Za slovem
motosport nebo
motorsport se skrývá řada sportovních odvětví, která využívají všechno, co má motory. Závodí se v
moderních i historických automobilech,
na motorkách, s náklaďáky i tahači, motokárami, sekačkami, vznášedly, loděmi, čluny, traktory, kombajny i sněžnými skútry.
První motoristické závody se zrodily společně s vynálezem automobilů a motorek. Vlastně je jedno, jestli za vynálezce prvního motocyklu budeme považovat
Louise-Guillaume Perreauxe, který si v roce 1869 nechal patentovat koncept jízdního kola poháněného párou, anebo
Gottlieba Daimlera a Wilhelma Maybacha, kteří v roce 1885 vyrobili motocykly poháněné benzínem a petrolejem. S auty je to jednodušší: za první automobil poháněný spalovacím motorem je považovaný
Benzův patentní motorový vůz číslo 1, vyrobený v roce 1886
Carlem Benzem. Pro Čechy to začalo v roce 1897, když byl v
Kopřivnici roku 1897 vyroben
první vůz Präsident, a v roce 1899, kdy
Václav Klement a Václav Laurin předvedli veřejnosti svůj
první motocykl. Kolébkou motosportu je
Francie, kde se
22. července 1894 uskutečnil na
trati z Paříže do Rouenu vůbec
první automobilový závod na světě.
Rallye Dakar a české legendy
Relativně krátkou historii a silnou českou stopu má jeden z nejslavnějších závodů na světě,
Rallye Dakar. První závod odstartoval
26. prosince 1978. Původně byl známý pod názvem
Rallye Paříž-Dakar, ovšem po několika ročnících se hlavní město
Francie se závodem rozloučilo. Každoroční závod terénních vozidel opakovaně měnil trasu včetně startu a cíle, z
Evropy se dočasně přesunul do
Jižní Ameriky a od ročníku 2020 do
Saúdské Arábie. Jezdí se pravidelně v lednu.
Závod se jezdí v obtížném terénu s písečnými dunami, blátem, travnatými pláněmi a skalami, a tak se místo klasických soutěžních strojů používají upravené terénní speciály. Délka etap se pohybuje od několika desítek kilometrů do stovek kilometrů denně. Dakaru se účastní řada posádek s českými jmény, jel ho například i
Tomáš Enge,
jediný český závodník ve Formuli 1. Historicky nejúspěšnějším Čechem je
Karel Loprais (1949–2021).
Český automobilový závodník se na start legendární soutěže poprvé postavil v roce 1986, tehdy se mu ale do cíle dojet nepodařilo. Během své kariéry
dokázal tento závod s kamionem šestkrát vyhrát, čtyřikrát byl druhý a dvakrát třetí. Dnes se s jedním z nejúspěšnějších závodníků slavné soutěže a jeho úspěchy podrobně seznámíte v
Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.
Jeho žákem a následovníkem v soutěžích kamionů je jeho synovec
Aleš Loprais (*1980), který se s ním sešel v jedné posádce jako navigátor při závodě roku 2006. První zlato na Dakaru 2024 v kategorii kamionů vybojoval se svým týmem
Martin Macík (*1989), v roce 2025 si dojel pro vítězství podruhé.
Není motorka jako motorka
Automobily i motorky s námi zkrátka žijí už pěkně dlouho, a stejně dlouho se na nich také závodí. Zdaleka nejde jen o
závody v rychlosti, ale také
do vrchu, ve vytrvalosti, ve zručnosti, orientaci, pravidelnosti nebo o nejkrásnější skoky a triky. Samozřejmě se podle svého využití liší i závodní stroje: podobně jako existuje spousta kategorií
automobilového sportu a každá má svá vlastní pravidla a nařízení, mezi motorkami rozlišujeme
mopedy a malé motocykly, skútry, cestovní, terénní a enduro motocykly, cruisery, choppery a scramblery, závodní silniční motocykly a plochodrážní motocykly, kaskadérské motocykly a další.
Motocyklové závody v Pacově
Jedna z rozšířených motorkářských legend tvrdí, že myšlenka na založení mezinárodní motocyklové federace se zrodila u nás, v
Pacově.
Mezinárodní federace motocyklistů sice byla oficiálně založena v prosinci 1904 v Paříži na prvním kongresu FIM, a ve Francii na dourdanském okruhu se také jely první dva závody, první z nich ještě před oficiálním založením federace. Když se ovšem o dva roky později konaly první mezinárodní závody
Coupe Internationale, jely se na území
Rakouska-Uherska, a právě na
Pacovském okruhu. Domácí jezdci tu ale závodili už o rok dřív, kdy se v Pacově jely kvalifikační vylučovací závody pro Dourdan.
Na webu města Pacova se milovníci motocyklové historie dočtou, že závod se na
Pacovském okruhu jel
8. července 1906 za účasti firem ze čtyř zemí a deseti závodníků, po třech z
Anglie,
Francie a
Rakouska,
Německo zastupoval jediný závodník. Trať okruhu měřila 62,2 km, start a cíl byly jihozápadně od Pacova na silnici k
Táboru. Závod měl tři kola, dokončili jej pouze čtyři jezdci a celkový výsledek byl jednoznačný pro Rakousko. Vítězem se stal Nikodém, druhé místo obsadil Obruba (oba Češi), třetí skončil Angličan H. Collier a čtvrtý dokončil závod Němec Retienne. Další závod o mezinárodní závod o Coupe Internationale se sice již nikdy nekonal, ovšem vrcholnou sportovní i společenskou událost dodnes připomíná
stálá výstava Pacov a motocyklový sport v
Městském muzeu Antonína Sovy,
motokrosové závodiště na Propadě,
veterán rallye a další akce. Slávu Pacovského okruhu připomíná rovněž pamětní deska osazená v roce 2006 na hostinci Na Panské.
Mistrovství světa silničních motocyklů: motorky tu byly první
Také nejstarší motoristické mistrovství světa patří motorkám: první ročník
Mistrovství světa silničních motocyklů se konal již v roce 1949, zatímco
mistrovství světa Formule 1 bylo založeno o rok později. I když závody nikdy nevyhrál žádný z českých jezdců, fandové motoristického sportu jistě znají jména jako
František Šťastný, Gustav Havel, Bohumil Staša a
Stanislav Malina, Filip Salač, Karel Abraham či
Jakub Kornfeil.
Stejně jako se mění stroje, mění se i pravidla a závodní dráhy: už od konce osmdesátých let minulého století se
Mistrovství světa silničních motocyklů jezdí na bezpečných specializovaných automotodromech a uzavřených závodních okruzích. Dříve převažovaly dočasné přírodní a městské okruhy, včetně slavné
Tourist Trophy na ostrově Man nebo závodů na
trati Velké ceny v
Brně. Právě tam se
jezdívaly závody Grand Prix ČR v rámci MotoGP mezi roky 1965 až 1982. Po dokončení závodního Masarykova okruhu se závody přesunuly do lesů nad Brno.
Česká republika ale drží zajímavé prvenství: po
závodní trati TT Circuit Assen v
Nizozemsku má
Automotodrom Masarykův okruh na kontě nejvíc závodů motocyklového šampionátu v historii tohoto sportu. Od roku 2025 se
závody Grand Prix ČR na Masarykův okruh po několikaleté přestávce vrací, novým pořadatelem bude
Autoklub ČR a nový majitel
Automotodromu Brno.
Zajímavosti o motosportu
- Kolébkou českého motokrosu je Stříbro. Na zdejší motokrosové trati se 18. července 1948 jel vůbec první oficiální motokrosový závod na území tehdejšího Československa.
- Legendou první republiky se stala automobilová závodnice Eliška Junková. Vydejte se s ní a Kudy z nudy na výlet po trati slavného závodu ze Zbraslavi do Jíloviště.
