Tradiční plochodrážní závod motocyklů se koná na ploché dráze v Pardubicích – Svítkově. Zlatá přilba je nejstaší plochodrážní závod na světě, jezdí se od roku 1929. Každoročně se Zlaté přilby účastní jezdci světové špičky a nejlepší domácí jezdci.
Na plochodrážním stadion v Pardubicích – Svítkově bude hodně živo. Bohaté menu láká především na 74. ročník Zlaté přilby města Pardubic, který je v současnosti nejstarším pravidelně pořádaným závodem tohoto druhu na světě.
Závod se poprvé uskutečnil v roce 1929 a byla to událost. Jelo se na slavném dostihovém závodišti a byl to tak trošku symbol té doby. Celkem patnáctkrát se zde sešli příznivci tohoto sportu, aby na travnaté dráze dlouhé 2 400 metrů sledovali nádherné boje, které už mnozí z nás znají pouze ze starých filmových záběrů. Byla to nádherná doba a na jména tehdejších předválečných vítězů se dnes díváme jako na jména hrdinů. Devět ročníků se stihlo uskutečnit než přišla první velká přestávka zaviněná válkou. Zdeněk Pohl a Franta Juhan byli jedinými muži, na jejichž počest právě v té době zazněla naše státní hymna. Po válce se uskutečnilo dalších šest závodů na travnaté dráze v neuvěřitelném období sedmnácti let, do kterých se zahrnuje i desetiletá přestávka zaviněná dobou, jež je známá jako období výstavby socialismu. Mezi vítěze se zapsaly další české legendy tohoto sportu – Hugo Rosák, Jan Lucák, Antonín Kasper senior a také „soutěžák“ Oldřich Klaudinger. Celé toto období přineslo neuvěřitelné stotisícové návštěvy, ale také bohužel pět jmen jezdců, jejichž život skončil právě na této dráze.
Rok 1964, kdy se závod přestěhoval na stávající plochodrážní stadion, přinesl výrazný mezník. Z travnatého závodu se stal klasický a do Pardubic začali nacházet cestu nejslavnější jezdci tohoto sportovního odvětví. Mnozí z nich se pyšnili tituly světových šampiónů. Své mistrovství dokazovali a prokázali pětinásobní mistři světa Ove Fundin a Tony Rickardsson, čtyřnásobný mistr světa Hans Nielsen, trojnásobní šampióni Erik Gundersen a Ole Olsen, ten je dokonce se sedmi vítězstvími nejslavnějším mužem tohoto závodu.
Naopak třeba šestinásobný mistr světa Ivan Mauger a čtyřnásobný šampión Barry Brigss tuto trofej nezískali nikdy. Potěšitelná je skutečnost, že mezi těmito slavnými jmény najdeme česká jména. Jiří Štancl, Tomáš Topinka, Milan Špinka a Antonín Kasper ml. jsou jezdci, kteří ve Svítkově překročili svůj stín a stali se vítězi tohoto prestižního závodu, kdy startovní listiny byly plné slavných jmen.
I letos se pokusí plejáda našich nejlepších plošinářů pokořit světovou elitu. Pokud se jim to opět povede, je toto vítězství o to cennější, že se tak stává v závodě, který se jede jedním z nejspravedlivějších systémů.