailně zhotoveny díky modeláři, panu Josefu Koudelkovi.
Soubor unikátních modelů Karla Lhotského
V expozici Země hradů můžete obdivovat:
- fiktivní hrad a podhradí z počátku 15. století
- tvrz Koválov - pokus o vizualizaci šlechtického sídla (motte) k r. 1265 až 1270
- Horní tvrz Kestřany - pokus o vizualizaci pozdně-gotické podoby tvrze po přestavbě za Vaňka Koktana k roku 1455
- Nový Hrádek u Lukova
- Románský tribunový kostel sv. Jakuba Většího ve Vroutku v řezu v podobě k roku 1230
- Tvrz s kostelem sv. Jakuba Většího ve Vroutku po roce 1300
- Vízmburk na podzim L.P. 1303
- Rotunda sv. Václava v Praze-Malé Straně
- Trébuchet – obléhací zbraň
Hrady Lašské brány
Lašská brána Beskyd je turistická oblast ležící na severovýchodě Moravy, v krajině Podbeskydí, která vytváří pomyslnou vstupní bránu do Beskyd. Hrady tvořící tzv. Lašskou bránu jsou: hrad Štramberk, Šostýn v Kopřivnici, hrad Hukvaldy a můžeme zde zařadit i hrad Starý Jičín.
V expozici naleznete podrobné informace a doprovodný materiál ke každému z nich.