Výstava "Archeologie bez hranic – Slované v Horní Falci a na Chebsku" přiblíží všem milovníkům historie dávný zmizelý světa Slovanů z Ponábí a z horního Poohří, v období od 6. do 12. století. Velká část expozice je věnována pohřbívání, hrobům a výbavě zemřelých, kde uvidíte například meče, nože nebo sekery, brousky či hroty šípů.
Protože je výstava zároveň sondou do života starých Slovanů, jsou její součástí i předměty denní potřeby, především keramika ale i kovové artefakty. Mezi nejzajímavější nálezy patří zcela unikátní kolekce stříbrných šperků z lokality Matzhausen či soubor záušnic pocházejících z pohřebišť na Chebském hradě, v Horních Lomanech a Třebeni. K unikátním nálezům se řadí také například pět mečů z kvalitní a tehdy vysoce ceněné damašské oceli.
Podstatnou složkou života Slovanů bylo také duchovno. Do toho lze nahlédnout prostřednictvím rituálu pohřbívání, ale zejména díky samotným artefaktům. Motivy, určené k jejich výzdobě, ale i samotné předměty symbolicky vyjadřovaly postoj svých majitelů. Zde lze jmenovat především křížky jako symboly křesťanství, které postavilo zdejší obyvatele po bok západní latinské Evropy.