ÚvodKalendář akcíVýstavyMuchova stezka – Mucha a fotografie
Výstavy

Muchova stezka – Mucha a fotografie

Muchova stezka každoročně v období od května do října představuje tvorbu Alfonse Muchy z různých tematických úhlů. Muchova stezka 2024 objeví Muchu jako geniálního fotografa a bude poutavým záznamem osobních životních vizí umělce, skutečného a nefalšovaného mistra fotoaparátu.

O Muchově stezce

Muchova stezka má cíl dlouhodobou spolupráci při prezentaci a propagaci uměleckého odkazu a děl významného malíře Alfonse Muchy v místech, které jsou spojena s jeho životem a dílem. Ambicí projektu je širší zapojení míst spojených s životem Alfonse Muchy po celém světě. Projekt Muchovy stezky vznikl z iniciativy Nadace Mucha a formálně byl potvrzen Memorandem o spolupráci u příležitosti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova 10. 9. 2021.
 

Muchova stezka 2024

Méně je známo, že Mucha se začal věnovat fotografii dlouho předtím, než se v hlavním městě Francie proslavil a tato vášeň jej pronásledovala až do závěrečné fáze jeho umělecké kariéry ve 30. letech 20. století. Dnes uchovává Muchova nadace přibližně 2500 jeho fotografií. Dochovaly se jako dobové tisky nebo jako negativy na skleněných deskách/celuloidu a pokrývají mimořádně širokou škálu námětů: nejen studiové modely, snímky své rodiny a přátel, portréty, krajinky, přírodní a architektonické studie, ale také dokumentární a inscenované fotografie (mise-en-scène).

Tato šestitidílná výstava přibližně 120 fotografických děl, dále také ikonické plakáty Alfonse Muchy, kresby, studie, osobní věci, sochy a obrazy z rodinné Muchovy sbírky navštíví pět míst: Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou a Doubravice nad Svitavou na jižní Moravě, zámek Zbiroh v Čechách a Piešťany na Slovensku. 
 

Návštěvní místa

Ivančice: Rodné město Alfonse Muchy

Alfons Mucha se narodil 24. července 1860 v moravských Ivančicích a jeho odkaz zde žije i nadále. Zdejší památník na Palackého nám. návštěvníkům nabídne nejrozsáhlejší expozici Muchovy Stezky. 

Jednotlivé lokace veřejnosti představí oficiální repliky Muchových nejpopulárnějších litografií, vytištěných na starožitných tiskařských strojích Voirin postavených v Paříži koncem 19. století. Při jejich tisku byl použit stejný postup, jaký kdysi používal sám umělec. Vystavené litografie jsou doplněny o originální psychedelická a komiksová díla umělců, kteří se Muchovým stylem inspirovali při vlastní tvorbě.
 

Utajený Muchův odkaz v Hrušovanech

Přijměte pozvání do nedávno restaurované zasedací místnosti radnice, kterou zdobí původní fresky z Muchova raného mládí. Budova byla původně šlechtickým sídlem Dominika Kammel-Hardegga, na jehož výzdobě se podílel i tehdy začínající malíř Alfons.

V přízemí bylo hospodářské zázemí zámku, v 1. patře reprezentační a obytné místnosti majitele. Dominiku Kammelovi patřil zámek až do jeho smrti v roce 1915. Pak již nebyl využíván a až v roce 1925 jej odkoupil Pozemkový úřad a umístil v něm vrchní správu státních statků na Moravě. V roce 1945 přešel do majetku obce a byl v něm zřízen MNV, později základní škola.

Aktuality

Královny

Divadelní komedie v Kině Réna v Ivančicích.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Karol a Kvído: vánoční příběh

Kouzelný vánoční svět Karol a Kvída v Ivančicích.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Sirény na cestách

Nová zábavná talk show ženské trojice hereček a zpěvaček Sandry Pogodové, Jitky Asterové a Lindy Finkové.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Léto na schodech 2024

Tradiční letní kulturní program na náměstí v Ivančicích.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Sedací nábytek 20. století

Výstava unikátních kusů nábytku včetně ukázek před a po renovaci.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Ivančické pověsti & Kolem nás – výstavy žáků ivančických škol

Výstavy prací žáků ivančických škol.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Léto na schodech 2024

