ÚvodAktualityKalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu
Zdroj foto: Hudební festival Znojmo
Kultura

Kalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Leden: Novoroční koncerty České filharmonie 

Starý rok bude ukončen a Nový rok zahájen Silvestrovskými a Novoročními koncerty České filharmonie ve Dvořákově síni Rudolfina. Do období „belle époque“ posluchače Česká filharmonie zavede hned ve čtyřech koncertech, a to 31. 12. 2024 v 11:00 a 15:00 hodin a 1. 1. 2025 v 15:00 a 20:00 hodin.

Pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila zazní francouzská hudba, která se dotkne i opery a baletu. Vybranými skladateli pro tyto koncerty jsou Camille Saint-Saëns, Gabriel Fauré, Maurice Ravel, Jules Massenet nebo Eugène Ysaÿe. Koncerty 1. ledna provede posluchače v sále i u obrazovek v přenosu ČT art Marek Eben.
 

Březen a duben: Smetanovské dny v Plzni

Smetanovské dny v plzniSmetanovské dny v Plzni 2025 uvedou v období od 6. března do 10. dubna 2025 celkem osm koncertů v Domě hudby a v Měšťanské besedě. Zahajovacím koncertem 45. ročníku festivalu bude 6. března 2025 Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85 Edwarda Elgara a výběr z dramatické symfonie Romeo a Julie Hectora Berlioze v podání Plzeňské filharmonie a sólisty na violoncello Daniela Müller-Shotta. Štěpán Rak na svém večeru Štěpán Rak & Jules Verne uvede k výročí 120 let od úmrtí Julese Verna zbrusu novou kompozici Tajuplný ostrov. Ta je inspirována stejnojmenným dílem legendárního francouzského spisovatele. Le Grand Tango & Vlachová & Haring propojí jedinečné zvukové propojení akordeonu a violoncella. Komorní vystoupení Bohuslav a Vita je poctou dvěma osobnostem české hudby 20. století – Vítězslavě Kaprálové a Bohuslavu Martinů. Závěrečným koncertem pestrého festivalu bude ve čtvrtek 10. dubna 2025 Symfonie č. 5 cis moll Gustava Mahlera. Plzeňskou filharmanii povede dirigent Chuhei Iwasaki.
 

Květen: Pražské jaro, jubilejní 80. ročník

Květen rozezní jako každý rok legendární festival Pražské jaro, v roce 2025 jubilejní již 80. ročník! Od 12. května do 3. června 2025 chystá tento festival desítky koncertů a jedinečný program. Zahajovací koncert jubilejního ročníku a předvedení symfonické básně Má vlast od Beřicha Smetany bude mít v rukou Česká filharmonie a její šéfderigent Semjon Byčkov. Česká filhramonie festival i uzavře monumentální Symfoníí tisíců Gustava Mahlera. Mezi velká jména letošního ročníku a koncerty, o které je v předprodeji enormní zájem, patří Beethovenovy Osudové symfonie v podání Kammerakademie Potsdam, hostování Vídeňských symfoniků s novým šéfdirigentem Petrem Popelkou i vystoupení amerických orchestrů Chicago a Boston Symphony Orchestra. S orchestrem Camerata Bern a klavíristou Joonasem Ahonenem přijede do Prahy houslistka a performerka Patricia Kopatchinskaja, která patří k nejvyhledávanějším umělkyním dneška. V Centru současného umění DOX se již počtvrté uskuteční Prague Offspring věnovaný současné hudbě. Chybět nebude řada koncerů s historicky poučenou interpretací staré hudby „early music“ a SpringTEEN pro děti a náctileté.
 

Červen: Smetanova Litomyšl a Concentus Moraviae

Hudební festival Leoše JanáčkaV červnu můžeme očekávat Hudební festival Leoše Janáčka na Ostravsku. V rámci festivalových koncertů pravidelně účinkuje česká i světová zahraničí špička. Posluchači se mohou těšit například na klenoty české a německé varhanní hudby, Leošovy výtvarné a hudební dílny nebo originální výpravu za folklórem po stopách Leoše Janáčka. Mezinárodní hudební festival Kutná Hora patří mezi nejvýznamnější festivaly komorní hudby v České republice. Tvůrcem dramaturgie i výběru umělců je umělecký ředitel – violoncellista Jiří Bárta. Festival se v roce 2025 koná od 6. do 15. června.

