Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Pardubický kraj nebo navštivte
Festivaly v celé ČR.
Multi-artový projekt s těžištěm v amatérském, alternativním a undergroundovém divadle. Měl by být pro všechny. Měl by být nabitý a hlavně, měl by být první svého druhu.
Lathife je multižánrový festival, charakteristický svou jiskřivou a pohlcující atmosférou. Během 3 dnů na vás čeká více než desítka inscenací od klasické činohry přes alternu, japonskou frašku až po pantomimu.
ČTVRTEK 14. 11.
Sál Zámku Lanškroun
17:30 Divadelní soubor Škebl: KRYSAŘ
Léta Páně 1284 – Svatá říše římská národa německého – Sasko – Hameln – krysy – mnoho lidí – málo peněz – z radnice skladiště soli – nespokojenost všech. Co dál? Příchodem strakatého pištce do města se události dají do pohybu a pověst, která vzápětí vznikne, brzy překoná hranice Německa a dozná různých podob – včetně podoby české, definované novelou Viktora Dyka z roku 1915. My ale vycházíme z toho, co zapsali bratři Grimmové, dost bylo Dykova a Landova temna! Náš Krysař je vybarvený jako papoušek!
Hrají: Viktor Teichmann, Jarmila Tahalová, Tomáš Zpěvák, Martin Lopour, Matěj Suldovský, Adam Kudláček, Matěj Mareš / Pavel Studený, Antonín Hubený, Daniel Tilman, Eva Janyšková / Ema Adamcová, Adéla Žáková / Oldřiška Urbanová, Šárka Sojáková / Aneta Pelclová, Viktorie Voglová / Kateřina Toncrová, Tereza Dolečková / Michaela Ševčíková
19:30 Divadlo Ve středu: PŘES PŘÍSNÝ ZÁKAZ DOTÝKÁ SE SNĚHU
Přes přísný zákaz dotýká se sněhu je divadelní komedie s prvky frašky, kterou napsal známý plzeňský dramatik, herec a režisér Antonín Procházka v roce 2003. Hlavním hrdinou je Eda – bílý kůň, právě propuštěný z vězení, které na něm zanechalo hluboké stopy. Jeho manželka si za jeho nepřítomnosti pořídila milence, a tak Eda není doma očekáván s nadšením. Navíc se ženin milenec zalíbí i Edovi, jehož sexuální preference vězení také pozměnilo. Eda je pod dozorem sociální pracovnice, která mu má pomoci s adaptací na svobodu; do děje ještě vstupují další postavy… Hlavní hrdina se postupně zamotává do sítě nedorozumění a komických situacích….
Režie: Vladimíra Reslerová, hrají: Alena Kolomá, David Najbrt, Karel Melezínek, Dana Faltejsková/Libuše Švubová, Jitka Melezínková, Tereza Kylarová/Hana Procházková/Libuše Švubová, Jan Frank, Pavel Studený, Radek Lepka
PÁTEK 15. 11.
Sál LArtu
18:00 Zlý sen Dona Juana
Hudebně dramatická koláž s nadsázkou mapuje a zkoumá základní problematiku značně rozporuplné archetypální postavy, která byla v průběhu staletí nesčetněkrát dramatizována a zhudebňována.
Mezi nejznámějších autory historických zpracování Dona Juana patří Tirso de Molina, Moliére, W. A. Mozart, J. B. Shaw, Albert Camus a další, za zmínku stojí i odvážné současnější pojetí dramatika Petera Handkeho.
V roce 2018 vznikl pro Jihočeské divadlo autorský projekt Magdaleny Švecové s názvem Don G. původní text k němu napsal Jan Šotkovský.
Současná adaptace je obohacena řadou hudebních čísel, zejména z oper W. A. Mozarta a jeho současníků.
Účinkuje soubor složený převážně z absolventů pražské konzervatoře. Na klavír spoluúčinkuje Kristýna Marková
V hlavních rolích: Jana Podpěrová, Jonathan Ditrich, Johanka Kopačková, Jaroslav Parma, Ester Rosenfeld, Veronika Potěmkina, Kateřina Kurcová, Jana Hozmanová, Filip Jelínek, Klára Findeisová, Mikuláš Perla. V.I. P. host večera – Miloš Horák (sólista Národního divadla)
19:30 Divadelní spolek Jirásek: LAKOMEC
Světoznámá komedie Moliéra vysmívající se chamtivosti, kupčení s city, marnivosti a nafoukanosti sehraná jako divadlo na divadle. Divadelní klub Jirásek si hraje s motivy, situacemi, buduje vlastní poetiku jednotlivých figur, posouvá děj směrem k dnešku . Hlavní snahou je projasnit alespoň na chvíli zachmuřený obraz dneška pomocí fantazie, hravosti a tvořivosti.
Úprava a režie: Václav Klapka Scéna a kostýmy: Renata Grolmusová Hudba: Marek Kučera Hrají: Václav Klapka/Karel Bělohubý, Iveta Vrabcová, Vít Šťastný, Tereza Šťastná, Cyril Grolmus, Dita Krčmářová, Jiří Gottlieber, Pavel Landovský
Sál Zámku Lanškroun
22:00 Divadelní spolek Praškeble Lanškroun: VLAK
Válečný příběh belgického spisovatele Georgese Simenona nás přenese do červnových dnů 1940, kdy probíhala třiačtyřicetidenní bitva o Francii. Hlavní postava Nikolas Lambert, opravář rádií a otec tří dětí, nás seznamuje s paradoxem, když na začátku hry vzpomíná na krátké válečné období Francie jako na nejlepší dny svého života. Válka vytvořila ve hře neviditelné, ale všudypřítomné pozadí, které urychluje události, zjitřuje emoce, maže sociální status lidí a dává naplno vyniknout charakterům osob i jejich morálním hodnotám. Při úprku z obsazované části Francie se spolu s dalšími lidmi snaží dostat na západ do bezpečí a skončí oddělen od manželky a dcery se skupinou lidí ve vagónu pro dobytek. Několik dní společně putují obsazovanou Francií z Fumay do La Rochelle. Nicolase Lamberta osud vtěsná do tísnivého prostoru s řádovou sestrou, maminkou Odette s dítětem, kriminálníkem Rogerem, tanečnicí Brigitte, Vincentem a mladou Annou. Vlak není jen místem, kde se lidé setkávají, ale i symbolem času a osudu, který se za války rozjede a není kam z něho vystoupit.
Dramatizace a režie: Jan Střecha Hrají: Barbora Poláková, Jiří Zpěvák, Petra Pecháčková, Lucie Kučerová, Ondřej Karlík, Eliška Kubešová, Jakub Joklík, Denisa Špinlerová, Tadeáš Maňka, Vendula Kroulíková, Vít Šembera
SOBOTA 16. 11.
LArt – bar Nonet
16:00 Pohadlo aneb Pohádkové kukadlo: JAK SI ŽIJÍ HOLUBOVI
V rodině Holubových je každý trochu svůj a každý má své mouchy. Podobně jako v životě i v naší pohádce nezbývá než se s nimi popasovat. Julian Chcilian, Emil, co se nemyl, Berta Puberta, maminka Všechnomarnýje, tatínek Tomášjedno anebo teta Sladěna, a hlavně starý moudrý děda Alecoto. Ti všichni vás zvou na návštěvu do jejich pěkně vypečené rodinky. Napsaly a hrají: Ivana Tyclová, Nikola Bartošová
Sál LArtu
17:00 Brambůrky Most: PERNÍKAJDA
Byl jednou jeden les. V lese chaloupka, stan, ohniště, kotlík, sekyrka, dřevorubec, tatranky, Jeníček, krosna, Mařenka, salám, další chaloupka plná dobrot a taky kytara. A co se stalo potom? Byla jedna dlouhá cesta, po které šli tři lidé. A jak tak šli, tak si zpívali a hráli a povídali, až potkali Jeníčka, Mařenku i Perníkovou chaloupku… Perníkajda je pohádka o tom, co se stane, když se parta kamarádů vydá na čundr. O tom, co se stane, když se z lovečáku stane tatínek, Jeníček doslova drobí kam se jen podívá, Mařenka má proříznutou pusu, macecha si ráda zahraje u táboráku a všichni mají hlad.
Hrají: Barbora Gréeová, Leona Houdková, Pavel Skála, Lucie Trilčová
Sál Zámku Lanškroun
18:30 Kozel ve fraku: BUŘTY V MEDU
Nová inscenace Buřty v medu je unikátní divadelní projekt, kde umělci za použití mikroportů doprovodí mimické akce zvukovým projevem a mluveným slovem. Tím se dostávají na pomezí žánrů pantomimy, stand upu, beat boxu, slam poetry, dabingu, lipsingu či mluvené grotesky. Tento styl, v zahraničí reprezentován osobnostmi jako Michael Courtemanche, Umbillical Brothers či Rowan Atkinson, je v Čechách zatím neobjevený a posouvá žánr pantomimy na novou úroveň. Dává jí velmi moderní ráz, velkou srozumitelnost, akčnost a atraktivitu pro široké publikum. Od němého děje se posouvá k moderní show a nabízí pantomimě zcela nové možnosti. Soubor, ceněný pro svou vysokou uměleckou úroveň a vytříbenou techniku, zde sáhne po zcela novém prostředku komunikace a představí moderní pantomimu ve velmi atraktivní formě.
Námět, režie a hrají: Anna Kukuczková a Vojtěch Svoboda
Galerie Městského muzeua Lanškroun
20:00 Z PODSTATY – Anna Faltusová
Autorská módní přehlídka Anny Faltusové s tématem „ Z podstaty“ je propojením jednoduchých oděvních forem a výtvarného detailu v textilní tvorbě. Jedná se o sérii kabátků, mikin, širokých kalhot a šatů na kterých naleznete výtvarně-textilní koláže. Malba, práce s fóĺií, prošívání, vyšívání.
Sál Zámku Lanškroun
20:30 Divadlo stodola: LEV V ZIMĚ
Historická hra Jamese Goldmana Lev v zimě poprvé uvedená na Broadwayi v roce 1966 rozkresluje intriky a mezilidské vztahy v anglické královské rodině o Vánočních svátcích roku 1183. Děj se odehrává na hradě Chinon na anglickém území v dnešní Francii, kde má král Jindřich určit následníka trůnu poté, co jeho nejstarší syn zemřel. Zatímco Jindřich upřednostňuje jako svého nástupce nejmladšího Jana, Eleonora, jeho manželka, kterou už deset let držel zavřenou ve věži, favorizuje Richarda. Věci se navíc komplikují příjezdem francouzského krále Filipa, který se dožaduje naplnění mírových závazků sňatkem své sestry Alais s následovníkem anglického trůnu. Jenže Alais je již po sedm let Jindřichovou milenkou a Jindřich se jí nechce vzdát. Lev v zimě si hraje s tématy nefunkční rodiny, politikaření, války a míru, ale také stárnutí, smrti, dědictví a odkazu. Postavy jsou nuceny intrikovat, pletichařit, uzavírat spojenectví, lhát a zrazovat se navzájem, přičemž každá z nich sleduje rozličné cíle v osobní i politické rovině. Do všeho se zároveň promítají hluboké emocionální vazby, a tak sourozenecká rivalita a manželská žárlivost může snadno přerůst do občanské války a možná i vraždy mezi členy této královské nukleární rodiny. Lev v zimě poměrně věrně vychází z historických reálií a líčí postavy na základě známých faktů. Jejich osobnosti a detaily z jejich života jsou však autorovou fikcí.
Hrají: Jan Říha / Martin Hanák, Klára Havránková / Ivona Šťastná, Klára Lengálová / Nikola Rybová, Jakub Hýbela / Jiří Pleva, Juraj Háder / Tomáš Sedlář, František Kašpárek / Michal Novák, Filip Fajt