Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu zaplaví od 4. do 13. října Prahu kulturním adrenalinem.
Letošní 29. ročník zahrnuje zahraniční a česká divadelní představení a premiéry, site-specific projekty, dílny a workshopy.
Festival se koná od roku 1996 s cílem prezentovat současné inovativní divadelní projekty a každoročně zde vystoupí zhruba 20 souborů z celého světa. Specifikum tohoto festivalu spočívá především v oživování netradičních objektů pražské architektury divadlem. Zapojuje umělce tam, kde je nikdo před tím neviděl.
Centrem dění, jak výtvarným, tak divadelním, se stane tentokrát budova Hybernská 2 na Praze 1. Festival, jehož ústředním tématem je VNITRO, se v Praze uskuteční od 4. do 13. října 2024 a dalšími festivalovými místy budou vršovický Vzlet, divadlo Alfred ve dvoře a ARCHA+.
Loni, kdy se výtvarná a divadelní část rozdělily do dvou různých období roku, se festival letos opět vrací k formátu společného podzimního uvedení. V divadelní části programu bude uvedeno hned 7 českých a 5 zahraničních premiér.
Soubor současného fyzického divadla Burkicom uvede svou novinku Slunce, která je apokalyptickou sci-fi o lidskosti, obrazem konce, který si přejeme zažít. Jana Látalová, Marta Trpišovská, Lea Švejdová připravují inscenaci Stojíme v pohnutí, která je pohybově hudební expanzí do světa pohřebních rituálů, tradice plaček a oplakávačů, v kontextu historie i současnosti. Děti U je divadelní multižánrový projekt na podporu dětské paliativní péče v podání souboru Tantehorse a ohledává umělecké uchopení tématu naděje na dobrý život. Největší záhadu rozhlasového vysílání bude rozplétat soubor Vosto5. Tragédie Liblice je amplifikované mysteriózní krimi, ve kterém se spojuje tradiční poetika Vosto5 se špionážním thrillerem Costa-Gavrasovského ražení a pokleslou televizní kriminálkou.
Ze zahraničních tvůrců se českému publiku představí například Francouz Antoine Defoort. Inscenace Elles vivent (Ony žijí) je dle plátku Libération jediným divadelním představením o politice, na které by se diváci v této době měli jít podívat. Mexičanka Cristina Maldonado zve na své imerzivní dílo Infinite Game, vytvořené z příběhů a zkušeností lidí z různých zemí světa. U společného stolu vyzývá k meditaci nad každodenními praktikami souvisejícími s pamětí, trvalostí, kontinuitou a materiálními vztahy mezi živými a mrtvými. Kolektivní paměť je pak tématem inscenace Kono atari no dokoka francouzské choreografky Martine Pisani a japonsko-rakouského performera Michikazu Matsune, která měla světovou premiéru v loňském roce na festivalu v Avignonu. Rozšířený filmový zážitek, koncert i představení přinese norský multi-umělecký kolektiv VERDENSTEATRET, belgický ansámbl Voetvolk pak ohromí výbušnou a akční malířskou performance WASCO!, která z pohledu dětí a dospívající mládeže odhalí to, jak by vypadala svoboda, kdyby měla tvar.
Společně s divadelní částí se v prostorách Hybernské 2 uskuteční výtvarný výstavní projekt Místa činu, a to pod kurátorským vedením Kristýny Hájkové a Radka Wohlmutha. Součástí tohoto programu budou komentované prohlídky, diskuze a další doprovodný program.