ÚvodAktualityMísta, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy
Alfons Mucha, Česko, Kudy z nudy
Kultura

Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy

Slovanská epopej v Moravském Krumlově, plakáty s promyšlenými secesními ornamenty, výzdoba Obecního domu, malované okno katedrály sv. Víta v Praze, nové Mucha museum v Paláci Savarin a další muzea anebo ateliér na zámku Zbiroh... Portál Kudy z nudy vám nabízí přehršel míst, kde se setkáte s díly věhlasného secesního umělce Alfonse Muchy. Udělejte si zajímavý výlet a potěšte se pohledem na Muchova skvostná díla.

Slovanská epopej v Moravském Krumlově

EpopejSlovanská epopej, cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se v roce 2021 přesunula z Prahy na místo svého dlouholetého působiště, totiž na zámek v Moravském Krumlově. Pečlivě zrekonstruované prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria, která jsou vyžadována pro vystavení pláten. Ty by na zámku měla být vystavena do roku 2026. Poté by se měly navrátit do hlavního města a být vystaveny v Paláci Savarin v ulici Na Příkopě, který prošel zevrubnou rekonstrukcí.

Slavné dílo Alfonse Muchy z počátku 20. století mělo pohnutý osud. Malíř prvních jedenáct pláten vystavil roku 1919 v pražském Klementinu, se dočkaly nadšeného ohlasu, kompletní cyklus byl představen na podzim roku 1928 při oslavách deseti let samostatnosti československého státu, a to ve Velké dvoraně tehdy právě dokončeného Veletržního paláce. Monumentální dílo daroval Alfons Mucha městu Praze a veškerému československému lidu s podmínkou, že hlavní město pro Slovanskou epopej postaví vlastní galerii, k tomu ale od roku 1928 nedošlo.

veletržní palácNacistická okupace Československa znamenala pro epopej značné ohrožení, jelikož Slované byli chápání jako rasově podřadný národ. Mimo to panovala obava ze zničení pláten v důsledku bombardování. Plátna byla proto roku 1940 ukryta nejprve ve skladišti školy U studánky v Holešovicích a později ve sklepeních na zámku Slatiňany. Po válce se epopej stěhovala do suterénu Masarykovy školy v Holešovicích, kde byla včasným zásahem roku 1950 bez újmy zachráněna při havárii vodovodu. Obrazy byly provizorně umístěny do dvorany Veletržního paláce a ještě téhož roku byla schválena žádost ONV Moravský Krumlov o zápůjčku obrazů. Plátna byla do Krumlova převezena a až do roku 1963 se pracovalo na jejich restaurování. Poté byly obrazy vystaveny a na zámku setrvaly až do roku 2011.

zámek moravský krumlovPak bylo dílo kvůli soudnímu sporu převezeno zpět do Prahy. Za dobu deseti let bylo nějaký čas vystaveno ve Veletržním paláci a Obecním domě v Praze, na výstavišti v Brně a vydalo se i daleko za hranice republiky do Japonska, Číny a USA, až skončilo v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Dne 17. června 2021 schválili pražští zastupitelé zapůjčení díla na pět let do Moravského Krumlova, kde jsou plátna opět k vidění. Vstupenku si lze pořídit na webových stránkách mucha-epopej.cz, kde si člověk zakoupí lístek na konkrétní čas anebona pokladně zámku v Moravském Krumlově. Přijít je možné  od ledna do února od pátku do neděle, poté denně mimo pondělí od 9:00 do 16:00 hodin (v červnu až srpnu do 17 hodin). Plné vstupné stojí 290 Kč, studenti (10 až 25 let) a senioři mají vstupenku za 190 Kč.
 

Mucha Museum v Paláci Savarin

V opraveném barokním skvostu Paláci Savarin se 24. února 2025 otevřelo pro předem objednané skupiny zcela nové Mucha Museum. Od 3. března je otevřeno i pro jednotlivce. Za výstavním projektem stojí Nadace Mucha. K vidění je zde přes 90 muchových děl. Některá nikdy nebyla veřejnosti představena. Instalaci připravila architektka Eva Jiřičná s týmem  ze studia AI Design. Muzeum je rozděleno do čtyř tematických okruhů: Mucha a jeho domovina, „le style Mucha“ a secese, Mucha – vizionář a Slovanská epopej. Otevřeno je každý den od 10 do 18 hodin, vstupné je 300 Kč a snížené 250 Kč (děti do 10 let zdarma).
 

Vzpomínky nejen na Paříž v Kaunickém paláci

Alfons MuchaAlfons Mucha, rodák z jihomoravských Ivančic, prý odmalička okolí překvapoval svým talentem, ale nikdy ho nenapadlo, že by mohl být malířem. Od roku 1879, kdy odešel do Vídně jako malíř divadelních dekorací v Ringtheatru, však jeho hvězda nezadržitelně stoupala. Dnes by se na Alfonse Muchu možná vzpomínalo jako na jednoho z mnoha umělců českého původu, kteří na přelomu 19. a 20. století žili v Paříži, nebýt roku 1894. Mucha tehdy vytvořil plakát pro divadlo Renaissance a představení Gismondy s herečkou Sarah Bernhardtovou.

Herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

mucha museumZatímco tiskař se Muchova nekonvenčního stylu bál, herečce se mimořádně zalíbil a s malířem vzápětí uzavřela šestiletou exkluzivní smlouvu. U Pařížanů měl plakát dokonce takový úspěch, že někteří sběratelé podpláceli lepiče, aby jim plakát přenechali, anebo jej v noci žiletkou vyřezávali z návěstních tabulí. Slavnou plakátovou tvorbu Alfonse Muchy a také díla z pozdějšího období můžete vidět v Praze, a to v nevelkém Mucha MuseuKaunickém paláciPanské ulici. Je zde vystaveno přes sto exponátů, a to včetně již zmiňovaných plakátů, olejomaleb, kreseb, fotografií a osobních předmětů umělce. Součástí expozice je také půlhodinový dokument o životě a díle Alfonse Muchy. Otevřeno je zde denně od 10:00 do 18:00 hodin, za vstup se platí 350 korun.
 

Muchův sál na Zbirohu – místo, kde se zrodila Slovanská epopej

zámek zbirohBěhem pobytu v Americe, kdy Mucha působil na akademiích v New Yorku, Chicagu a Filadelfii, se zrodila myšlenka Slovanské epopeje. Realizoval ji však až po roce 1910, po návratu do Čech. Malířovým domovem se od roku 1912 až do roku 1928 stalo východní křídlo zámku Zbiroh a jako ateliér pro obří plátna posloužil velký zámecký sál. Při prohlídce navštívíte nejenom tyto prostory, ale v malé galerii zámeckého šenku je k vidění také výstava soukromých fotografií, které Alfons Mucha vytvořil během svého pobytu (1910-1928). Část snímků se stala předlohou pro jednotlivé obrazy. Zámek Zbiroh nedaleko Hořovic můžete navštívit každý den, prohlídky probíhají od 10:00 do 17:00 hodin. S Alfonsem Muchou se setkáte na Zámeckém okruhu. Mimo Slovanské epopeje zde mistr vyzdobil krásný Secesní salonek. Vstupné na okruh je za 195 Kč, na výstavu fotografií Alfonse Muchy pak 40 Kč pro dospělé.
 

Dvě lásky Alfonse Muchy v Ivančicích

V Ivančicích možnost poznat Alfonse Muchu trochu z jiné strany. Zvídavým návštěvníkům je k dispozici tematický audioprůvodce po Ivančicích. Jedenáct zastavení, jedenáct krátkých příběhů propojují historické fotografie, unikátní dokumenty i úryvky dopisů. To vše přibližuje jeho lásky – ať již ke své první dívce Julince Fialové nebo k rodným Ivančicím. Obě lásky se pro něj staly celoživotní inspirací. Celá trasa trvá asi 90 minut, rozloučení s poutníky namluvil sám vnuk slavného malíře: “Nejvyšší z ctností je láska. Alfons Mucha ji dostával i dával. Své ivančické lásky musel postupně jako mladý opustit, aby následoval volání jiných – k umění, k malování. Lásku si v sobě ale nesl po celý život”, vzkazuje John Mucha. Prohlídka je bezplatná, audioprůvodce si do mobilu nahrajete zdarma.
 

Kde můžete vidět Muchova další díla?

  • Po nDíla A. Muchyávratu do Čech se Alfons Mucha nevěnoval jen Slovanské epopeji. Podílel se také na výzdobě Obecního domu a pro katedrálu sv. Víta navrhl vitráž, inspirovanou počátky křesťanství v Čechách. Oslnivě barevnou malbu na skle a zároveň jeden z nejvyhledávanějších artefaktů Pražského hradu si prohlédnete v Nové arcibiskupské kapli, kde jsou uloženy ostatky pražských arcibiskupů 20. století.
  • Regionální muzeum v Chrudimi spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V expozicích najdete také plakáty Alfonse Muchy.
  • Na Staroměstkém náměstí najdete Central Gallery, která jedno patro věnuje Alfonsovi Muchovi.
  • Alfons Mucha zemřel v roce 1939 záhy po vpádu Němců do Československa a jeho hrob najdete na vyšehradském hřbitově.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Palác Savarin v Praze Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Mucha Museum v Paláci Savarin v Praze Kultura

Mucha Museum v Paláci Savarin v Praze

V zrekonstruovaném Paláci Savarin v Praze je otevřené Mucha Museum, které připravila nadace Mucha a které podporuje rodina umělce.