- Na Kudy z nudy nás závody a nejlepší motoristické akce baví! Nabídneme vám třeba tradiční motocyklový závod Jarní cena Brna & International sidecar Trophy, který se jezdí na Automotodromu v Brně.
- Součástí Rallye Šumava bývá také mistrovství Evropy historických vozů Historic Vltava Rallye.
- Populární je i Rallye Český Krumlov, Bohemia Rallye v Mladé Boleslavi, Barum Czech Rally Zlín a Ecce homo na trati ve Šternberku, tradiční mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu.
- Plochodrážní okruh na Markétě v Praze je jediný stadion, který bez přestávky už desítky let hostí závody mistrovství světa na krátké ploché dráze seriálu FIM Speedway Grand Prix, Memoriál Luboše Tomíčka a další závody.
- Na závodní trati v Hořicích se jezdí už od roku 1936, a každý rok se tu koná legendární závod 300 zatáček Gustava Havla. Historii motocyklových závodů přibližuje i Muzeum Czech Road Racing. A rarita? Na okruhu sice není 300 zatáček, protože se sčítaly zatáčky z více kol, ale od roku 1936, kdy se jel první oficiální závod, je okruh až na jednu zatáčku stále stejný. Hořicím to závidí celá Evropa, protože se tak dají porovnávat časy Gustava Havla a současných závodníků.
- Na trati v Kramolíně u Nepomuku se jezdí Mistrovství světa v sajdkárkrosu.
- Na Autodromu v Mostě se již přes třicet let jezdí Czech Truck Prix, závod evropského šampionátu tahačů. V posledních letech jej doplňují závody evropské NASCAR Whelen Euro Series.
- V Pardubicích se každý rok koná Zlatá přilba města Pardubic, tradiční plochodrážní mítink světového významu a nejstarší plochodrážní závod na světě.
- Hledáte další závody? Podívejte se na Kudy z nudy do kalendáře motoristických závodů, akcí, srazů a veletrhů.
- Pro milovníky veteránů máme tipy na srazy veteránů, burzy, spanilé jízdy a akce, kde si prohlédnete krásné staré stroje.
První automobilový závod se konal 22. července 1894 na trati z Paříže do Rouenu ve Francii.
Za vynálezce prvního motocyklu poháněného benzínem jsou považováni Gottlieb Daimler a Wilhelm Maybach, kteří jej vyrobili v roce 1885.
Ve Stříbře se nachází kolébka českého motokrosu, kde se 18. července 1948 jel první oficiální motokrosový závod na území tehdejšího Československa.
Rallye Dakar se původně jel pod názvem Rallye Paříž-Dakar, ale po několika ročnících se z Paříže přesunul. Měnil svou trasu a z Evropy se přesunul do Jižní Ameriky a později do Saúdské Arábie. Jezdí se v lednu a trasa zahrnuje obtížný terén s písečnými dunami, blátem, travnatými pláněmi a skalami.
V roce 1949 se konal první ročník Mistrovství světa silničních motocyklů, což je nejstarší motoristické mistrovství světa.
Karel Loprais byl český automobilový závodník, který se účastnil Rallye Dakar a dokázal tento závod s kamionem vyhrát šestkrát. Byl také čtyřikrát druhý a dvakrát třetí.
V Městském muzeu Antonína Sovy v Pacově je stálá výstava věnovaná historii motocyklových závodů, konkrétně Pacovskému okruhu, a dalším zajímavostem spojeným s motocyklovým sportem v této oblasti.
Na Masarykově okruhu v Brně se konají motocyklové závody jako součást Grand Prix České republiky v MotoGP. Od roku 2025 se na tento okruh vrátí po několikaleté přestávce.
Plochodrážní stadion Markéta v Praze je jediným stadionem, který bez přestávky hostí závody mistrovství světa na krátké ploché dráze v rámci seriálu FIM Speedway Grand Prix.
Rallye Český Krumlov je populární motoristická akce v České republice, která patří do mistrovství České republiky v rallye. Nabízí nejen sportovní zážitky, ale také představuje významnou kulturně-společenskou událost pro region.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.