Návštěva Litomyšle vždy bývá nevšedním zážitkem. Pro milovníky staré hudby je město v Pardubickém kraji obzvlášť přitažlivým cílem v době, kdy se koná hudební festival Smetanova Litomyšl, letos od 14. června do 6. července 2025. Hudba bude znít nejen na akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže na Zámeckém návrší, Smetanově domě a dalších místech. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Concentus MoraviaeMěsíc červen je každoročně od roku 1996 ve znamení koncertů úspěšného mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. Tyto slavnosti hudby oživují historické prostory zámků, kostelů a jiných malebných míst na jižní Moravě a na Vysočině. Návštěvníci si mohou vybrat z nabídky více než 30 zajímavých koncertů. Koncerty se konají například na zámcích v Kroměříži, Slavkově u Brna, Lysice, Rájec-Jestřebí, MikulovNáměšť nad Oslavou nebo Lednicko – valtickém areálu, a kostelích sv. Prokopa či bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou, Jakuba Staršího v Boskovicích, klášteře Porta coeli nebo v kostele sv. Kříže (Špitálek) ve Velkém Meziříčí.
 

Červenec: Hudební festival Znojmo a Festival Krumlov

Hudební festival ZnojmoHudební festival Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se v roce 2025 koná od 10. do 27. července. Tento již 21. ročník se uskuteční na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů. Festivalových 17 dní přinese nejen spoustu hudby, ale i vína a zážitků v nádherném městě Znojmo

Český Krumlov rozezní od 27. června do 6. července Festival komorní hudby! Těžištěm festivalu je věrně provedená zámecká slavnost z 18. století – Barokní noc na zámku Český Krumlov, která festivalový týden otevírá, pořádaná v zámeckém areálu a završená velkolepým ohňostrojem. Velkou událostí je Festival Krumlov 2025 v termínu 11. července až 5. srpna. Koncerty letošního ročníku se ponesou v duchu nečekaných spojení. Na 17 různých místech Jihočeského kraje, z toho čtyři budou mít premiéru, se uskuteční nejméně 47 koncertů

Letní slavnosti staré hudbyMezinárodní festival historických uměleckých hudebních směrů Letní slavnosti staré hudby byl založen v roce 1999 a koná se každoročně v letních měsících v Praze. Na největším a nejdéle působícím pražském festivalu staré hudby zní světská středověká, renesanční i barokní tvorba, hudebníci navíc hrají na originály či kopie historických nástrojů.

Výjimečný v každém detailu je letní festival klasické hudby Za poklady Broumovska, který láká na podvečerní koncerty renomovaných českých i zahraničních umělců i mladých hudebních talentů v unikátní atmosféře venkovských barokních kostelů na Broumovsku. Pravidelně se koná od začátku července do začátku září.
 

Srpen: Hortus Magicus, Theatrum Kuks a Zlatá Pecka

V srpnu přichází na řadu festivaly v barokním duchu. V Litomyšl to je duchovně-kulturní festival Litomyšlské dny barokní tradice. Do barokních časů malebného města se vrátíte nejenom při koncertech, ale také přednáškách a dobových bohoslužbách. Další velmi populární barokní slavností je festival Hortus Magicus v Květné zahradě v Kroměříži. Divákům nabízí nejen barokní hudbu a tanec, ale také divadlo čerpající z původních raně novověkých her i antických bájí, ohňostroj podle původní ikonografie a dobové hry pro děti i dospělé.

Zlatá PeckaMultižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks nabízí velkolepou podívanou v kulisách Kuksu, barokního areálu s Hospitalem a sochařskou výzdobou Matyáše Bernarda Brauna. Festival, který probouzí už několik let k životu umělecké vize hraběte Šporka o propojení barokního divadla, opery a hudby s komponovanou barokní krajinou, proběhne od 20. do 24. srpna 2025.

Z jiného soudku je festival Zlatá Pecka v Chrudimi. Zde se klade důraz na opery a světoznámé pěvce, vždyť patronkou festivalu je také samotná světově známá mezzosopranistka Dagmar Pecková. Festival se koná vždy na přelomu srpna a září.
 

Září: Dvořákova Praha a Festival barokních umění v Českém Krumlově

dvořákova prahaBěhem září se pravidelně, v době výročí narození hudebního skladatele Antonína Dvořáka (8. září 1841), v Praze koná mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, který vzdává slavnému hudebnímu skladateli hold svým programem. V roce 2025 se od 5. do 23. září diváci mohou těšit například na Frankfurtský rozhlasový orchestr, Paula Lewise i Českou filharmonii. Mezi skladateli zazní Mozart, Prokofjev, Brahms i Beethoven.

Každý rok v září se v Českém Krumlově koná Festival barokních umění coby přehlídka staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Vedle operních představení v barokním zámeckém divadle ožijí od 19. do 21. září 2025 různými uměleckými formami baroka i další místa: Maškarní a Zrcadlový sál a další hradní a zámecké interiéry, zámecká kaple či letohrádek Bellariezámecké zahradě.


Říjen a listopad: Lednicko-valtický festival a Karlovy Vary

park LedniceLednicko-valtický hudební festival bývá pravidelně již od roku 2016 na přelomu září a října. Každý rok zaměřuje svou pozornost na nová témata. Ta odrážejí historii kraje a jeho staveb, významná hudební výročí a také již pravidelně uvádí hudební premiéry z Valtické hudební sbírky. Během čtrnácti dní se koná osm koncertů v historických objektech postavených rodem Lichtenštejnů. 

A těšit se můžete také na sváteční hudební program 28. října. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tradičně ke Dni vzniku samostatného československého státu zařazuje do programu Smetanovu Mou vlast. Koncert se koná každoročně 28. října ve Smetanově síni Obecního domu.

V druhé půli listopadu se každoročně odehrává zajímavé spojení hudby a filmu. Festival Variace Karlovy Vary, společný projekt Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a České filharmonie, nabídne jedinečné večery s filmem a hudbou, speciální projekce a koncerty na kouzelných místech lázeňského města.
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2025

13. 5.14. 5.
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2025

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro čeká v roce 2025 oslaví 76. ročník. Do soutěže se přihlásilo rekordních 457 účastníků ze 47 zemí světa. Finálová kola se uskuteční 13. a 14. května ve Dvořákově síni Rudolfina.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy Památky

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zámek Lysice Památky

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Festival Krumlov 2025

11. 7.5. 8.
Festival Krumlov 2025

Během 33 let existence se Festival Krumlov stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice. 34. ročník začne 11. července 2025 a bude v duchu nečekaných spojení.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců Památky

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

MHF Prague Proms – Hrdinové v obrazech

8. 5.
MHF Prague Proms – Hrdinové v obrazech

Kon­cert s ob­ra­zo­vou pro­jek­cí.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2025

2. 6.2. 7.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2025

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) představil pro letošní ročník pestrý program. Diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.

Kmochův Kolín 2025 – mezinárodní festival dechové hudby

13. 6.15. 6.
Kmochův Kolín 2025 – mezinárodní festival dechové hudby

60. ročník festivalu, jenž je pořádán na počest českého skladatele a kapelníka Františka Kmocha narozeného v Zásmukách u Kolína, slibuje zábavu při výtečné muzice ve skvělé atmosféře. Letošní ročník Kmochova Kolína se uskuteční ve dnech 13. – 15. 6. 2025.

Smetanova Litomyšl 2025

14. 6.6. 7.
Smetanova Litomyšl 2025

Národní festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2025 již 67. ročník. Litomyšl ožije hudbou 14. června až 6. července 2025.

Theatrum Kuks – multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění

20. 8.24. 8.
Theatrum Kuks – multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění

Festival Theatrum Kuks navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu. Letošní ročník festivalu se uskuteční od 20. do 24. srpna 2025.

Festival komorní hudby Český Krumlov 2025

27. 6.6. 7.
Festival komorní hudby Český Krumlov 2025

Festival komorní hudby Český Krumlov nabízí začátkem léta jedinečnou řadu koncertů. Zažijte Barokní noc na zámku, jazzový večer, nokturno s číší vína nebo kytarový recitál. Letošní ročník je i připomínkou výročí narození či úmrtí řady významných osobností.

Tomáškova a Novákova hudební Skuteč 2025

16. 3.11. 5.
Tomáškova a Novákova hudební Skuteč 2025

Klasická hudba, opera, balet ale i spřízněné žánry a nové hudební projekty budou do města lákat návštěvníky v období od 16. března do 11. května 2025.

Smetanovské dny v Plzni 2025

6. 3.10. 4.
Smetanovské dny v Plzni 2025

Hudební festival s více než třicetiletou tradicí je významnou kulturní událostí města Plzně i celého Plzeňského kraje. Cílem projektu je prezentace hudebního umění především klasicko-romantického repertoáru a jeho kvalitní prezentace veřejnosti.

Hudební festival Janáček Brno 2026

15. 10.17. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2026

Jubilejní 10. ročník festivalu Janáček Brno se odehraje v termínu 15. 10. – 17. 11. 2026. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava

15. 1.
Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava

Výjimečný posluchačský zážitek nabídne Čajkovského První klavírní koncert, jeden z nejpopulárnějších a nejznámějších romantických klavírních koncertů, v podání Lukáše Vondráčka.

Má vlast – koncert pro republiku

28. 10.
Má vlast – koncert pro republiku

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně ke Dni vzniku samostatného československého státu zařazuje do programu Smetanovu Mou vlast. Koncert se koná každoročně 28. října ve Smetanově síni Obecního domu.

Novoroční koncert ve Vsetíně

5. 1.
Novoroční koncert ve Vsetíně

Nový rok 2025 ve Vsetíně odstartuje slavnostní Novoroční koncert orchestru Grande Moravia pod vedením Ladislava Pavluše. Tradiční zahajovací koncert roku se uskuteční v neděli 5. ledna od 17 hodin ve velkém sále Domu kultury Vsetín.

Silvestrovské a Novoroční koncerty České filharmonie

31. 12.1. 1.
Silvestrovské a Novoroční koncerty České filharmonie

Česká filharmonie pořádá 31. prosince 2024 a 1. ledna 2025 Silvestrovské a Novoroční koncerty, které pod taktovkou Tomáše Netopila vrátí posluchače do „belle époque“.

Hudební festival Znojmo 2025

10. 7.27. 7.
Hudební festival Znojmo 2025

Další ročník Hudebního festivalu Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se koná 10. – 27. července 2025. Uskuteční se na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů.

Festival barokních umění v Českém Krumlově 2025

19. 9.21. 9.
Festival barokních umění v Českém Krumlově 2025

Festival barokních umění je festivalem staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Snažíme se podat našim divákům, posluchačům a hostům festivalu pohled na původní barokní hudební tvorbu v co nejautentičtějším provedení.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2025 – 18. ročník

6. 6.15. 6.
Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2025 – 18. ročník

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora patří mezi nejvýznamnější festivaly komorní hudby v České republice. Tvůrcem dramaturgie i výběru umělců je umělecký ředitel – violoncellista Jiří Bárta. Již 18. ročník festivalu se uskuteční 6. – 15. 6. 2025.

Svatojánské slavnosti Navalis 2025

14. 5.15. 5.
Svatojánské slavnosti Navalis 2025

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, 15. května.

Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

Pražské jaro nabídne desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2025. Jubilejní 80. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro chystá pro své příznivce skutečně výjimečný program.

Festival hudebního divadla Opera 2025

29. 1.18. 4.
Festival hudebního divadla Opera 2025

Na začátku roku 2025 se uskuteční 16. ročník Festivalu Opera, který je tradičním pražským bienále, přehlídkou všech českých a slovenských operních souborů a jejich reprezentativních inscenací.

Dvořákova Praha 2025

5. 9.23. 9.
Dvořákova Praha 2025

18. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 5. a 23. zářím 2025 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Zámecké návrší Litomyšl Památky

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli Památky

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Broumovská skupina kostelů Památky

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1719-43.

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova Památky

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

V Předklášteří u Tišnova leží klášter Porta coeli, kde i dnes zde žije komunita sester cisterciaček. V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout několik stálých expozic.

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě Památky

Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě

Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě Památky

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

18. 12.
Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

Cyklus komorních koncertů s houslistou Václavem Hudečkem, 33. ročník, bude slavnostně zahájen 29. října 2024 v pražském Rudolfinu.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2025

4. 7.12. 7.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2025

Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.

Má vlast – cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany

Má vlast – cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany

Cyklus symfonických básní Má vlast je jedním z vrcholných děl skladatele Bedřicha Smetany i české klasické hudby. Skládá se z šesti částí, které Smetana zkomponoval v letech 1874–1879. Má vlast se každoročně se hraje 12. května v den výročí Smetanovy smrti jako zahajovací koncert festivalu Pražské jaro.

Třeboňská nocturna 2025

8. 7.12. 7.
Třeboňská nocturna 2025

Letní festival klasické hudby Třeboňská nocturna přináší špičkové české a zahraniční interprety a nabízí návštěvníkům Třeboně hudbu, kterou jindy nabízejí nejváženější česká i světová podia. 22. ročník proběhne ve dnech 8. – 12. 7. 2025.

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Zámek Náměšť nad Oslavou Památky

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Špitální kostel sv. Kříže ve Velkém Meziříčí Památky

Špitální kostel sv. Kříže ve Velkém Meziříčí

Při výjezdu z náměstí ve Velkém Meziříčí, u dolní brány, vás upoutá malý kostelíček, zvaný Špitálek. Původně gotická stavba, pozměněná při založení vedlejšího špitálu. Špitál byl ve středověku domov důchodců, proto měl Špitálek ubytovnu pro 12 lidí, kostelík a zahradu.

Český Krumlov

Český Krumlov

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly – to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáře nad Sázavou je původně gotický, barokně za účasti Jana Santiniho přestavěný kostel, který je součástí bývalého kláštera.

Další aktuality

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
9. prosinec 2024 10:24
Kultura

Kdy a proč slavíme svátek sv. Lucie? Oslavíte jej tím, že necháte domácí práce na jindy!

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé. Den této světice, která si dle pověsti sama vytrhla oči, a nakonec jí bylo probodnuto hrdlo, bývá spojen se zvláštními obchůzkami tajemných postav „Lucek“, které mají za úkol kontrolovat činnost hospodyněk v domácnosti a jejich prohřešky zlomyslně trestat.
8. prosinec 2024 11:19
Kultura

Kalendář 2025: ostatky, fašanky a místa, kam se vydat na tradiční masopust

Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky, končiny nebo ostatky? Zhruba měsíc až dva: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno matematickým výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc. Užijte si svátky plné nevázaného veselí, masek medvědů a kobyl, trošky slivovice a spousty koblih. Vydejte za poznáváním národních tradic na masopustní reje!
8. prosinec 2024 10:51
Kultura

Tipy na návštěvu zajímavých muzeí s nádechem Vánoc

Láká vás historie a atmosféra Vánoc? Vánoce se v českých zemích vždy nesly ve znamení hojnosti a štědrosti. V České republice najdete stovky zajímavých muzeí, které skrze stálé expozice i tematické výstavy představují historii i současnost nejrůznějších regionů, osobností i jednotlivých tradic. Prožijte jedinečnou adventní atmosféru v našich muzeích a připomeňte si nejrůznější vánoční obyčeje a zvyky. Zazpívejte si koledy, poznejte staré vánoční obřady nebo si vyrobte originální vánoční dárky v muzejních dílnách. V době adventu vás na řadě míst okouzlí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Z nepřeberné nabídky vybrala redakce portálu Kudy z nudy řadu zajímavých tipů na návštěvu míst, kde se rozhodně nudy a nedostatku vánoční inspirace bát nemusíte!
8. prosinec 2024 10:29
Kultura

Kam letos o Vánocích na výstavy betlémů s dětmi?

Chcete se příjemně naladit na vánoční atmosféru a mezi svátky vydat za kulturou? Zveme vás na vánoční výstavy tradičních betlémů! Betlémy původně pomáhaly šířit srozumitelnou formou základy křesťanské víry mezi široké vrstvy obyvatelstva. Na českém území byl první betlém postaven v roce 1562 v jezuitském kostele sv. Klimenta v Praze. Reformy Marie Terezie a Josefa II. roku 1786 vedly k zákazu stavění betlémů v kostelech v celé říši. Oblíbený zvyk se tak přenesl do domácího prostředí. K základním figurkám (Ježíškovi v jeslích, Marii, Josefovi, volu, pastýřům se stády a třem mudrcům) si lidé přidávali i další postavy lidí a zvířat ze svého nejbližšího okolí. Materiály, z něhož se betlémy stavěly byly velmi rozmanité. Vznikaly vyřezávané betlémy ze dřeva, papíru, skla a dalších hmot. Nejsilnější tradici mělo řezbářství v Orlických horách a Krkonoších. K největšímu rozkvětu betlémářství došlo v průběhu 19. století a na počátku 20. století.
6. prosinec 2024 19:10
Kultura

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Založení Břevnovského kláštera, začátek stavby první dálnice, upálení Jana Palacha, první koncert České filharmonie i první vysílání Večerníčku: to je pouhý výběr ze zajímavých výročí, která nás čekají v lednu. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!
4. prosinec 2024 8:28
Kultura

Kalendář 2025: 100 tipů na tradiční i netradiční festivaly v Česku

Rádi plánujete? Pořádně si naostřete tužku, vytáhněte diář a zapište si, kam letos vyjedete na ty nejzajímavější festivaly. Přinášíme vám celou stovku tipů na skvělé akce, kam se budete rádi vracet i v následujících letech. Milovníky dobrého jídla uchvátí gastro festivaly mnoha chutí na mnoha místech České republiky, světlem okouzlí Signal festival, nadšence pro divadlo a ohňostroje zřejmě bude čekat výlet do Brna, Ostravu rozezní nejen opera a za folklórem vás čeká cesta nejen na jižní Moravu. Záleží jen na vás, čím budete chtít rozptýlit stereotyp všedních dní.
30. listopad 2024 11:33
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
29. listopad 2024 15:48
Kultura