Tradiční letní kulturní program na náměstí v Ivančicích.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Léto na schodech 2024

Tradiční letní kulturní program na náměstí v Ivančicích.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Expozici známého českého herce Vladimíra Menšíka můžete zhlédnout v Ivančicích, umělcově rodném městě. Životopisná expozice představuje rodinné fotografie, množství fotografií z filmů, hercovo oblečení a osobní potřeby nebo třeba sádrový odlitek jeho hlavy ze seriálu Létající Čestmír.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ivančicích

Dominantou Palackého náměstí v historickém jádru Ivančic je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel stojí pravděpodobně na místě, kde stával jeho dřevěný předchůdce. Věž kostela stála původně samostatně a měla obrannou funkci.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Dvě lásky Alfonse Muchy – tematický audioprůvodce po Ivančicích

Geniální umělec světového věhlasu, tvůrce celého nového uměleckého stylu a autor slavné Slovanské epopeje – to je Alfons Mucha. Prohlédněte si jeho rodné Ivančice jeho očima s audioprůvodcem! Čeká vás 11 zajímavých zastavení.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Zbytky středověkých městských hradeb v Ivančicích

Prastaré městské jádro Ivančic obepínají hradební zdi, doposud patrné a na mnoha místech vzácně dochovalé. Staly se němými svědky historického vývoje města a jeho obyvatel. Městské hradby jsou památkově chráněným objektem.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov Ivančice

Za městem Ivančice je rozsáhlý židovský hřbitov s gotickými a renesančními hrobkami. Ivančický židovský hřbitov patří po pražském a kolínském k nejstarším v České republice.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Pozůstatky areálu českobratrského sboru v Ivančicích

Ivančice dosáhly svého vrcholu v 16. století, kdy zde sídlili českobratrští biskupové a pracovala zde tajná tiskárna. Dodnes se ve městě zachovaly pozůstatky bratrského areálu ze 16. a 17. století.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

V restauraci U Urbanů v Ivančicích se kromě profesionálně vyškoleného personálu můžete těšit na široký výběr specialit a nápojů. V příjemném prostředí restaurace bude i pracovní oběd vždy příjemnou záležitostí a večeře s rodinnou či přáteli radostným zážitkem.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Stellplatz Železňák

Stellplatz Železňák se nachází přímo pod ivančickým železničním viaduktem vedle řeky Jihlavy. Nabízí klidné a bezpečné parkování, elektrické přípojky, výlevku chemického WC, výpusť na šedivou vodu, možnost dopuštění pitné vody, popelnice a možnost dojít si na WC.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Městský zámecký pivovar Oslavany

Oslavanský zámek vznikl přestavbou prvního ženského cisterciáckého kláštera na Moravě „Údolí svaté Marie“ ze 13. stol. Je pravděpodobné, že pivovar byl již v klášteře, ale tato domněnka není doložena. První zmínka o zámeckém pivovaru je z roku 1547, kdy měl panství v zástavě Beneš Dubenský z Chlumu.
Oslavany, Jihomoravský kraj

Zámecká restaurace v Oslavanech

Stylová restaurace v zámeckém sklepení oslavanského zámku nabízí speciality české kuchyně, dobroty k místnímu vynikajícímu pivu i dobře připravené steaky. Vybírat můžete také z denního menu.
Oslavany, Jihomoravský kraj

Pivovar Padochov

Pivovar má za cíl vyrábět přírodní nefiltrované nepasterizované pivo.
Oslavany, Jihomoravský kraj

Vinařství Jan Plaček

Rodinná tradice, pečlivá práce a láska k vínu definují Vinařství Jan Plaček, založené v roce 2001. Každá láhev odráží naši péči o vinice a vášeň pro kvalitní víno, které začíná již u jednotlivých hroznů. Degustace vín přímo ve sklepě. Lahvová a sudová vína i dárkové balení vín s vlastním potiskem.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj

Vinařství Trpělka a Oulehla

Vinařství bylo založeno v roce 1991, dnes hospodaří již na 30 ha vinic. Majitelé přistupují k práci s péčí a láskou, což se projevuje v hroznech ve výsledném víně.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj

Hotel Vinum Coeli

Hotel v centru Dolních Kounic, v historickém měšťanském domě, jenž téměř po tři staletí sloužil pohostinským účelům.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj