Koncert s obrazovou projekcí.
Hrdinové v obrazech
Čtvrtek, 8. 5. 2025
Smetanova síň Obecního domu, 19:00
Koncert s obrazovou projekcí
Program
Masaryk (2016) – Kryštof Marek
Pianista (Le Pianiste, 2002) – Wojciech Kilar
Leningradská symfonie (Leningradskaja simfonija, 1958) – Dmitrij Šostakovič
Eso es (L'As des as, 1982) – Vladimir Cosma
Nejtemnější hodina (Darkest Hour, 2017) – Dario Marianelli
Pearl Harbor (2001) – Hans Zimmer
Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan, 1998) – John Williams
Most přes řeku Kwai (The Bridge on the River Kwai, 1957) – Malcolm Arnold
Ďáblové v oblacích (The Dam Busters, 1955) – Leighton Lucas
Schindlerův seznam (Schindler's List, 1993) – John Williams
Anglický pacient (The English Patient, 1996) – Gabriel Yared
a další
Účinkující
- Český národní symfonický orchestr
- Steven Mercurio dirigent
- David Švehlík vypravěč
„Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, pot a slzy.“ Přesně před 85 lety zazněl v Británii proslov, který se zapsal do historie. Pronesl ho britský premiér Winston Churchill, který se snažil burcovat veřejnost v době hrozící německé invaze. Ta už dávno předtím ničila svět.
Na počátku stačilo jen několik podpisů a o osudu československého pohraničí bylo rozhodnuto. Roku 1938 nacistický vůdce Adolf Hitler domluvil se zástupci Velké Británie, Francie a Itálie, že si bez jediného výstřelu převezme Sudety a připojí je k Německu. Českoslovenští vojáci, kteří byli po všeobecné mobilizaci připraveni se bránit, museli kvůli tomuto politickému aktu, až na čestné výjimky, složit zbraně. Pohraničím to ale zdaleka neskončilo a první německé oddíly překročily bývalou hranici Československa hned 1. října 1938. O půl roku později obsadil Hitler již celé Československo a 1. září 1939 plnou silou zaútočil na Polsko. Tím odstartoval druhou světovou válku. Tento konflikt stál více než 62 milionů životů a je dosud největším a nejvíce zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva.
Jako téma pro literární a filmové tvůrce je aktuální dodnes, což potvrzuje neuvěřitelná spousta filmů, které vznikly a stále vznikají. Scénáristé, režiséři a hudební skladatelé postupně vzdávají čest hrdinům a starají se o to, aby jejich činy neupadly v zapomenutí.
Dnešním koncertem bychom hrůzy druhé světové války rádi upomenuli my. Sled drtivých událostí, hrdiny a účastníky, kteří se do krve zasadili o jeden z nejtěžších bojů v historii. Mnichovskou zradu, varšavské ghetto, ve kterém trpělo 450 tisíc Židů, bitvu o Anglii s významnou účastí československých pilotů, dva roky trvající obléhání sovětského města Leningradu skupinou armád Sever nacistického Německa, bitvu v Ardenách, obklíčení severoafrického přístavu Tobruku německými a italskými vojsky, vylodění spojeneckých vojsk v Normandii… Tyto a další skličující události se s citlivostí a pokorou budeme snažit připomenout hudbou, slovem a obrazovou projekcí. Masaryk, Leningradská symfonie, Eso es, Pearl Harbor nebo Ďáblové v oblacích v podání Českého národního symfonického orchestru, dirigenta Stevena Mercuria a herce Davida Švehlíka zahájí Mezinárodní hudební festival Prague Proms 2025. Tentokráte připomínkou tragédie, ale s vědomím oslavy života. Protože díky opravdovým hrdinům jsme tady.