Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrátila v roce 2021.
Z historie zámku
Na nejužším místě meandru vytvářeného řekou Rokytnou od jihu kolem Moravského Krumlova stával již v roce 1289 hrad, který náležel rodu pánů z Obřan. Záhy po vymření rodu roku 1312 přešel hrad na pány z Lipé, kteří jej roku 1369 prodali pánům z Kravař. Ti nechali krumlovské panství přebudovat na honosné středověké sídlo, které rozšířili nejen o velkou hranolovitou věž, ale také o vodní příkopy na západní a východní straně.
Počátkem 16. století byl hrad přestavován na renesanční zámek. Autorem návrhů je pravděpodobně architekt Leonardo Garda da Bisono. Během těchto úprav dostal zámek prakticky dnešní podobu. Byla vybudována čtyřboká renesanční stavba s dvorem uprostřed, jíž byl vlastně obestavěn někdejší hrad. Vlastní dvůr zdobí na třech stranách a ve třech podlažích arkády. Ojedinělou zajímavostí je nástup do prvního patra zvláštním schodišťovým arkádovým dvorem. V 90. letech 16. století byla na severní straně postavena jednoposchoďová budova se slunečními hodinami.
Po bitvě na Bílé hoře postoupil císař panství valtické větvi rodu Lichtenštejnů. V 18. století byly na zámku provedeny poslední rozsáhlejší úpravy, za kterými stála kněžna Marie Eleonora Lichtenštejnová. Byl zasypán zámecký příkop a došlo také k založení anglického parku. Z kněžniny iniciativy byla také vybudována při krumlovském farním kostele rodinná hrobka. Po Lichtenštejnech se zámku těsně před 1. světovou válkou ujal rod Kinských, po roce 1945 se stal majetkem státu.
Slovanská epopej v Moravském Krumlově
V květnu 2021 se některé obrazy
přestěhovaly do známých míst, do zámku v Moravském Krumlově. Jeho sály prošly
náročnou rekonstrukcí tak, aby splňovaly všechny
moderní podmínky pro uchování pláten a jejich vystavení. V těchto prostorách by
Slovanská epopej měla pobýt minimálně pět let. Plátna budou na krumlovském zámku instalována
v průběhu května. Návštěvníci je uvidí ve východním křídle, konkrétně v rytířském sále. Mimo to do konce léta 2021 se podaří dokončit na zámku obnovu jižního křídla a věže. I zde vzniknou nové reprezentační prostory.
Nové expozice
Zámek Moravský Krumlov prochází zevrubnou rekonstrukcí. V roce 2022 se otevřelo jižního křídlo zámku, které desítky let chátralo. Nový prohlídkový okruh otevřel zámek od července 2022. Kromě Slovanské epopeje Alfonse Muchy, která je na zámku dlouhodobě vystavená, na turisty čekají opravené šlechtické komnaty. Od 18. července 2022 poprvé otevírá další prohlídková trasa s výstupem na zámeckou věž a výhledem na město. V mezipatrech uvidíte tematické výstavy o dějinách Moravského Krumlova a šlechtě žijící na zámku.
V zámeckém tunelu vás osloví expozice Ústavu pro studium totalitních režimů.
Zámecká věž
Pohled na Moravský Krumlov z výšky si vychutnáte, když vystoupáte na
zámeckou věž. Ta byla otevřena v roce 2022. V mezipatrech věže se seznámíte s
historií Moravského Krumlova i příběhem lékaře zvaného
Paracelsus, který na zámku pobýval.
Muchova stezka a Muzeum Kampa
Součástí prohlídky Slovanské epopeje je i výstava Muchova stezka a expozice moderního umění ze sbírek Muzea Kampa. Muchova stezka propojuje místa, kde zanechal své stopy Alfons Mucha. Sérii výstav můžete vidět každý rok od května do října v Moravském Krumlově, v Ivančicích, v Hrušovanech nad Jevišovkou a ve slovenských Piešťanech. Kurátorkou výstavy je Japonka Tomoko Sako. Organizátorem je Nadace Mucha.