Klášter Plasy.
Jedinečná šance setkat se s autorem publikace a aktuálně přístupné výstavy Apologie plaské cisterciácké krajiny v ambitové chodbě přízemí konventní budovy. Mgr. et Mgr. Pavel Beneš vás provede panelovou výstavou a seznámí vás s jedinečnostmi zdejší cisterciácké krajiny. A to nejen s těmi prezentovanými, ale i s dalšími, které se do výstavy nevešly a můžete je sami navštívit.- na Velký pátek 18/4/2025 od 11:00 -
Apologie ("Obhajoba") cisterciácké krajiny:
Putovní autorská výstava Centra baroka (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici) se věnuje hodnotám, významu a ochraně krajiny na někdejším panství plaského cisterciáckého kláštera. Jak samotný název napovídá, jedinečná krajina čelí mnoha výzvám, na jedné straně je postupně rehabilitována, na straně druhé potencionální výstavba větrných elektráren hrozí vizuální devastací hodnot, které krajina vytváří.
Důležitou skutečností prezentace současné krajiny je od roku 2019 zapojení do mezinárodního projektu Cisterscapes (Cistercian landescapes connecting Europe), zahrnujícího celkem sedmnáct klášterních krajin Evropy – Německa, Rakouska, Polska, Slovinska a Česka, a především udělení prestižního ocenění Evropské komise „Označení Evropské dědictví“ (European Heritage Label, EHL).
Na deseti výstavních panelech je pojednáno o významných klášterních památkách i drobnějších stavbách, Staré plaské cestě, barokních dvorech, sochách či křížcích, ale také památných stromech, němých svědcích historie krajiny, či rybnících. Výstava zahrnuje nejen vybrané krajinotvorné prvky, ale také představení dosavadních aktivit muzea konaných v krajině (komentované procházky či pěší pouť).
Výstavu bude možné si volně prohlédnout v ambitu přízemí konventu od 4/IV/2025 do 1/6/2025.
Zúčastněte se výstavy Apologie cisterciácké krajiny v Klášteru Plasy a objevte historii a ochranu této jedinečné krajiny s průvodcem autorem.
Hlavním tématem výstavy je hodnota, význam a ochrana cisterciácké krajiny bývalého panství kláštera Plasy.
Výstava se koná v ambitové chodbě přízemí konventní budovy Klášteru Plasy.
Výstava je přístupná od 4. dubna 2025 do 1. června 2025.
Výstavou vás provede Mgr. et Mgr. Pavel Beneš, autor publikace.
Na výstavě se objevují klášterní památky, barokní dvory, sochy, křížky, památné stromy a rybníky.
Projekt Cisterscapes se zaměřuje na propojení cisterciáckých krajin napříč Evropou a zahrnuje klášterní krajiny v zemích, jako jsou Německo, Rakousko, Polsko, Slovinsko a Česko.
Cisterciácká krajina získala prestižní Evropské dědictví (European Heritage Label, EHL) od Evropské komise.
Muzeum nabízí komentované procházky a pěší pouť po krajině.
Na výstavě jsou prezentovány památné stromy, které jsou němými svědky historie krajiny.
Potenciální výstavba větrných elektráren představuje hrozbu vizuální devastace krajiny.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.