Společnost Putovní výstavy CZ představuje na nedávno zpřístupněném zámku v Červené Řečici unikátní výstavu České korunovační klenoty na dosah.
Svatováclavský poklad s korunovačními klenoty se vystavuje při slavnostních příležitostech vždy v Praze. Nemůžete v uvedené dny vyjet anebo se bojíte stání v dlouhé frontě? Věrné mistrovské repliky aktuálně vystavujeme na zámku Červená Řečice v srdci Vysočiny. Výstavu doplňují ještě další artefakty – královský plášť, královský meč, slavnostní šaty Marie Terezie či jedinečný řád Svatého rouna. Neschází ani kopie slavného Pražského Jezulátka. Na jednom místě a na dosah najdete stěžejní tuzemské skvosty.
Příběh korunovačního kompletu je navždy spojený s dějinami české státu. Začal se psát společně s panovníkem
Karlem IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další předměty, které dnes tvoří základ
svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. Svatováclavskou korunu nechal zhotovit Karel IV. ke své korunovaci r. 1347, ale ještě na sklonku svého života ji nechal přepracovat do současné podoby.
Mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a meče lze výjimečně možné vidět také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích, setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem.
V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) se používaly při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes.
Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro
Ferdinanda I. Habsburského. Současný komplet použil jako první panovník až
Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj historický i symbolický význam.
Autorem znamenitých replik
korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků,
legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské či lombardské koruny.
Detaily postupů výroby zachycuje doprovodné video. Přesnou repliku korunovačního meče zhotovil zbrojíř Patrick Bárta. V originále jsou skutečně zapracovány části z 10. století, odkazující na svatého Václava.
Výstavu klenotů obohacuje ještě další výstava
Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími. Formou informačních panelů a doprovodných exponátů se návštěvníkům představují nejen osobnosti, ale co nejvěrněji také doba, ve které žily a vládly.
Na korunovaci zastává nezastupitelnou roli arcibiskup. První pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic se opět propojuje s vládou Karla IV. Právě Červená Řečice bývala venkovským sídlem pražských biskupů a arcibiskupů, kteří sem z Prahy zajížděli. Na výstavě se dozvíte, kteří panovníci a arcibiskupové se ve funkci sešli.
Výstava České korunovační klenoty na dosah je přístupna na
zámku Červená Řečice každý den. Končí v pátek 22. 11. 2024 v 16 hodin. Přístup je bezbariérový, výstava je dostupná i pro vozíčkáře. Po dohodě s personálem lze vjet až na nádvoří přímo ke vchodu. Návštěvníci s platnou vstupenkou si následně mohou prohlédnout také první a druhé zámecké nádvoří a expozici o moru. Výstava není součástí komentované prohlídky zámku, návštěvníci si ji prochází samostatně. Školy a zájezdy mají předem kontaktovat pracovníky zámku:
M: 602 317 575 E: kastelan@cervenarecice.cz
Zámek Červená Řečice se nachází jen 15 km od sjezdu Humpolec (90 km na D1) a 12 km od Pelhřimova.