Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Karlovarský kraj nebo navštivte
Výstavy v celé ČR.
Muzeum Cheb ve spolupráci s Historickým Muzeem v Řezně a městem Neustadt am Kulm připravilo pro své návštěvníky archeologickou výstavu o raně středověkých dějinách Chebu a jeho nejbližšího západního sousedství.
Návštěvníci na výstavě objeví dávný slovanský svět tohoto regionu a okolí v období od 6. do 12. století, pokud možno v co nejširším kontextu. Tradiční zájem nejen odborníků, ale i široké veřejnosti je věnován pohřbívání, hrobům a výbavě zemřelých. Proto i značná část představovaných artefaktů pochází především z pohřebišť; jedná se například o meče, nože nebo sekery, dále pak ocílky, brousky a hroty šípů. Mezi nejzajímavější nálezy lze řadit předměty ze žárového pohřebiště z Řezna-Groβprüfeningu, zcela unikátní kolekci stříbrných šperků z lokality Matzhausen či kolekce záušnic pocházejících z pohřebišť na Chebském hradě, v Horních Lomanech a Třebeni.
Neméně zajímavou složku historického osídlení tvoří hradiště, opevněné polohy, které byly sídly místních elit. Takováto centra se nacházela například v Chebu, v místech dnešního hradu, či na hoře Rauher Kulm nedaleko města Kemnath. Nedílnou součástí každodenního života byly taktéž předměty denní potřeby, především keramika, ale i kovové artefakty. Ty dokreslují technologickou vyspělost a manuální zručnost našich předků.
Podstatnou složkou zmizelého světa Slovanů z Ponábí a z horního Poohří byl taktéž duchovní život. Do toho lze nahlédnout prostřednictvím již zmiňovaného pohřbívání, ale taktéž skrze samotné artefakty. Motivy, určené k jejich výzdobě, ale též samotné předměty symbolicky vyjadřovaly postoj svých majitelů. Zde lze jmenovat především křížky jako symboly křesťanství, které postavilo zdejší obyvatele po bok západní latinské Evropy.