Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.
Obora na Hukvaldech byla založena již za biskupa Viléma Prusínovského (1565-1572). Zvěř byla v oboře chována zejména pro biskupskou a kapitulní kuchyni v Kroměříži nebo v Olomouci. Největšího rozkvětu se dožila obora až v době mezi světovými válkami. Tehdy zde v žilo 550 daňků a 50 muflonů, pokusili se i o chov východoasijského skvrnitého jelínka siky, jehož stádo ale zcela zaniklo. Byly zde zbudovány rybníčky a líheň pstruhů duháků, choval se královský bažant. To vše včetně vynikajicího včelařství zaniklo po druhé světové válce.

Poválečná doba oboře nesvědčila. Větrná smršť roku 1957 navíc vyvrátila letité velikány, které pobořily na jihovýchodě zeď obory a většina zvěře utekla do kozlovických lesů. K opravě provalené zdi došlo až po pěti letech. Obora byla tehdy rozšířena o 80 hektarů lesa na svahu Kazničova. Ze zbylých asi 40 daňků se jich podařilo časem vychovat asi 200 kusů a 100 až 150 muflonů, protože se obora stala "vyhraženou honitbou ministerstva lesního a vodního hospodářství pro vládní a zahraniční hosty" .

Dodnes jsou v oboře k zahlédnutí všechny druhy zvěře, které si zde našly trvalý domov. Ve druhé polovině 70. let 20. století se vyjmenovávaly kromě daňka i zajíci, veverky, kuny skalní a kuny lesní, tu a tam i tchoř, lasičky kolčavy a hranostaj. V norách ve svazích hor lišky a jezevci a v korunách stromů dravci - káně lesní, krahujec, ostříž i jestřáb. Z ostatních ptáků tu žijí kavky, krkavci, divocí holubi (doupňáci), hrdličky a dudci, dále datel, žluna zelená a strakapoud, sojky, kukačky, bažanti a v rozvalinách hradu sovy a přechodně i výr.

Od vstupní brány do obory vede asfaltová silnice až k památníku Lišky Bystroušky, odtud je možno pokračovat buď doleva prudce do svahu na samotný hukvaldský hrad nebo dále rovně po asfaltové silnici, která návštěvníka provede celou délkou obory. Cesta prochází přirozenou pralesovitou částí, otevírají se zde neznámé pohledy na hrad. Na konci obory se nachází bývalá arcibiskupská hájenka, dnes sídlo správy obory.

Velkou raritou obory je skupina 7 buků lesních (fagus sylvantica), vyhlášených za památné stromy. Tyto stromy, které měly mít převážně estetický charakter, mají mimořádně mohutně vyvinutý kořenový systém. Ten je vlivem eroze ve strmém svahu obnažený a vytváří tak dojem neskutečného propletence. K neobyčejně krásným kořenům se váže i legenda o pokladu, který je možná právě pod těmito kořeny zakopán.

Aktuality

Ondřejská pouť na hradě Hukvaldy 2024

Tradiční pouť k uctění svatého Ondřeje mší svatou v hradní kapli na hradě Hukvaldy se bude konat 1. prosince 2024.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

ČEZ RunTour Kopřivnice 2025

Proběhni se na trasách dlouhých 3, 5 a 10 kilometrů, nebo si zkus štafetu v jedinečném areálu Tatra Trucks Kopřivnice! Nechybí ani trasy pro děti na 500 a 1000 metrů.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Martin Chodúr – Hlas Vánoc

Vánoční koncert
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Hradišťan & Jiří Pavlica

Hradišťan je originálním hudebním tělesem, které s odkazem na lidové tradice překračuje hranice hudebních žánrů. Spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa, je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Černá hodinka

Komponovaný pořad na tajemné a čarovné téma.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Setkání betlemářů

Již pojedenácté pořádáme v Centru tradičních technologií adventní setkání řezbářů – betlemářů.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Tma jak v pytli

