„Nechci, aby mě někdo zotročoval a sama nechci zotročit nikoho.“ Kiba Lumberg. Černý motýl je výstava děl finské umělkyně Kiby Lumebeg, lidskoprávní aktivistky, spisovatelky a rebelky, která se vymanila z konzervativního romského společenství Kale.
„Nechci, aby mě někdo zotročoval a sama nechci zotročit nikoho.“ Kiba Lumberg
Od 17. 5. se v prostorách Muzea romské kultury můžete těšit na vskutku lákavou podívanou. Výstava Černý motýl Muzea romské kultury představí inspirativní i provokativní osobnost — Kibu Lumberg (*1956), umělkyni, spisovatelku a lidskoprávní aktivistku. Název výstavě dalo klíčové dílo Kiby Lumberg, instalace Černý motýl, která byla v roce 2007 vystavena na Benátském bienále v historicky prvním romském pavilonu. Černý motýl je stejně tak názvem první části jejího autobiografického románu z trilogie Memesa, kterou letos, v češtině poprvé, vydá nakladatelství romské literatury KHER.
V konzervativní a silně patriarchální kultuře finské romské komunity Kale, v níž Kiba Lumberg vyrůstala, přijímají dospívající dívky svou tradiční ženskou roli jakýmsi přechodovým rituálem: obléknou si těžkou sametovou sukni. Sukně symbolizuje jejich status, nekonformní Kiba Lumberg ji však vnímá jako vězeňskou uniformu. Proti tradici se vzbouřila a společenství opustila. Následně prolomila tabu mlčení, když ve finské společnosti svou tvorbou otevřela citlivé i bolestné téma podřízeného postavení žen a dětí mezi Kale. Dočkala se za to kritiky i výhrůžek smrtí.
Dílo Kiby Lumberg hluboce ovlivnily její osobní zkušenosti s vícenásobnou marginalizací skrze etnický původ, gender a sexuální orientaci. Ve své tvorbě zkoumá témata jinakosti, svobody a samoty. Nemůže jinak, takový je její život. Svými obrazy a knihami sděluje nepopsatelné. Odsud plyne síla i přesah jejího díla — vyjadřuje emoce, s nimiž se dokáže ztotožnit každý.
Přijměte tuto novou výstavu Muzea romské kultury Černý motýl, plnou zářivých barev a symbolů, jako výzvu k zamyšlení i diskusi.
Výstava vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Statutárního města Brna. Výstava se koná pod záštitou Pasiho Tuominena, velvyslance Finska v České republice, a JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky statutárního města Brna.
Poznejte provokativní tvorbu Kiby Lumberg na výstavě 'Černý motýl' v Muzeu romské kultury. Inspirace, barvy a diskuse.
Kiba Lumberg je finská umělkyně, spisovatelka a lidskoprávní aktivistka, která se vymezuje proti konzervativnímu romskému společenství Kale.
Instalace 'Černý motýl' symbolizuje boj za svobodu a odpor proti tradičním společenským normám.
Výstava se koná v Muzeu romské kultury.
Kiba Lumberg zkoumá témata jinakosti, svobody a samoty, vyjadřujíc spojitost s emocemi vyplynulými z jejích osobních zkušeností.
Kiba Lumberg se vzepřela tradičním normám své komunity a opustila ji, čímž prolomila tabu mlčení o postavení žen a dětí.
Její dílo představuje otevření diskuse o citlivých a bolestných tématech, jako je podřízené postavení žen a dětí v komunite Kale.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.