Harmonie nebe a země
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Plzeňský kraj nebo navštivte Historické a vojenské akce v celé ČR.
Národní památkový ústav a Bezejmenná čajovna srdečně zvou na víkend čajové a japonské kultury na zámku Kozel se zastřešujícím názvem Harmonie nebe a země, který se bude konat ve dnech 22. a 23. 6. 2024 pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy.

V letošním roce uplyne 20 let, co se na zámku Kozel konal I. ročník Festivalu čajové kultury. Tehdy ho zaštítil primátor města Plzně Jiří Šneberger a velvyslanec Japonska v ČR Koichi Takahashi. Festival se zaměřoval převážně na představení tradičních japonských estetických disciplín a umění -  výtvarného umění, kaligrafie, hudby, divadla, ale i na umění tvarování bonsají a čajového obřadu. Tento nesmělý počin se postupně rozrostl na pořádání Japonských dní ve spolupráci s městem Plzní a partnerským městem Takasaki; později přibyly četné projekty v koprodukci s Česko-japonskou společností, například festival soudobého japonského filmu Eigasai, mnoho uměleckých výstav a především rozsáhlý mezinárodní projekt Japan fest 2015 v rámci EHMK. Rozsáhlá zmínka o těchto aktivitách se objevila i v reprezentativní publikaci Okno do staletí česko-japonských vztahů a zámek Kozel, Bezejmenná čajovna a obec Šťáhlavice se tak vřadily do širokých kulturních mezinárodních souvislostí.

Program:

František Svátek 
Výstava vodních a větrných kinetických objektů

nádvoří zámku
výstava potrvá do 23. 8. 2024 / út – ne 10:00 – 17:00

Mari (Kóhó) Kučera Shinada
Kaligrafie – úlomky ticha

galerie jízdárna 1.p.
22.6. – 29. 9. 2024 / út – ne 10:00  – 17:00

Václav Novák Bonsaje
nádvoří zámku
22. a 23. 6. 2024 / 10:00  – 17:00

Studio Wowood  Designové objekty
zámecká jízdárna
22. a 23. 6. 2024 / 10:00  – 17:00

Stavby s orientální tematikou v historických zahradách ČR
zámecký park
22. 6. – 29. 9. 2024  / 10:00  – 17:00
 

Doprovodný program:
Haikukai s koncertem japonské duchovní hudby na flétnu shakuhachi
Jan Slovák a Marek Matvija
sobota 15:00  – 16:00 / kaple
Poetické představení zenové poezie v podání herce divadla Sklep Jana Slováka a hráče na tradiční sólovou flétnu shakuhachi, kterou studuje u mistra Kifu Mitsuhashiho.

Workshop kaligrafie
sobota 14:00  – 16:00 / jízdárna  
Jednu z významných japonských uměleckých disciplin šo-dó/cestu písma předvede mistryně Mari (Kóhó) Kučerová a japanolog Václav Kučera.

Workshop tvarování bonsají
sobota 11:00  – 13:00 / Lipák
Václav Novák sklízí zasloužené úspěchy s tvarováním bonsají po celém světě od Brazílie až po Čínu
a Japonsko. Své umění zájemcům předvede v rámci dvouhodinové dopolední performance.

Workshop umění luku
sobota 11:00  – 13:00  / zámecký park  
Dlouholetý ředitel Česko-japonské společnosti a japanolog Václav Kučera vás uvede do umění (kjúdó) střelby z japonského luku.

Workshop oblékání japonského kimona
neděle 11:00  – 13:00 / jízdárna

Workshop čajového obřadu
neděle 14:00  – 16:00  / jízdárna
Petr Yamyang Žemla ze školy Urasenke předvede obřadní podávání japonského šlehaného čaje, které má blízko k divadelnímu představení

Divadlo Kjógen
neděle 17:00 / jízdárna
Unikátní brněnský soubor Divadlo kjógen „překvapí zrak, potěší sluch a rozezní srdce“ dvěma tradičními fraškami kjógen (bláznivá slova) – Kučimane (Papouškování) a Urinusubito (Zloděj melounů). Kjógeny jsou zapsány do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO a jejich tradice sahá až do 14. Století. Představení doprovodí krátkým úvodem o historii žánru kjógen japanolog Ondřej Hýbl a je vhodné pro dospělé i děti.

Změna programu vyhrazena.

Provozovatel

Zámek Kozel

Šťáhlavy 67
332 03 Šťáhlavy
WWW:
https://www.zamek...
GPS:
49,670511 13,529784
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Draci na zámku Kozel

Zájemci mohou opět navštívit výstavu Draci a drakobijci v jízdárně zámku Kozel. Návštěvníci se seznámí s plastikami mýtických draků v „životní“ velikosti, drakobijců oděných ve zbroji, jejich zbraněmi a trofejemi. Výstava je určena pro rodiny s dětmi a širokou veřejnost.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Výstava Františka Svátka – Vodní & větrné kinetické objekty

Jako radostná předzvěst nadcházejícího japonského festivalu Harmonie nebe a země, byla spuštěna výstava vodních a větrných kinetických objektů na nádvoří zámku Kozel.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Letní jarmark na zámku Kozel 2024

Oslavte krásné letní dny jedinečnou kombinací tradic, řemesel a skvělého jídla na Letním jarmarku na zámku Kozel!
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Setkání Retro Garážovek

Sraz a výstava veteránů s doprovodným programem.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Koncert trampské kapely Hop Trop

Hraje v původním složení, písničkář Jaroslav Samson Lenk – osmistrunná kytara a zpěv, Ladislav Huberťák Kučera – šestistrunná kytara a zpěv, a Jaromír Šroub Vondra – kontrabas a zpěv, beze změny v obsazení celých čtyřicet pět let, což je zřejmě, nejen republikový, rekord.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Losinský triatlon 2024

Losinský triatlon vznikl před více než deseti lety jako sázka místních sportovních nadšenců. Během pár let se ale proměnil ve významnou akci mikroregionu Radyně. Pravidelně se sem sjíždí i aktivní triatlonisté z Plzně a okolí, nicméně amatérský duch akce se stále udržuje.
Losiná, Plzeňský kraj

Jízdy Plzenecké železnice – provoz na úzkorozchodné trati ve Starém Plzenci

Úzkorozchodná trať v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci se otevírá pro veřejnost několikrát do roka.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Jízdy Plzenecké železnice – provoz na úzkorozchodné trati ve Starém Plzenci

Úzkorozchodná trať v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci se otevírá pro veřejnost několikrát do roka.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Naučná stezka Okolo Kozlu

Naučná trasa v délce 2 km obsahuje celkem sedm informačních tabulí. Děti i dospělí, se na nich seznámí formou čtivého textu, populárních kvízů a zvídavých dotazů například s tématy jako místní lesy, stromy, rostliny nebo živočichové. Nechybí však ani atraktivní téma lesních strašidel a skřítků.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Socha sv. Jana Nepomuckého ve Šťáhlavech

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého ve Šťáhlavech, původně umístěná na mostě přes řeku Úslavu, nyní stojí na podstavci v parčíku vpravo od Kozelské ulice.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Zámek Šťáhlavy

Počátky historie zámku jsou spojeny s Jiříkem Kokořovcem z Kokořova a jeho syny. Jeden ze synů, Karel Kokořovec postavil v polovině 16. stol na návsi tvrz a později ji rozšířil v renesanční zámek.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Kostel sv. Vojtěcha ve Šťáhlavech

Původní šestibokou kapli postavil roku 1638 jeden ze synů Jiříka Kokořovce z Kokořan. Za Černínů roku 1778 byla kaple přestavěna a rozšířena ve stylu K. I. Dienzenhofera.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata se nachází nedaleko obce Šťáhlavy, asi 2,5 km od zámku Kozel. Je typickým představitelem těch hradů, jejichž páni patřili ve své době k obávaným loupeživým rytířům. I když se z hradu mnoho nedochovalo, uchovává osobité si místo v hlubokých lesích romantické kouzlo.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Kaple Povýšení sv. Kříže s hrobkou rodu Černínů

Šťáhlavskou kapli Povýšení sv. Kříže si jako místo svého posledního odpočinku vyvolili poslední majitelé šťáhlavského panství Černínové a Valdštejnové.
Šťáhlavy, Plzeňský kraj

Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok u Milínova

Dřevěný vyhlídkový altánek na Mariině skále najdete v přírodním parku Kornatický potok nedaleko zámku Kozel a hradu Lopata. Dnešní vyhlídka je replikou původní stavby z 19. století, která byla zničena při velké vichřici v 50. letech minulého století.
Milínov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Pod Radyní

Pension Pod Radyní ležící na hlavní silnici ve směru na zříceninu hradu Radyně vám nabízí kvalitní ubytování v 8 pokojích s vlastním sociálním zařízením a restauraci s vynikající kuchyní.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Útulnoff – glamping Milínov

Nádherná útulna v polích nabízí svět sám pro sebe bez signálu a moderních technologií, kde budete usínat a probouzet se s pohledem do přírody. Útulnoff vznikl s jediným záměrem – odpočinout si a načerpat síly. Za nápadem stojí farmář Pavel Moulis.
Nezvěstice, Plzeňský kraj

Restaurace Pizza – bar Český dvůr

Restaurace Pizza – bar Český dvůr ve Starém Plzenci nabízí speciality české i mezinárodní kuchyně včetně pravé italské pizzy. Dále je zde možnost rezervace uvedených prostor k pořádání svateb, rodinných oslav a společenských setkání.
Starý Plzenec, Plzeňský kraj

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness hotel Brdy je nově zrenovovaný, komfortně vybavený hotel, který slouží hostům jako ideální výchozí bod turistických a poznávacích výprav do okolí a místo zasloužené relaxace a pohody. Wellness hotel Brdy se nachází se nedaleko centra města Spálené Poříčí.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Sportpenzion Pohoda – nejen za sportem do Sportpenzionu v Letkově u Plzně

Sport, relaxace a dobré jídlo a samozřejmě ubytování na jednom místě.
Letkov, Plzeňský kraj

Primavera Hotel & Congress centre Plzeň

Moderní čtyřhvězdičkový hotel v Plzni s 94 klimatizovanými pokoji (celkem 240 lůžek), restaurací s venkovní terasou, vinárnou – barem a reprezentativním víceúčelovým kongresovým centrem se sály různé kapacity. Parkovací stání pro 100 aut a 3 busy v areálu.
Plzeň, Plzeňský kraj

Restaurace Na Čabardě

Restaurace V Blovicích na jižním Plzeňsku s příjemným prostředím a výtečnou kuchyní, která se zaměřuje na mezinárodní kuchyni, ale tradiční české pokrmy.
Blovice, Plzeňský kraj

Hostinský pivovar U Bizona v Čižicích

Pivovar U Bizona produkuje pivo vlastní výroby, zhotovené z tuzemských surovin (slad a chmel) nejlepší kvality a z vlastní vody. Používá tradiční českou metodu bez přítomnosti konzervačních činidel, stabilizátorů, barviv, nebo jiných chemických látek.
Čižice, Plzeňský kraj