O tom, jak se kdysi svítilo…
Příbor, Moravskoslezský kraj

Plavání při svíčkách

Zveme vás na speciální večer plný klidu a pohody v atmosféře svíček a vody! Přijďte si užít plavání při svíčkách, které vám nabídne jedinečný zážitek a únik od každodenního shonu.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Přírodní amfiteátr v Hukvaldech

V hradní oboře, v místech s kouzelnou kulisou hory Kazničov a výbornou akustikou, slouží už několik desetiletí v rámci Janáčkova hudebního Lašska jako koncertní pódium letní amfiteátr.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Rodný dům Leoše Janáčka ve staré škole v Hukvaldech

Budova staré školy, v níž se 3. července 1854 narodil Leoš Janáček, dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí od roku 1877 patrová budova bývalé školy a dnes poskytuje přístřeší Informačnímu centru Hukvaldy, Pamětní síni Leoše Janáčka a minigalerii. Na jejím průčelí je umístěna pamětní deska s bronz
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Janáčkův chodníček u Hukvald

Naučná stezka seznamuje s místní přírodou, historií, osobností hudebního skladatele Leoše Janáčka a památkami v okolí Hukvald. Délka trasy je 8,5 km a je středně turisticky náročná.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Země hradů v Hukvaldech

Navštivte expozici věnovanou hradům, středověku a historii hradu Hukvaldy. Najdete zde archeologické nálezy, papírové modely hradů a zámků a mnoho dalšího. Stálá expozice obce Hukvaldy je umístěná v rodném domě Leoše Janáčka na Hukvaldech, je určená pro celou rodinu.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Barokní kostel sv. Maxmiliána v Hukvaldech

Kostel sv. Maxmiliána v horní části hukvaldského náměstí byl započat stavěn v roce 1759 a dokončen za biskupa Maxmiliána hraběte z Hamiltonu. Chrám je význačný především tím, že zde na varhany chodíval hrávat skladatel a zdejší rodák Leoš Janáček.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Tropic Hukvaldy

Expozice exotických zvířat a rostlin, pravěkých zkamenělin, mluvící papoušci, ptáci Loskutáci a sezonní expozice živých motýlů.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U námořníka

Restaurace U námořníka je otevřena již od roku 1997 a své hosty od začátku láká na výborné jídlo, zejména pak na masové speciality připravované kuchaři před očima hostů na otevřeném ohništi, které je nedílnou součástí jejího interiéru.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Hukvaldy

Minipivovar byl založen l. p. 2003 v obci Hukvaldy, místní části Dolní Sklenov. Jedná se o malý rodinný pivovar s ročním výstavem cca 300-500 hl kvasnicového piva. To je vyráběno jednormutovou technologií za použití výhradně českých surovin.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Resort Hukvaldy – relax uprostřed beskydské přírody

V náručí beskydského podhůří přesně v místech, kde liška Bystrouška dává dobrou noc a obora plná zvěře láká k zasněným procházkám, najdete Resort Hukvaldy.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Mlýn Kozlovice – odpočinek na venkově

Najdete zde raritu, která není jen tak jinde k vidění – rekonstruovaný mlýn s 250 m dlouhým náhonem a plně funkčním mlýnským kolem. Majitel se mění, kouzlo Mlýna zůstává. Od roku 2024 je opět otevřeno!
Kozlovice, Moravskoslezský kraj

Cyklobar Vlčovjan

Cyklobar na známé stezce pro cyklisty i chodce ve Vlčovicích.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Cyklobar Vlčovjan

Přijďte se osvěžit a navštivte náš CykloBar ve Vlčojanovi,
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Wellness & Restaurant U Fandy

Wellness & Restaurant U Fandy se nachází v překrásné lokalitě v podhůří Beskyd, v malebné vesničce Lhotka. Hotel nabízí svým hostům širokou paletu služeb od ubytování a restauračních služeb až po zážitkové aktivity a wellness.
Lhotka, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Polivar Kopřivnice

Minipivovar Polivar v Kopřivnici nabízí nefiltrovaná a nepasterizovaná piva vyrobena spodním kvašením. K výrobě piva je používán humnový slad ze Záhlinic a Žatecký chmel.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj