ÚvodAktualityPříběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?
Kultura

Příběh tajemné dámy aneb znáte bankovky první republiky?

  • 23. října 2023
Československé peníze před pár lety oslavily stovku. Jakou měly podobu, které tváře se na nich objevily, kdo je maloval a kde si prohlédnete zajímavá bankovní muzea? Na to všechno známe na portálu Kudy z nudy odpovědi.
Stejně jako dnes i v době první republiky se na bankovkách objevovaly návrhy a kresby významných umělců, výjimečné svým výtvarným ztvárněním. A podobně jako v jiných zemích i na těch československých byly často podobizny významných politiků a spisovatelů.
 

Rašín, Štefánik a malířova dcera

Bankovka RašínKdykoliv kdokoliv sestavuje žebříček nejkrásnějších bankovek mladé republiky, na čelních místech se umisťují ty, jejichž autorem je Alfons Mucha. Stal se autorem naší první desetikoruny, dvacetikoruny, stokoruny i pětisetkoruny. Z desetikorunové i padesátikorunové bankovky se dívá jeho dcera Jaroslava, na platidla zakomponoval i portrét své manželky. Návrhy papírových bankovek pro samostatnou republiku ale provázel velký shon, proto se tiskly v různých tiskárnách a podílela se na nich řada výtvarníků, někdy peníze navrhovala přímo tiskárna, kde se platidla vyráběla.

Zatímco Muchovu dceru veřejnost neznala, na dvacetikorunové bankovce z roku 1926 se potkaly dvě politické ikony Československé republiky, Alois Rašín a Milan Rastislav Štefánik. Zvláštností je to, že se dvě tváře dělí o jedno platidlo, protože většinou platí, že co bankovka, to osobnost. Například na stokoruně z roku 1931 je zobrazen první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, o pár let mladší tisícikorunu zdobil portrét Františka Palackého. Mimochodem, ten se na dnešní bankovky vrátil po několika desetiletích, a to dokonce na peníze téže hodnoty. Na dalších bankovkách první republiky byli zpodobněni Karel Havlíček Borovský či Josef Jungmann. Ten měl ovšem smůlu: měl být na papírové pětikoruně, jejíž vydání se chystalo v roce 1938. Bankovka ale nikdy nebyla uvedena do oběhu, v Protektorátu Čechy a Morava platily docela jiné peníze.
 

Tajemná dáma z pětitisícovky

pětitisícovkaPrvní československé peníze se kvůli nedostatečnému technickému vybavení domácích podniků tiskly i v zahraničí, například v Rakousku a v Americe. Na nekvalitní bankovky bez ochranných prvků na obyčejném papíře si záhy troufli padělatelé; k nejoblíbenějším mezi nimi patřila pětitisícovka. Protože byla stažena z oběhu už za dva roky, dnes je mezi sběrateli nejvzácnější a nejdražší; pokud byste ji našli doma, můžete za ni získat zhruba tři miliony.

Byla by to ale dost velká náhoda, v soukromých a veřejných sbírkách po celém světě se jich podle znalců dochovaly necelé čtyři desítky. Než se sběratelsky nejvzácnějšího československého papírového platidla zbavíte, prohlédněte si portrét dámy v medailonku. Ne, není to rakouská císařovna Alžběta zvaná Sisi, jak se mnozí domnívali, ale stejně půvabná, leč naprosto neznámá manželka Heinricha Leflera, jednoho z rytců. Zkrátka dostat se na platidla mohly nejen celebrity, ale i obyčejní lidé, stačilo mít správné známosti.
 

Kde uvidíte staré bankovky?

Pokud jste neměli pečlivé předky-filatelisty, kteří si založili vlastní alba starých bankovek, budete se muset poohlédnout po muzeích. Naštěstí je to jednodušší, než by se zdálo: expozice České národní banky Lidé a peníze si zdarma prohlédnete v Praze a v Brně. Pražská pobočka se nalézá v prostorách bývalého trezoru nejprve Živnostenské banky, později Státní banky československé a dnes České národní banky, brněnská expozice Lidé a peníze vytvořená ve spolupráci s Moravským zemským muzeem sídlí v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky na Rooseveltově ulici. Do Prahy lze příjit bez předchozí rezervace (v sobotu probíhají i komentované prohlíkdy), v Brně je třeba si návštěvu předem rezervovat. 
Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích Kultura

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.

Krása ve skle a kovu v Brně – expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby Kultura

Krása ve skle a kovu v Brně – expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby

Výstava „Krása ve skle a kovu“ představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby (1928–2013), které odkázal ČNB.

Funkcionalistická budova městské spořitelny v Tišnově Památky

Funkcionalistická budova městské spořitelny v Tišnově

Budova byla postavena na místě starobylých masných krámů v roce 1933. Kvalitní architekturu, vycházející z tradic Le Corbusierova purismu a progresívních teorií Bauhausu, navrhli dva proslulí brněnští architekti Jindřich Kumpošt a Bohuslav Fuchs.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze Památky

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky (palác Archa), která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně Zážitky

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.4. – 20.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Velikonoce v Zoo Praha 2025, Tajemná večerní výprava na Staré Město – románské podzemí paláce pánů, Jarní trh na zámku Křinec 2025, Plavby lodí do pražské zoo 2025, Párou na velikonoční Křivoklát 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Kde můžete vidět nejkrásnější kraslice? Tipy na výlety do muzeí i na stezky s obřími vejci v Česku

Staří Sumerové barvili při svátcích jara vajíčka zlatě, staří Egypťané rudě, Peršané používali karmínovou, Římané zelenou, staří Slované červenou. Ze staroslovanského slova „krasniti“ také kraslice dostala své jméno, ať už ale tento symbol zrození a života nabarvíte jakoukoliv barvou a k výzdobě použijete batikování, drátkování, gravírování, polepování či voskování, určitě stvoříte kraslici osobitou, nevšední a krásnou. Vajíčko má magickou moc a ta bude ornamenty posílena. Nalákají vás autorské soutěže o nejkrásnější, nejoriginálnější, nejnápaditější a nejvtipnější velikonoční kraslici? Zapojíte se i do různých pokusů o vytvoření rekordu.
13. duben 2025 10:27
Kultura, Praha

Pravdu o ingrediencích při stavbě Karlova mostu odhalí Vajíčkobraní: Vejce natvrdo opět doputují na Karlův most

Již tradičně přijdou v neděli 13. dubna 2025 na Karlův most obyvatelé Velvar a blízkého okolí na akci zvanou Vajíčkobraní. Jejím cílem je připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti pro obyvatele Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí. V Muzeu Karlova mostu bude po skončení akce zahájena výstava o Ježíšovi.
13. duben 2025 9:27
Kultura, Praha

Velikonoční trhy v centru Prahy plné barev a zábavy

Velikonoční trhy jsou radostnou oslavou jara. V Praze oživí Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, náměstí Míru, Mariánské náměstí nebo Dvořákovo nábřeží. Chybět nebudou staročeské zvyky a tradice, velikonoční zboží pro radost, dobré jídlo a nápoje pro zahřátí. Na pódiích se vystřídají stovky umělců a folklórních vystoupení. Trhy myslí i na program pro děti a objevíte nejedno překvapení. Jaký hluk například vydává čtyřmetrová hrkačka?
10. duben 2025 19:54
Životní styl, Praha

Motýli v trojské Botanické zahradě vás přivábí kouzlem přitažlivosti

Jako každý rok pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy výstavu tropických motýlů, takže i letos máte možnost obdivovat lehkost a kouzlo těchto zástupců hmyzu. Staňte se svědky jejich zrození a vzdušných tanců. Zároveň se vám odhalí mnohá tajemství z jejich života, letos se výstava zaměří na kouzlo přitažlivosti mezi rostlinami a těmito nádhernými opylovači. Skleníkem Fata Morgana budou poletovat stovky krásných tropických i evropských druhů a svou krásou okouzlí nejen dospělé, ale rozzáří oči zejména dětem, pro které jsou motýli synonymem pohádkových kouzel a lesních víl. Výstava začíná 11. dubna a potrvá až do 25. května 2025. Navštívit ji můžete od 9 do 19 hodin denně kromě pondělků, kdy je skleník uzavřen. Přijďte a objevte kouzlo motýlů na vlastní oči a nechte se obletovat!
10. duben 2025 16:00
Příroda, Praha

Gorilka Gaia v Zoo Praha slaví první rok – přijďte na sobotní oslavu!

V sobotu 12. dubna 2025 uplyne rok od narození Gaiy. Jméno teprve druhému mláděti gorily nížinné v pražském pavilonu Rezervace Dja loni vybrala a udělila světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Gaia je ve svém necelém roce houževnatým mládětem, které si nejčastěji hraje se svou o čtvrt roku starší sestrou Mobi. Oslavy v Rezervaci Dja začnou v sobotu v 10 hodin, přičemž dárek dostane Gaia v 15 hodin.
10. duben 2025 8:00
Příroda, Praha

Dostihová sezóna v Chuchli se rozjíždí

Závodiště v pražské Chuchli vstupuje do nové sezóny 2025 vždy v první polovině dubna. Slavnostní zahájení a Velká dubnová cena se sice již jela, ostatní velké závody letošní sezóny však na koně, závodníky i diváky čekají! Těšit se můžete například na Pony Cup v parkuru, Velikonoční dostihový den nebo Memoriál Jany Holé. Nejvýznamnější dostih první části sezóny 104. Velká jarní cena proběhne 11. května 2025.
9. duben 2025 14:00
Letní sporty, Praha

Česko ve filmu: Jiřina Bohdalová, královna filmového humoru

Jiřina Bohdalová. Jméno, které rezonuje napříč generacemi, ač je to k neuvěření. Žena, která nejen že přežila všechny režimy, ale každý z nich si podmanila svým nenapodobitelným hlasem a smyslem pro humor. Její role sahají od princezen po čarodějnice a od dramatu po grotesku – Jiřina prostě umí všechno. Připomeňte si ji s Kudy z nudy skrze filmy, ve kterých zanechala nesmazatelnou stopu.
9. duben 2025 8:23
Kultura, Praha