ÚvodAktualityNa českoněmecké výstavě v Chebu poodhalíte svět dávných Slovanů
Sbírku dávných slovanských artefaktu je možné zhlédnout až do 15. cervna
Kultura

Na českoněmecké výstavě v Chebu poodhalíte svět dávných Slovanů

  • 19. dubna 2014
Společnou výstavou se rozhodli představit historii slovanského osídlení česko-bavorského pohraničí archeologové z Česka a Německa. Sbírku dávných slovanských artefaktů z nálezů na obou stranách dnešní česko-německé hranice je možné zhlédnout až do 15. června v chebském muzeu. Představí se vám zde věci z běžného i duchovního života našich předků.

Hliněné nádobyVýstava "Archeologie bez hranic – Slované v Horní Falci a na Chebsku" přiblíží všem milovníkům historie dávný zmizelý světa Slovanů z Ponábí a z horního Poohří, v období od 6. do 12. století. Velká část expozice je věnována pohřbívání, hrobům a výbavě zemřelých, kde uvidíte například meče, nože nebo sekery, brousky či hroty šípů.

Protože je výstava zároveň sondou do života starých Slovanů, jsou její součástí i předměty denní potřeby, především keramika ale i kovové artefakty. Mezi nejzajímavější nálezy patří zcela unikátní kolekce stříbrných šperků z lokality Matzhausen či soubor záušnic pocházejících z pohřebišť na Chebském hradě, v Horních Lomanech a Třebeni. K unikátním nálezům se řadí také například pět mečů z kvalitní a tehdy vysoce ceněné damašské oceli.

Podstatnou složkou života Slovanů bylo také duchovno. Do toho lze nahlédnout prostřednictvím rituálu pohřbívání, ale zejména díky samotným artefaktům. Motivy, určené k jejich výzdobě, ale i samotné předměty symbolicky vyjadřovaly postoj svých majitelů. Zde lze jmenovat především křížky jako symboly křesťanství, které postavilo zdejší obyvatele po bok západní latinské Evropy.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí Kultura

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Chebský hrad – zimní prohlídky

2. 11.30. 3.
Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani v zimním období.

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům Kultura

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Další aktuality

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 1. listopadu 2024. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

Výlet do Karlových Varů by nebyl kompletní bez návštěvy sklárny Moser. Cestu za kouzlem křišťálu můžete pojmout jako návštěvu sklářské huti, do prodejní galerie anebo muzea. Během prohlídky muzea poznáte více než 160 let historie sklárny od nejstarší tvorby po současné kolekce i známé majitele luxusních křišťálových děl Moser. Uvidíte i poutavý film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla a v případě zájmu budete mít k dispozici audio průvodce, který vám umožní vlastní tempo prohlídky.
19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Vychutnejte si snovou podzimní procházku v zámeckém parku Kynžvart u Mariánských Lázní

Málokde v Česku najdete tak půvabný a zároveň dramatický anglický park jako právě okolo zámku knížete Metternicha v Kynžvartě na Karlovarsku. Ojedinělé spojení klasicistní architektury, romantických parkových staveb a kultivované krajiny vytváří neopakovatelný klidný dojem, který si návštěvník odnese s sebou domů, často do hektického města. Udělejte si hezkou procházku parkem, jenž na podzim dýchá klidem i romantickou atmosférou. Do zámku lze zavítat až do konce listopadu!
13. říjen 2024 10:54
Příroda, Karlovarský kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Chebsko a do nejzápadnějšího výběžku Česka

Chystáte se do nejzápadnějšího výběžku Čech? Na Kudy z nudy vám prozradíme, která místa rozhodně nesmíte vynechat. Procestujeme toho opravdu hodně, od Chebu přes Františkovy Lázně až po Aš. Líbit se tu bude milovníkům rozhleden, přírody i památek. A protože další zajímavé cíle leží jen kousek za hranicí, podíváme se i k sousedům do Německa.
10. říjen 2024 15:12
Letní sporty, Karlovarský kraj

Lázeňský festival jablek s oslavou 50 let CHKO Slavkovský les se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 6. října 2024 se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních třináctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
1. říjen 2024 16:57
Gurmánská turistika, Karlovarský kraj

Premonstrátský klášter v Teplé nabízí prohlídky po celý rok

Premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní můžete vidět i mimo hlavní turistickou sezonu. V klášterní knihovně od stavitele Josefa Schaffera je přibližně 100 tisíc výtisků, z toho 660 rukopisných kodexů. To z ní dělá největší klášterní knihovnu v Česku. Návštěvníky zve klášter na prohlídku a kulturní akce celoročně s výjimkou ledna, kdy je zavřeno.
30. září 2024 6:18
Památky, Karlovarský kraj