Dvě lásky Alfonse Muchy – tematický audioprůvodce po Ivančicích Zážitky

Dvě lásky Alfonse Muchy – tematický audioprůvodce po Ivančicích

Geniální umělec světového věhlasu, tvůrce celého nového uměleckého stylu a autor slavné Slovanské epopeje – to je Alfons Mucha. Prohlédněte si jeho rodné Ivančice jeho očima s audioprůvodcem! Čeká vás 11 zajímavých zastavení.

Regionální muzeum v Chrudimi Kultura

Regionální muzeum v Chrudimi

Regionální muzeum v Chrudimi spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V expozicích představuje regionální historii, umělecké řemeslo, lidový nábytek a plakáty významného secesního malíře Alfonse Muchy.

Muchova stezka – Mucha a fotografie

10. 5.31. 5.
Muchova stezka – Mucha a fotografie

Muchova stezka každoročně v období od května do října představuje tvorbu Alfonse Muchy z různých tematických úhlů. Muchova stezka prezentuje Muchu jako geniálního fotografa a je poutavým záznamem osobních životních vizí umělce, skutečného a nefalšovaného mistra fotoaparátu.

Zámek Moravský Krumlov Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrátila v roce 2021.

Emin zámek v Šanově Památky

Emin zámek v Šanově

Pseudobarokní zámek byl postaven v roce 1882 Edvardem Khuen – Belassy a tomuto rodu náležel až do roku 1945. V současné době je v něm umístěn Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, pro turisty je tedy nepřístupný.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!

Central Gallery – Galerie moderního umění v srdci Prahy Kultura

Central Gallery – Galerie moderního umění v srdci Prahy

Central Gallery je galerie moderního umění v samotném srdci Prahy. Na Staroměstském náměstí, nejvýznamnějším místě, kde se v hlavním městě můžete ocitnout, stojí třípodlažní budova se třemi stálými výstavami tří slavných umělců.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v Praze Kultura

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v Praze

Muchovo muzeum, originální muzeum věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze již od roku 1998. V září roku 2024 prošla jeho výstava zásadní proměnou.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Za Muchou na jižní Moravu: vydejte se po stopách slavného malíře

Za Muchou na jižní Moravu: vydejte se po stopách slavného malíře

Slovanská epopej opět visí! Po celé dekádě máte možnost spatřit velkolepá plátna Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Když pak popojedete 10 km do rodných Ivančic nabízí se možnost vydat se po stopách secesního velikána s průvodcem v mobilu. Spatříte tak pohodové Ivančice jeho očima. Poznejte všech 11 zastavení – 11 příběhů, poznejte místa, která měl rád, kde se zamiloval...

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Alfons Mucha, významný představitel evropské secese. Jeho snové krásky s květinami, zarámované v romantických scenériích, známe z kalendářů, plakátů, dekorativních zástěn, obalů od čokolád, likérů či sušenek.

Expozice fotografií Alfonse Muchy na Zbirohu Kultura

Expozice fotografií Alfonse Muchy na Zbirohu

Stála expozice zámku Zbiroh je výstava fotografií Alfonse Muchy, který na zámku pobýval a vytvořil zde své nejslavnější dílo.

Ivančice

Ivančice

Ivančice jsou malebné jihomoravské město na soutoku Jihlavy, Rokytné a Oslavy. Historické centrum s renesančními domy, radnicí a zbytky středověkých městských hradeb korunuje kostel Nanebevzetí Panny Marie s nádhernou renesanční helmicí; věž kdysi stála samostatně a měla obrannou funkci.

Hrušovany nad Jevišovkou

Hrušovany nad Jevišovkou

Město v jihovýchodním cípu Znojemska na řece Jevišovce nedaleko jejího ústí do Dyje proslavily cukrovarnické tradice. Za vidění stojí jedna z méně známých vil architekta Adolfa Loose, u lesního Emina zámečku pak můžete zavzpomínat na malíře Alfonse Muchu.

Moravský Krumlov

Moravský Krumlov

Legendární Slovanská epopej Alfonse Muchy je opět k vidění v Moravském Krumlově na Znojemsku. Moravský Krumlov má ledacos společného s Českým: hluboko zaříznuté klikaté údolí s řekou, v tomto případě Rokytnou, historické jádro vměstnané na malém prostoru obkrouženém říčním meandrem, rozlehlý zámecký areál i krásnou přírodu. A samozřejmě řadu zajímavostí ve městě i v okolí!

Zbiroh

Zbiroh

Romantické letovisko leží na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Jeho dominantou je impozantní zámek, který kromě prohlídek nabízí ubytování v dobových interiérech i gastronomické speciality ve středověké krčmě.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou s freskami Alfonse Muchy Památky

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou s freskami Alfonse Muchy

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku ukrývá skvostné fresky Alfonse Muchy, které zde namaloval v roce 1882 jako ještě neznámý malíř na začátku své kariéry.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura