ÚvodAktualityKalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu
Zdroj foto: Hudební festival Znojmo
Kultura

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

  • 13. prosince 2023
Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Leden: Novoroční koncert České filharmonie a zahájení Roku české hudby

novoroční koncertNový rok bude zahájen tradičním Novoročním koncertem České filharmonie, který se uskuteční v Dvořákově síni Rudolfina v pondělí 1. ledna 2024 v 15:00 a 20:00 hodin. Hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša k této příležitosti vybral pestrou směsici českých skladeb, v níž najde sólové uplatnění houslista Jiří Vodička, a klavíristka Olga Kern na závěr připomene 100. narozeniny Gershwinovy Rapsodie v modrém.

Koncert tak pomyslně zahájí Rok české hudby 2024, který se ponese ve znamení uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany – hudebního skladatele, který položil základy české hudby a v širším kontextu i české kultury. Osobnost a dílo hudebního skladatele Bedřicha Smetany si v roce 2024 připomenou filharmonie, orchestry, divadla, festivaly i další české kulturní instituce v průběhu celého roku.
 

Březen a duben: Smetanovské dny v Plzni

Smetanovské dny v plzniSmetanovské dny v Plzni 2024 se připojují k projektu Rok české hudby 2024 a k celostátní oslavě 200. výročí Smetanova narození. Plzeňská filharmonie, která je organizátorem festivalu, od 7. března do 11. dubna připravila mimořádný program věnovaný velkým osobnostem české hudby. Festival zahájí Plzeňská filharmonie cyklem symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast a zakončí koncertem s názvem Smetana Gala, během kterého vystoupí sopranistka Alžběta Poláčková, tenorista Richard Samek a Vysokoškolský umělecký soubor UK. Rezidenčním tělesem je České noneto, nejstarší komorní soubor na světě, které v Plzni oslaví své 100. narozeniny. Zcela unikátním projektem je Smetanománie, při níž bude v dubnu souborně provedeno klavírní dílo Bedřicha Smetany. Uměleckým garantem je Jan Simon, do projektu jsou dále zapojeni pianisté Igor Ardašev, Ivo Kahánek a Jan Jiraský, zapojí se také studenti konzervatoří Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a studenti pražské HAMU a brněnské JAMU. V rámci festivalu Smetanovské dny bude dále souborně provedeno komorní dílo Bedřicha Smetany a melodram. Těšit se můžete na pestrou nabídku nejen vážné hudby, ale také řadu doprovodných akcí. Mezinárodní festival nejen vážné hudby patří k nejvýznamnějším kulturním událostem Plzně. Plzeňská filharmonie zve významné osobnosti zahraniční i domácí umělecké scény.
 

Květen: Pražské jaro a Gabriela Beňačková

Květen rozezní jako každý rok legendární festival Pražské jaro (od 12. května do 3. června), ročník 2024 obohatí soutěž v hudebním oboru lesní roh a housle. Posluchači se mohou těšit například na kantáty Johanna Sebastiana Bacha v podání Amsterdamského barokního orchestru a sboru v čele s Tonem Koopmanem. Ikona historicky poučené interpretace Collegium Vocale Gent & Herreweghe uvede díla italských mistrů přelomu 16. a 17. století. Zazní také slavný Schumannův cyklus písní pro soprán a klavír a písně skandinávských autorů.

Milovníci opery si nesmí nechat ujít závěrečné koncertní turné světově proslulé slovenské operní pěvkyně Gabriely Beňačkové. Dne 5. května 2024 zazní árie z oper Rusalka, Prodaná nevěsta a Její pastorkyňa v Lanškrouně, nebude chybět ani česká písňová tvorba L. Janáčka, B. Smetany a A. Dvořáka. Mezi další květnové festivaly patří každoročně také mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa, Dvořákova Olomouc anebo poměrně nový festival Lissa Classica, který zve milovníky krásné hudby do Polabí v čele s Lysou nad Labem do přilehlých měst Čelákovic, Milovic a Přerova nad Labem.
 

Červen: Smetanova Litomyšl, Leoš Janáček a Concentus Moraviae

Hudební festival Leoše JanáčkaPo celý červen bude trvat také Hudební festival Leoše Janáčka na Ostravsku. V rámci festivalových koncertů pravidelně účinkuje česká i světová zahraničí špička. Posluchači se mohou těšit například na klenoty české a německé varhanní hudby, Leošovy výtvarné a hudební dílny nebo originální výpravu za folklórem po stopách Leoše Janáčka. Mezinárodní hudební festival Kutná Hora patří mezi nejvýznamnější festivaly komorní hudby v České republice. Tvůrcem dramaturgie i výběru umělců je umělecký ředitel – violoncellista Jiří Bárta. Festival se v roce 2024 koná od 1. do 9. června.

Návštěva Litomyšle vždy bývá nevšedním zážitkem. Pro milovníky staré hudby je město v Pardubickém kraji obzvlášť přitažlivým cílem v době, kdy se koná hudební festival Smetanova Litomyšl, letos od 7. června do 7. července. Hudba bude znít nejen na akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže na Zámeckém návrší, Smetanově domě a dalších místech. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Concentus MoraviaeMěsíc červen je každoročně od roku 1996 ve znamení koncertů úspěšného mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. Tyto slavnosti hudby oživují historické prostory zámků, kostelů a jiných malebných míst na jižní Moravě a na Vysočině. Návštěvníci si mohou vybrat z nabídky více než 30 zajímavých koncertů. Koncerty se konají například na zámcích v Kroměříži, Slavkově u Brna, Lysice, Rájec-Jestřebí, MikulovNáměšť nad Oslavou nebo Lednicko – valtickém areálu, a kostelích sv. Prokopa či bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou, Jakuba Staršího v Boskovicích, klášteře Porta coeli nebo v kostele sv. Kříže (Špitálek) ve Velkém Meziříčí.
 

Červenec: Hudební festival Znojmo a Festival Krumlov

Hudební festival ZnojmoHudební festival Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se letos koná od 12. do 28. července. Letošní již 20. ročník s podtitulem Oslava vítězství se uskuteční na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů. Festivalových 17 dní přinese nejen spoustu hudby, ale i vína a zážitků v nádherném městě Znojmo. Na programu se objeví například dva koncerty Pavla Šporcla a další skvělí interpreti z oblasti klasické hudby.

Český Krumlov rozezní od 28. června do 7. července Festival komorní hudby! Těžištěm festivalu je věrně provedená zámecká slavnost z 18. století – Barokní noc na zámku Český Krumlov, která festivalový týden otevírá, pořádaná v zámeckém areálu a završená velkolepým ohňostrojem. Velkou událostí je Festival Krumlov 2024 v termínu 12. července až 3. srpna. Koncerty letošního ročníku propojí téma Múzy inspirující a tvořící. Festival svým hlavním i doprovodným programem oslaví Rok české hudby. Vystoupí taková jména jako Plácido Domingo, koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička a poprvé se v Čechách představí akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Zahajovací i závěrečný koncert zarámuje oslnivá baletní show v choreografii Jiřího Bubeníčka. Na zahajovacím koncertě tak balet doplní v krásném prostředí městského parku v blízkosti řeky Vltavy symfonickou báseň Má vlast od Bedřicha Smetany v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava. 

Letní slavnosti staré hudbyMezinárodní festival historických uměleckých hudebních směrů Letní slavnosti staré hudby byl založen v roce 1999 a koná se každoročně v letních měsících v Praze. Na největším a nejdéle působícím pražském festivalu staré hudby zní světská středověká, renesanční i barokní tvorba, hudebníci navíc hrají na originály či kopie historických nástrojů. Letošní ročník rámují sny. Přeneste se se souborem Os Músicos do Tejo do exotické atmosféry Portugalského království v 18. a na počátku 19. století zaposlouchejte se do virtuosní barokní kytary a středověké kvinterny v Míčovně Pražského hradu.

Výjimečný v každém detailu je letní festival klasické hudby Za poklady Broumovska 2024, který láká na podvečerní koncerty renomovaných českých i zahraničních umělců i mladých hudebních talentů v unikátní atmosféře venkovských barokních kostelů na Broumovsku. Pravidelně se koná od začátku července do začátku září.
 

Srpen: Hortus Magicus, Theatrum Kuks a Zlatá Pecka

V srpnu přichází na řadu festivaly v barokním duchu. V Litomyšl to je duchovně-kulturní festival Litomyšlské dny barokní tradice. Do barokních časů malebného města se vrátíte nejenom při koncertech, ale také přednáškách a dobových bohoslužbách. Další velmi populární barokní slavností je festival Hortus Magicus v Květné zahradě. Divákům nabízí nejen barokní hudbu a tanec, ale také divadlo čerpající z původních raně novověkých her i antických bájí, ohňostroj podle původní ikonografie a dobové hry pro děti i dospělé.

Zlatá PeckaMultižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks nabízí velkolepou podívanou v kulisách Kuksu, barokního areálu s Hospitalem a sochařskou výzdobou Matyáše Bernarda Brauna. Festival, který probouzí už několik let k životu umělecké vize hraběte Šporka o propojení barokního divadla, opery a hudby s komponovanou barokní krajinou, proběhne od 21. do 25. srpna.

Z jiného soudku je festival Zlatá Pecka v Chrudimi. Zde se klade důraz na opery a světoznámé pěvce, vždyť patronkou festivalu je také samotná světově známá mezzosopranistka Dagmar Pecková. Festival se koná vždy na přelomu srpna a září.
 

Září: Dvořákova Praha a Festival barokních umění v Českém Krumlově

dvořákova prahaBěhem září se pravidelně, v době výročí narození hudebního skladatele Antonína Dvořáka (8. září 1841), v Praze koná mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, která vzdává slavnému hudebnímu skladateli hold svým programem. Letos se od 6. do 24. září diváci se mohou těšit například na hudební tělesa Bamberger Symphoniker, Luzerner Sinfonieorchester a gala koncert spojených smyčcových kvartet Quartetto di Cremona, Dover Quartet a Pavel Haas Quartet.

Každý rok v září se v Českém Krumlově koná Festival barokních umění coby přehlídka staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Vedle operních představení v barokním zámeckém divadle ožijí od 20. do 22. září různými uměleckými formami baroka i další místa: Maškarní a Zrcadlový sál a další hradní a zámecké interiéry, zámecká kaple či letohrádek Bellariezámecké zahradě.


Říjen: hudba Lednicko-valtického areálu

park LedniceLednicko-valtický hudební festival představí od 28. září do 12. října 2024 skladby autorů, kteří se odkazovali k myšlenkovému proudu zednářství od osvícenství až do doby téměř současné: W. A. Mozarta, J. Ch. Bacha, J. Haydna, J. N. Hummela, F. Liszta, J. Sibelia, D. Ellingtona a dalších. Jejich kompozice provedou špičkoví umělci, přičemž hlavní festivalovou hvězdou by měl být houslový virtuos Maxim Vengerov. Z České republiky festival navštíví PKF – Prague Philharmonia, flétnistka Jana Semerádová, Ensemble Clarimonia s Irvinem Venyšem, Musica Florea, Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir, Collegium Marianum a další.

A těšit se můžete také na sváteční hudební program 28. října – to Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK tradičně ke Dni vzniku samostatného československého státu zařazuje do programu Smetanovu Mou vlast. Koncert se koná každoročně 28. října ve Smetanově síni Obecního domu.
 

Listopad: Janáček Brno a Variace Karlovy Vary

její pastorkyňaVelikou událostí na poli klasické hudby bude dlouho očekávané festivalové bienále Janáček Brno, které se v roce 2024 uskureční od 1. do 24. listopadu. Mezinárodní operní a hudební festival, jenž je držitelem prestižního ocenění The International Opera Award, rozezní podeváté město, v němž skladatel Leoš Janáček prožil prakticky celý svůj život. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi.

V druhé půli listopadu se každoročně odehrává zajímavé spojení hudby a filmu. Festival Variace Karlovy Vary, společný projekt Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a České filharmonie, nabídne jedinečné večery s filmem a hudbou, speciální projekce a koncerty na kouzelných místech lázeňského města. Uslyšíte hudbu Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena ve skostném podání našich předních hudebníků.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

Pražské jaro nabídne desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2025. Jubilejní 80. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro chystá pro své příznivce skutečně výjimečný program.

Smetanova Litomyšl 2025

14. 6.6. 7.
Smetanova Litomyšl 2025

Národní festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2025 již 67. ročník. Litomyšl ožije hudbou 14. června až 6. července 2025.

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2025 – 18. ročník

6. 6.15. 6.
Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2025 – 18. ročník

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora patří mezi nejvýznamnější festivaly komorní hudby v České republice. Tvůrcem dramaturgie i výběru umělců je umělecký ředitel – violoncellista Jiří Bárta. Již 18. ročník festivalu se uskuteční 6. – 15. 6. 2025.

Dvořákova Praha 2025

5. 9.23. 9.
Dvořákova Praha 2025

18. ročník festivalu, který vzdává hold českému géniovi Antonínu Dvořákovi. Mezi 5. a 23. zářím 2025 uvítá špičkové sólisty, dirigenty, mezinárodně uznávané orchestry i komorní soubory. Těšte se na defilé toho nejkvalitnějšího, co soudobá klasická hudba nabízí.

Festival Krumlov 2025

11. 7.5. 8.
Festival Krumlov 2025

Během 33 let existence se Festival Krumlov stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice. 34. ročník začne 11. července 2025 a bude v duchu nečekaných spojení.

Hudební festival Janáček Brno 2024

1. 11.24. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2024

9. ročník festivalu se odehraje v termínu 1. 11. – 24. 11. 2024. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura