ÚvodAktualityKalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu
Zdroj foto: Hudební festival Znojmo
Kultura

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

  • 13. prosince 2023
Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Leden: Novoroční koncert České filharmonie a zahájení Roku české hudby

novoroční koncertNový rok bude zahájen tradičním Novoročním koncertem České filharmonie, který se uskuteční v Dvořákově síni Rudolfina v pondělí 1. ledna 2024 v 15:00 a 20:00 hodin. Hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša k této příležitosti vybral pestrou směsici českých skladeb, v níž najde sólové uplatnění houslista Jiří Vodička, a klavíristka Olga Kern na závěr připomene 100. narozeniny Gershwinovy Rapsodie v modrém.

Koncert tak pomyslně zahájí Rok české hudby 2024, který se ponese ve znamení uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany – hudebního skladatele, který položil základy české hudby a v širším kontextu i české kultury. Osobnost a dílo hudebního skladatele Bedřicha Smetany si v roce 2024 připomenou filharmonie, orchestry, divadla, festivaly i další české kulturní instituce v průběhu celého roku.
 

Březen a duben: Smetanovské dny v Plzni

Smetanovské dny v plzniSmetanovské dny v Plzni 2024 se připojují k projektu Rok české hudby 2024 a k celostátní oslavě 200. výročí Smetanova narození. Plzeňská filharmonie, která je organizátorem festivalu, od 7. března do 11. dubna připravila mimořádný program věnovaný velkým osobnostem české hudby. Festival zahájí Plzeňská filharmonie cyklem symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast a zakončí koncertem s názvem Smetana Gala, během kterého vystoupí sopranistka Alžběta Poláčková, tenorista Richard Samek a Vysokoškolský umělecký soubor UK. Rezidenčním tělesem je České noneto, nejstarší komorní soubor na světě, které v Plzni oslaví své 100. narozeniny. Zcela unikátním projektem je Smetanománie, při níž bude v dubnu souborně provedeno klavírní dílo Bedřicha Smetany. Uměleckým garantem je Jan Simon, do projektu jsou dále zapojeni pianisté Igor Ardašev, Ivo Kahánek a Jan Jiraský, zapojí se také studenti konzervatoří Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a studenti pražské HAMU a brněnské JAMU. V rámci festivalu Smetanovské dny bude dále souborně provedeno komorní dílo Bedřicha Smetany a melodram. Těšit se můžete na pestrou nabídku nejen vážné hudby, ale také řadu doprovodných akcí. Mezinárodní festival nejen vážné hudby patří k nejvýznamnějším kulturním událostem Plzně. Plzeňská filharmonie zve významné osobnosti zahraniční i domácí umělecké scény.
 

Květen: Pražské jaro a Gabriela Beňačková

Květen rozezní jako každý rok legendární festival Pražské jaro (od 12. května do 3. června), ročník 2024 obohatí soutěž v hudebním oboru lesní roh a housle. Posluchači se mohou těšit například na kantáty Johanna Sebastiana Bacha v podání Amsterdamského barokního orchestru a sboru v čele s Tonem Koopmanem. Ikona historicky poučené interpretace Collegium Vocale Gent & Herreweghe uvede díla italských mistrů přelomu 16. a 17. století. Zazní také slavný Schumannův cyklus písní pro soprán a klavír a písně skandinávských autorů.

Milovníci opery si nesmí nechat ujít závěrečné koncertní turné světově proslulé slovenské operní pěvkyně Gabriely Beňačkové. Dne 5. května 2024 zazní árie z oper Rusalka, Prodaná nevěsta a Její pastorkyňa v Lanškrouně, nebude chybět ani česká písňová tvorba L. Janáčka, B. Smetany a A. Dvořáka. Mezi další květnové festivaly patří každoročně také mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa, Dvořákova Olomouc anebo poměrně nový festival Lissa Classica, který zve milovníky krásné hudby do Polabí v čele s Lysou nad Labem do přilehlých měst Čelákovic, Milovic a Přerova nad Labem.
 

Červen: Smetanova Litomyšl, Leoš Janáček a Concentus Moraviae

Hudební festival Leoše JanáčkaPo celý červen bude trvat také Hudební festival Leoše Janáčka na Ostravsku. V rámci festivalových koncertů pravidelně účinkuje česká i světová zahraničí špička. Posluchači se mohou těšit například na klenoty české a německé varhanní hudby, Leošovy výtvarné a hudební dílny nebo originální výpravu za folklórem po stopách Leoše Janáčka. Mezinárodní hudební festival Kutná Hora patří mezi nejvýznamnější festivaly komorní hudby v České republice. Tvůrcem dramaturgie i výběru umělců je umělecký ředitel – violoncellista Jiří Bárta. Festival se v roce 2024 koná od 1. do 9. června.

Návštěva Litomyšle vždy bývá nevšedním zážitkem. Pro milovníky staré hudby je město v Pardubickém kraji obzvlášť přitažlivým cílem v době, kdy se koná hudební festival Smetanova Litomyšl, letos od 7. června do 7. července. Hudba bude znít nejen na akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže na Zámeckém návrší, Smetanově domě a dalších místech. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Concentus MoraviaeMěsíc červen je každoročně od roku 1996 ve znamení koncertů úspěšného mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. Tyto slavnosti hudby oživují historické prostory zámků, kostelů a jiných malebných míst na jižní Moravě a na Vysočině. Návštěvníci si mohou vybrat z nabídky více než 30 zajímavých koncertů. Koncerty se konají například na zámcích v Kroměříži, Slavkově u Brna, Lysice, Rájec-Jestřebí, MikulovNáměšť nad Oslavou nebo Lednicko – valtickém areálu, a kostelích sv. Prokopa či bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou, Jakuba Staršího v Boskovicích, klášteře Porta coeli nebo v kostele sv. Kříže (Špitálek) ve Velkém Meziříčí.
 

Červenec: Hudební festival Znojmo a Festival Krumlov

Hudební festival ZnojmoHudební festival Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se letos koná od 12. do 28. července. Letošní již 20. ročník s podtitulem Oslava vítězství se uskuteční na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů. Festivalových 17 dní přinese nejen spoustu hudby, ale i vína a zážitků v nádherném městě Znojmo. Na programu se objeví například dva koncerty Pavla Šporcla a další skvělí interpreti z oblasti klasické hudby.

Český Krumlov rozezní od 28. června do 7. července Festival komorní hudby! Těžištěm festivalu je věrně provedená zámecká slavnost z 18. století – Barokní noc na zámku Český Krumlov, která festivalový týden otevírá, pořádaná v zámeckém areálu a završená velkolepým ohňostrojem. Velkou událostí je Festival Krumlov 2024 v termínu 12. července až 3. srpna. Koncerty letošního ročníku propojí téma Múzy inspirující a tvořící. Festival svým hlavním i doprovodným programem oslaví Rok české hudby. Vystoupí taková jména jako Plácido Domingo, koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička a poprvé se v Čechách představí akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Zahajovací i závěrečný koncert zarámuje oslnivá baletní show v choreografii Jiřího Bubeníčka. Na zahajovacím koncertě tak balet doplní v krásném prostředí městského parku v blízkosti řeky Vltavy symfonickou báseň Má vlast od Bedřicha Smetany v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava. 

Letní slavnosti staré hudbyMezinárodní festival historických uměleckých hudebních směrů Letní slavnosti staré hudby byl založen v roce 1999 a koná se každoročně v letních měsících v Praze. Na největším a nejdéle působícím pražském festivalu staré hudby zní světská středověká, renesanční i barokní tvorba, hudebníci navíc hrají na originály či kopie historických nástrojů. Letošní ročník rámují sny. Přeneste se se souborem Os Músicos do Tejo do exotické atmosféry Portugalského království v 18. a na počátku 19. století zaposlouchejte se do virtuosní barokní kytary a středověké kvinterny v Míčovně Pražského hradu.

Výjimečný v každém detailu je letní festival klasické hudby Za poklady Broumovska 2024, který láká na podvečerní koncerty renomovaných českých i zahraničních umělců i mladých hudebních talentů v unikátní atmosféře venkovských barokních kostelů na Broumovsku. Pravidelně se koná od začátku července do začátku září.
 

Srpen: Hortus Magicus, Theatrum Kuks a Zlatá Pecka

V srpnu přichází na řadu festivaly v barokním duchu. V Litomyšl to je duchovně-kulturní festival Litomyšlské dny barokní tradice. Do barokních časů malebného města se vrátíte nejenom při koncertech, ale také přednáškách a dobových bohoslužbách. Další velmi populární barokní slavností je festival Hortus Magicus v Květné zahradě. Divákům nabízí nejen barokní hudbu a tanec, ale také divadlo čerpající z původních raně novověkých her i antických bájí, ohňostroj podle původní ikonografie a dobové hry pro děti i dospělé.

Zlatá PeckaMultižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks nabízí velkolepou podívanou v kulisách Kuksu, barokního areálu s Hospitalem a sochařskou výzdobou Matyáše Bernarda Brauna. Festival, který probouzí už několik let k životu umělecké vize hraběte Šporka o propojení barokního divadla, opery a hudby s komponovanou barokní krajinou, proběhne od 21. do 25. srpna.

Z jiného soudku je festival Zlatá Pecka v Chrudimi. Zde se klade důraz na opery a světoznámé pěvce, vždyť patronkou festivalu je také samotná světově známá mezzosopranistka Dagmar Pecková. Festival se koná vždy na přelomu srpna a září.
 

Září: Dvořákova Praha a Festival barokních umění v Českém Krumlově

dvořákova prahaBěhem září se pravidelně, v době výročí narození hudebního skladatele Antonína Dvořáka (8. září 1841), v Praze koná mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, která vzdává slavnému hudebnímu skladateli hold svým programem. Letos se od 6. do 24. září diváci se mohou těšit například na hudební tělesa Bamberger Symphoniker, Luzerner Sinfonieorchester a gala koncert spojených smyčcových kvartet Quartetto di Cremona, Dover Quartet a Pavel Haas Quartet.

Každý rok v září se v Českém Krumlově koná Festival barokních umění coby přehlídka staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Vedle operních představení v barokním zámeckém divadle ožijí od 20. do 22. září různými uměleckými formami baroka i další místa: Maškarní a Zrcadlový sál a další hradní a zámecké interiéry, zámecká kaple či letohrádek Bellariezámecké zahradě.


Říjen: hudba Lednicko-valtického areálu

park LedniceLednicko-valtický hudební festival představí od 28. září do 12. října 2024 skladby autorů, kteří se odkazovali k myšlenkovému proudu zednářství od osvícenství až do doby téměř současné: W. A. Mozarta, J. Ch. Bacha, J. Haydna, J. N. Hummela, F. Liszta, J. Sibelia, D. Ellingtona a dalších. Jejich kompozice provedou špičkoví umělci, přičemž hlavní festivalovou hvězdou by měl být houslový virtuos Maxim Vengerov. Z České republiky festival navštíví PKF – Prague Philharmonia, flétnistka Jana Semerádová, Ensemble Clarimonia s Irvinem Venyšem, Musica Florea, Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir, Collegium Marianum a další.

A těšit se můžete také na sváteční hudební program 28. října – to Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tradičně ke Dni vzniku samostatného československého státu zařazuje do programu Smetanovu Mou vlast. Koncert se koná každoročně 28. října ve Smetanově síni Obecního domu.
 

Listopad: Janáček Brno a Variace Karlovy Vary

její pastorkyňaVelikou událostí na poli klasické hudby bude dlouho očekávané festivalové bienále Janáček Brno, které se v roce 2024 uskureční od 1. do 24. listopadu. Mezinárodní operní a hudební festival, jenž je držitelem prestižního ocenění The International Opera Award, rozezní podeváté město, v němž skladatel Leoš Janáček prožil prakticky celý svůj život. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi.

V druhé půli listopadu se každoročně odehrává zajímavé spojení hudby a filmu. Festival Variace Karlovy Vary, společný projekt Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a České filharmonie, nabídne jedinečné večery s filmem a hudbou, speciální projekce a koncerty na kouzelných místech lázeňského města. Uslyšíte hudbu Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena ve skostném podání našich předních hudebníků.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

Pražské jaro nabídne v rámci 80. ročníku desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2025. Do Prahy přijede Boston a Chicago Symphony Orchestra.

Lednicko-valtický hudební festival 2024

28. 9.12. 10.
Lednicko-valtický hudební festival 2024

Lednicko-valtický hudební festival 2024 opět představí neotřelou dramaturgii a posluchači budou mít příležitost si ji vychutnat v historií a uměním prodchnutých lokalitách LVA a blízkých měst.

Má vlast – Koncert pro republiku

28. 10.
Má vlast – Koncert pro republiku

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně ke Dni vzniku samostatného československého státu zařazuje do programu Smetanovu Mou vlast. Koncert se koná každoročně 28. října ve Smetanově síni Obecního domu.

Dvořákova Praha 2024

6. 9.24. 9.
Dvořákova Praha 2024

17. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 6. a 24. zářím 2024 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Festival Krumlov 2024

12. 7.3. 8.
Festival Krumlov 2024

Během 32 let existence se festival stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice a nabídl 565 koncertů a představení, během nichž se představilo téměř 13 000 účinkujících ze 40 různých zemí.

Hudební festival Janáček Brno 2024

1. 11.24. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2024

9. ročník festivalu se odehraje v termínu 1. 11. – 24. 11. 2024. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Hudební festival Znojmo 2024

10. 7.28. 7.
Hudební festival Znojmo 2024

Hudební festival Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se letos koná už po dvacáté. Uskuteční na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů.

Theatrum Kuks – multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění

21. 8.25. 8.
Theatrum Kuks – multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění

Festival Theatrum Kuks navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu. Hlavním krédem festivalu je víra v to, že baroko má mnoho společného s dneškem a i po 300 letech dokáže zaujmout. 22. ročník festivalu se uskuteční od 23. do 27. srpna 2023.

Festival barokních umění v Českém Krumlově 2024

20. 9.22. 9.
Festival barokních umění v Českém Krumlově 2024

Festival barokních umění je festivalem staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Snažíme se podat našim divákům, posluchačům a hostům festivalu pohled na původní barokní hudební tvorbu v co nejautentičtějším provedení.

Další aktuality

Na festivalu KoresponDance vystoupí hvězdy, které vás roztančí – ve Žďáru, Praze a Novém Městě

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se uskuteční již podvanácté. Hlavní festivalový program se uskuteční tradičně ve městě a na zámku Žďár nad Sázavou, a to od 11. do 14. července 2024. Doplněný bude o jeden festivalový den v pražském PRAKABu a poprvé festival zavítá i do Nového Města na Moravě do prostor Horácké galerie. Největší site-specific festival současného pohybového umění představí umělce a umělkyně z Česka, Francie, Portugalska, Rakouska, Španělska, Slovenska, ale třeba i z Kanady. Tvůrčí gejzír novocirkusové, taneční a pohybové energie zažijí návštěvníci na všech festivalových scénách.
9. červenec 2024 10:00
Kultura

Bohemia Jazz Fest roztančí česká města

Bohemia Jazz Fest je už 17. sezónu unikátní akcí svého druhu především proto, že se jedná o spojení prvotřídní hudby s úchvatnou scenérií historických náměstí či zahrad. Centra českých měst takto každým rokem přivítají hudbymilovné návštěvníky, kteří se sem vydají vychutnat si špičková jazzová vystoupení, na něž se neplatí vůbec žádné vstupné! Letos se do jazzových tónů můžete zaposlouchat od 9. do 16. července 2024.
8. červenec 2024 14:00
Kultura

Graffiti v Česku: od jeskynních kreseb přes středověké vandaly až po současný street art

Graffiti je staré jako náš svět. Vážně: do široké rodiny pouličního umění či street artu totiž patří jak pravěké jeskynní malby, tak současné sprejerství. Mezi ně se ale schovala spousta dalších úžasně zajímavých dílek. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!
6. červenec 2024 11:07
Kultura

Jak a kde si užít prázdninové výstavy? Bavte se – Česko je plné zajímavých akcí!

Vyberte si z bohaté nabídky kulturních zážitků! Letní období se sice překulilo do své druhé poloviny, ale stále láká na množství kulturních tipů. V galeriích můžete vidět díla umělců se zvučnými jmény i talentovaných amatérů. Objevovat můžete místa, kde se vědní a technické obory představují vtipnou a interaktivní formou. Naplňte léto zábavou a hodnotnými zážitky! Máme pro vás stovky nových nabídek denně.
4. červenec 2024 17:02
Kultura

Kalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.
4. červenec 2024 17:01
Kultura

Podívejte se do míst, která měl rád Antonín Dvořák!

Antonín Leopold Dvořák, který se narodil 8. září 1841, je jedním z českých hudebních skladatelů, kteří mají dodnes ve světě dobrý zvuk. Jeho opery i další skladby se hrají na pódiích světových scén od New Yorku až po Tokio a dodnes je nejhranějším českým skladatelem vůbec. Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi na Mělnicku přibližuje skladatelovo dětství i prvotní zdroje jeho inspirace. Návštěvníkům se otevírá ve zkušebním režimu od 28. června 2024. Doporučíme vám i další místa spjatá s jeho životem nebo festivaly, kde uslyšíte jeho nezaměnitelnou hudbu. Vydejte se v České republice po stopách hudebního génia!
27. červen 2024 21:20
Kultura

Věda a historie není nuda: hrady a zámky jako inspirace hudebníků a skladatelů

Pusťte si do sluchátek oblíbenou skladbu a vydejte se s Kudy z nudy na výlet na hrady a zámky, kde hledali inspiraci známí i méně známí hudební skladatelé! Představíme vám jména slavná i téměř zapomenutá a fantastické příběhy o tom, jak složitě se někdy hledá inspirace.
25. červen 2024 15:16
Kultura

20 tipů, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2024 12:58
Kultura